Sonostream.tv ponúka delikatesy zo sveta opery a klasickej hudby

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Internetová vysielacia služba Sonostream.tv vznikla v roku 2012 vo Viedni, aby prinášala hudobným nadšencom to najlepšie z ponuky popredných svetových operných domov a koncertných sál. V aktuálnom programe sú operné predstavenia, koncerty či zaujímavé dokumenty.

Celý svet už rok čelí pandémii koronavírusu a umelecký život sa preniesol do online priestoru prostredníctvom množstva platforiem. Jednou z nich je internetový projekt Sonostream.tv, ktorý je dostupný na celom svete.

Možnosť vychutnať si technicky veľmi kvalitné záznamy zo starších, ale i úplne nových operných inscenácií či koncertov, sa tak dostáva k naozaj širokému publiku. Za nízky poplatok (cca. 5€) sa pomocou tabletu, smartfónu, počítača alebo televíznej obrazovky môže dostať do viedenského Musikvereinu alebo na festival v Aix-en-Provence naozaj každý. Záznam je dostupný spravidla 30 dní od odoslania platby.

Sonostream.tv, vizuál

Vďaka spolupráci s vedúcimi kultúrnymi inštitúciami či festivalmi (Musikverein Wien, Theater an der Wien, Munich Philharmonie Gasteig, Grafenegg Festival, Styriarte Festival, Malmö Opera, Arnold Schönberg Centre…), médiami (ORF, SWR, BBC) a hviezdami hudobnej scény, ako sú sopranistky Edita Gruberová a Diana Damrau, tenor Joseph Calleja alebo dirigenti Zubin Mehta či Nikolaus Harnoncourt, si Sonostream za deväť rokov svojej činnosti vybudovalo výborné meno vo viac ako 150-tich krajinách.

Okrem propagácie všeobecne známych mien, sa služba spolu s medzinárodnými speváckymi súťažami ako International Hans Gabor Belvedere Singing Competition, Neue Stimmen International Singing competition, Hilde Zadek Voice Competition, podieľa aj na hľadaní a podpore nových talentov.

Prečítajte si tiež:
Dostupnosť opery on-line
Osem talianskych operných divadiel sa spojilo v online priestore

V aktuálnom pestrom programe (je dostupný TU) sa nachádza napríklad koncertné uvedenie Belliniho opery La straniera (Cudzinka) z Viedne, ktorým Edita Gruberová v roku 2013 oslávila 45-rokov na scéne, alebo kritikou oceňovaná inscenácia Viedenskej štátnej opery Medea súčasného nemeckého skladateľa Ariberta Reimanna.

Sonostream.tv

Popri záznamoch rôznych umeleckých produkcií je v ponuke aj množstvo dokumentárnych filmov, napríklad Conduction o svetoznámom grécko-ruskom dirigentovi Teodorovi Currentzisovi či Magic Moments of Music, v ktorom si významní dirigenti, speváci i rodinní príslušníci zaspomínali na Montserrat Caballé a na to, ako spievala Belliniho Normu v antickom amfiteátri v Orange v roku 1974.

Najlepších operných spevákov 20. storočia zachytávajú aj dokumenty George London: Between Gods and Demons (o americko-ruskom bas-barytonistovi Georgeovi Londonovi) alebo Mirella Freni – A Life Devoted to Opera (o nedávno zosnulej talianskej sopranistke Mirelle Freni).

Atmosféru živého divadla ani letných operných festivalov nám táto služba poskytnúť nedokáže, ale v dnešných časoch pandémie je zaujímavým prostriedkom, ako sa aspoň virtuálne dostať na predstavenia tých najväčších osobností hudobného života, a to priamo z pohodlia domova. 

Pripravil: Daniel Ševčík

zdroj: internet

Sonostream.tv
Facebook Sonostream.tv
Instagram Sonostream.tv

Páčil sa vám článok? Podporte nás pri tvorbe ďalších. ĎAKUJEME!

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Daniel Ševčík, od roku 2022 študent divadelnej vedy a ruskej filológie na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe, účastník projektu Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT) SMARTheatre

Zanechajte komentár