Solamente naturali predstaví svoju novú zbierku Pastorella

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Súbor pre starú hudbu Solamente naturali s umeleckým vedúcim Milošom Valentom predstaví v dňoch od 6. – do 12. decembra vo viacerých slovenských mestách svoj nový projekt pod názvom Pastorella – hudba vianočného obdobia 18. a 19. storočia na Slovensku. Koncerty budú zároveň živou prezentáciou nového rovnomenného CD.

Vianočná pastorela sa pestovala v období od konca 17. až do 19. storočia. Autormi pastorálnej hudby, uvádzanej  počas vianočných sviatkov – od Štedrého večera do sviatku Troch kráľov – boli rehoľníci i svetskí skladatelia. Zhudobňovali v nich texty s tematikou narodenia Ježiša Krista. Pre pastorely z nášho územia je typický výrazný vplyv ľudovej hudby, najmä z pastierskeho, valašského prostredia.

Miloš Valent

Miloš Valent

Novou zbierkou pokračuje neúnavná aktivita umeleckého vedúceho Miloša Valenta v oblasti oživovania hudobných prameňov z územia Slovenska. Po predchádzajúcich tituloch (Uhrovská zbierka piesní a tancov z roku 1730, Talianske koncerty z Podolínca a Zbierka Anny Szirmay-Keczer, ocenenie Radio_Head Awards 2014 – nahrávka roka v kategórii vážna hudba a Collection Of Lubeník a Thesaurus of Jewish Music) je Pastorella v poradí šiestou hudobno-historickou zbierkou, ktorá znie v originálnej a autentickej interpretácii súboru Solamente naturali.

www.solamentenaturali.sk

Nájdeme tu skladby z františkánskych zborníkov P. Juraja Zrunka a P. Paulína Bajana, ilavského organistu Jána Cserneya, púchovského kantora Jána Nepomuka Gabryela, pedagóga na hrádockej lesníckej škole a organistu Františka Pospíšila a  ďalších. Všetky budú uvedené v premiére.

CD Pastorella, Solamente naturali, 2016

CD Pastorella, Solamente naturali, 2016

Súbor Solamente naturali uvedie svoj nový projekt počas adventu:

v utorok 6. decembra19.00Bratislave, Slovenskej filharmónii v rámci cyklu Stará hudba, v stredu 7. decembra20.00 v trnavskom Kostole Sv. Jakuba, v piatok 9. decembra18.00Evanjelickom kostole na Lazovnej ul. v Banskej Bystrici a v pondelok 12. decembra19.00 v žilinskom Dome umenia Fatra.

Koncerty budú zároveň živou prezentáciou rovnomenného CD, ktoré vyšlo v  piatok 2. decembra vo vydavateľstve Pavian Records.

Vstupenky na koncerty sú v predaji  v sieti www.ticketportal.sk, www.predpredaj.sk a www.drhorak.sk

Informovala: Martina Tolstová

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár