SND zverejnilo dramaturgické plány operného a baletného súboru sezóny 2017/2018

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Slovenské národné divadlo informovalo o dramaturgických zámeroch a pripravovaných premiérach operného a baletného súboru v nasledujúcej 98. sezóne 2017/2018. Opera SND naplánovala štyri premiéry nových operných inscenácií, jednu interaktívnu adaptáciu klasických operných diel, koncerty či hudobno-slovné matiné. Balet SND pripravuje po spoločnom operno-baletnom projekte dve premiéry, pokračuje v sérii diskusií s názvom Okno do baletu či v Baletnej prípravke. Záver divadelnej sezóny SND 2017/2018 bude patriť festivalu Eurokontext.sk, ktorý opäť ponúkne hudobno-dramatické a tanečné domáce i zahraničné súbory.

,,Našou spoločnou snahou je naďalej vám prinášať inscenácie, ktoré vás oslovia, zaujmú, inšpirujú k zamysleniu. Javiskové diela s umelecky pozoruhodným spracovaním, s témami širokého spektra i spoločensky závažnými, inscenácie hľadajúce i ponúkajúce odpovede na otázky človeka dnešných čias“, uviedol generálny riaditeľ SND Marián Chudovský.

Spoločný operno-baletný projekt SND

Na úvod sezóny nadviaže SND na spoločný operno-baletný večer, na ktorého programe bola dramatická legenda Berliozovho ,,Faustovho prekliatia“ (2016). Tentoraz to budú dve jednoaktovky na hudbu majstra francúzskeho impresionizmu Mauricea Ravela: komédia o ženskej dominancii Španielska hodinka a adaptácia baletu na hudbu Dafnis a Chloé v hudobnom naštudovaní mladého brazílskeho dirigenta Viniciusa Kattaha, ktorý sa do SND vracia po niekoľkých rokoch.

Maurice Ravel: Španielska hodinka
Opera v jednom dejstve
Dafnis a Chloé
Balet v jednom dejstve
Premiéra 21. a 23. 9. 2017, historická budova SND
Hudobné naštudovanie: Vinicius Kattah
Dirigent: Vinicius Kattah, Marián Lejava
Réžia: Pavol Smolík
Choreografia: Reona Sato
Scéna: Marek Holý
Kostýmy: Ľudmila Várossová, Karolína Kamenská
Zbormajster: Pavel Procházka

Dramaturgický plán Opery SND v sezóne 2017/2018

,,Desať mesiacov 98. sezóny prvej slovenskej opernej scény bude patriť štyrom premiéram nových operných inscenácií, ďalšiemu pokračovaniu detských interaktívnych adaptácií klasických operných diel, viacerým koncertom, hudobno-slovným matiné a vyše dvadsiatke úspešných repertoárových titulov z predchádzajúcej sezóny. Spolu vám ponúkame vyše stotridsať večerov a predobedí v spoločnosti nesmrteľných operných autorov prostredníctvom ich veľkých diel a sugestívnej interpretácie našich i hosťujúcich umelcov.“, uvádza k sezóne 2017/2018 riaditeľ Opery SND Slavomír Jakubek.

Slavomír Jakubek,
foto: Alena Klenková

Operný súbor SND uvedie tri premiéry operných diel. Tak ako v aktuálnej divadelnej sezóne, aj v tej nadchádzajúcej bude vedenie Opery SND spolupracovať s významnými zahraničnými opernými domami a umelcami. Rozprávkovú fresku zakladateľa ruskej národnej hudby Nikolaja Rimského-Korsakova Sadko uvedie Opera SND v hudobnom naštudovaní Rastislava Štúra a v réžii amerického režiséra Daniela Kramera. Inscenácia vznikne v koprodukcii s Flámskou operou v Antverpách a Gente.

Nikolaj Rimskij-Korsakov: Sadko
Opera v siedmich obrazoch
Premiéra 26. a 28. 1. 2018, nová budova SND
Hudobné naštudovanie: Rastislav Štúr
Réžia: Daniel Kramer
Scéna a kostýmy: Annette Murschetz
Zbormajster: Pavel Procházka
Koprodukcia Opery SND a Flámskej opery v Antverpách a Gent

Na jar 2018 uvedie Opera SND operetu Oskara Nedbala Poľská krv. Dielo zaznie pod taktovkou Mariána Vacha, ktorý sa na scéne Opery SND predstaví po prvý raz s vlastným hudobným naštudovaním, a v réžii Mariána Chudovského.

Oskar Nedbal: Poľská krv
Opereta v troch dejstvách v slovenskom jazyku v preklade Jána Štrassera
Premiéra 13. a 14. 4. 2018, historická budova SND
Hudobné naštudovanie: Marián Vach
Réžia: Marián Chudovský
Scéna: Jaroslav Válek
Kostýmy: Peter Čanecký
Choreografia: Igor Holováč
Zbormajster: Ladislav Kaprinay

Slovenské národné divadlo, historická budova

Na záver divadelnej sezóny 2017/2018 SND pripravuje návrat nesmrteľnej Pucciniho opery Tosca v novom naštudovaní.

Giacomo Puccini: Tosca
Opera v troch dejstvách
Premiéra v rámci festivalu Eurokontext.sk 2. a 4. 6. 2018, nová budova SND
Hudobné naštudovanie: Rastislav Štúr
Réžia: Martin Bendik
Scéna: Juraj Fábry
Kostýmy: Ľudmila Várossová
Zbormajster: Pavel Procházka

Riaditeľ Opery SND Slavomír Jakubek upozorňuje aj na ďalšie projekty, ktoré tvoria súčasť dramaturgického plánu a oslovujú široké spektrum divákov a poslucháčov: „Naše malé publikum potešíme novým projektom v spolupráci s Martinom Vanekom. Tentoraz to bude putovanie viacerými opernými príbehmi s názvom Z opery do opery, ktoré už tradične premiérovo zaznie v rámci Dňa otvorených dverí. Okrem titulov a ich zaujímavých tvorcov bude naša sezóna 2017/2018 príležitosťou vidieť skvelých interpretov. Medzi magnety isto budú patriť Roberto Sacca, Fiorenza Cedolins, Ivan Magri, Júlia Novikova, ale i Pavol Bršlík, Adriana Kučerová, Štefan Kocán a mnoho ďalších. Spolu vám ponúkame vyše stotridsať večerov a predobedí v spoločnosti nesmrteľných operných autorov prostredníctvom ich veľkých diel a sugestívnej interpretácie našich i hosťujúcich umelcov.“

Dramaturgický plán Baletu SND v sezóne 2017/2018

Nadväzujúc na úspešnú kampaň Zaži skutočnú vášeň pozýva Balet SND aj v nasledujúcej sezóne na inšpirujúce emotívne stretnutia s týmto krehkým umením. K spomínanému spoločnému operno-baletnému večeru, na ktorom znie hudba Mauricea Ravela a do ktorého baletný súbor prispieva choreografiou príbehu inšpirovaného jedným z najkrajších zachovaných starovekých románov Dafnis a Chloé, pripraví Balet SND dve premiéry.

Balet SND, skúška baletu,
foto: Peter Brenkus

Do SND opäť zavíta Boris Eifman: jeho choreografia na námet drámy Bratov Karamazovovcov má titul Za hranicami hriechu (Beyond sin).

Boris Eifman: Za hranicami hriechu (Beyond sin)
premiéra 18. 11. 2017, nová budova SND
Hudba: Richard Wagner, Modest P. Musorgskij, Sergej Rachmaninov
Choreografia a réžia: Boris Eifman

Na záver budúcej sezóny v slovenskej premiére uvedie balet monumentálnu romantickú fresku Esmeralda podľa príbehu románu Victora Huga Chrám Matky Božej v Paríži.

Cesare Pugni, Jurij Burlak, Vasilij Medvedev: Esmeralda
slovenská premiéra 21. 5. 2018, nová budova SND
Hudba: Cesare Pugni
Choreografia a réžia: Jurij Burlak a Vasilij Medvedev/podľa Mariusa Petipu
Scéna: Alyona Pikalova
Kostýmy: Jelena Zajceva
Hudobné naštudovanie, dirigent: Alexander Anissimov
Inscenáciu uvádza Balet SND v spolupráci s Petipa Heritage Found St. Petersburg.

„Balet SND bude pokračovať aj v novej sezóne v organizovaní úspešných podujatí, akým bolo napríklad Okno do baletu, kde série diskusií prinášajú množstvo inšpirácií a tém,“ uvádza riaditeľ Baletu SND Jozef Dolinský, „rovnako pokračujeme v projekte Umenie pre život, ktorému tradične v kalendári patrí október. Baletná prípravka SND bude aj naďalej vyhľadávať najmenšie talenty, aby sa ich potenciál mohol neskôr rozvíjať na pôde iných vzdelávacích inštitúcií alebo v spoluprácach s Tanečným konzervatóriom Evy Jaczovej v Bratislave a s Katedrou tanečnej tvorby VŠMU v Bratislave, ktorých podujatia majú svoje miesto na javisku SND každoročne v máji.“

Jozef Dolinský ml.,
foto: Alena Klenková

Záver divadelnej sezóny SND 2017/2018 bude patriť festivalu Eurokontext.sk, ktorý opäť ponúkne atraktívne hudobno-dramatické a tanečné domáce i zahraničné súbory.

www.snd.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: SND

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár