Španielsky kontratenorista Xavier Sabata vystúpi na festivale Viva Musica!

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – V rámci jubilejného 10. ročníka festivalu Viva Musica! vystúpi v Bratislave španielsky kontratenorista Xavier Sabata. Koncert sa uskutoční 25. júna o 20:00 hod. v Starej tržnici.

Španielsky kontratenorista s výnimočným zjavom a výnimočným hlasom

Vystúpenia Xaviera Sabatu sú nielen zážitkom pre ucho poslucháča, ale svojim hereckým talentom a charizmou, ktorú premieta do svojich koncertov, si získava fanúšikov po celom svete.

Nenechajte si preto ujsť jeho prvý koncert na Slovensku, na Viva Musica! festivale, 25. júna v Starej tržnici.

„Projekt Xavier Sabata & Il pomo d’oro projekt patrí k tomu najinteligentnejšiemu a najpozoruhodnejšiemu, čo sa v hudobnom svete za posledné roky zrodilo.“ (Guardian)

Španielsky kontratenorista Xavier Sabata vo svojom projekte Händel: Bad Guys odhaľuje svet záporných postáv v Händlových operách a presviedča nás o tom, že baroková opera nemusí byť len o vznešených antických ideáloch. Vďaka svojmu výnimočnému hlasu stvárňuje postavy bezočivých pokrytcov, zlomyseľných tyranov či dokonca obyčajných hlupákov s absolútnym nadhľadom a ľahkosťou. Xavier Sabata pochádza z Barcelony a má za sebou hosťovania na tých najprestížnejších svetových operných a koncertných pódiách.

„Som veľmi šťastný, že Xavier Sabata prijal pozvanie na náš festival. Patrí medzi absolútnu špičku kontratenorov na svete. Ak niektorí nevedia, kontratenor je odborné označenie pre mužský hlas spievajúci výšky, ktoré bežne spadajú do ženského rozsahu. Na Slovensku vystúpi po prvýkrát s talianskym barokovým orchestrom Il pomo d’oro pod vedením huslistu a dirigenta Riccarda Minasiho,“ hovorí s nadšením riaditeľ festivalu Matej Drlička.

Súbor Il pomo d’oro tvoria najlepší hráči na svete v oblasti tzv. autentickej interpretácie starej hudby na dobových nástrojoch, v ktorých sa spája výnimočná hráčska kvalita, štýlová a technická zručnosť a nadšenie pre hudbu.

Viva Musica! festival sa každoročne koná v historickom centre Bratislavy a tento rok oslávi svoje 10. výročie. (21.6. – 28.6. 2013)

Viac informácií nájdete na

www.vivamusica.sk

Vstupenky v predaji v sieti Ticketportal.

Xavier Sabata, kontretenor

Xavier Sabata, kontretenor

 

Španielsky kontratenor Xavier Sabata (1976) pochádza z Barcelony a počas svojej kariéry hosťoval na tých najprestížnejších operných scénach a hudobných festivaloch po celom svete. Študoval hru na saxofóne na Konzervatóriu v Barcelone a spev a historickú interpretačnú prax na Escola Superior de Musica Catalunya a na Konzervatóriu v nemeckom Karlsruhe pod vedením Hartmuta Hölla a Mitsuko Shiraia. Absolvoval majstrovské kurzy pod vedením Montserrat Figueras, Richarda Leavita či Christopha Prégardiena. Pravidelne spolupracuje so súborom Orchestre des Arts Florissants a s Williamom Christiem, ale tiež s ďalšími súbormi ako Europa Galante, Collegium 1704, Venice Baroque Orchestra, I Barocchisti, Al Ayre Español, El Concierto Español či Orquesta Barroca Sevilla; a s dirigentmi ako Fabio Biondi, René Jacobs, Jordi Savall, Alan Curtis, Gabriel Garrido, Fabio Bonizzoni, Diego Fasolis, Andrea Marcon, Xavier Dìaz Latorre, Ivor Bolton, George Petrou, Riccardo Minasi, Harry Bicket, Christopher Moulds a ď.. Hosťoval v Théâtre des Champs-Élysées v Paríži, v Teatro Real v Madride, v Teatro Liceu v Barcelone, v La Fenice v Benátkach, v Opere v Krakowe, v Grand Théâtre v Ženeve, vo viedenskom Theater an der Wien; predstavil sa v rámci medzinárodných festivalov v Innsbrucku, Aix-en-Provence, Halle či v Santiagu de Compostela. V sezóne 2012/2013 nahral pre spoločnosť Virgin Classics / EMI Vivaldiho operu L’Oracolo in Messenia (postava Anassandra), pre spoločnosť DECCA Händlovu operu Alessandro (postava Tassilea), pre SONY sólový recitál v spolupráci s Ensemble Atalanta Fugiens a pre label Aparté aktuálny projekt Händel: Bad Guys.

 

Súbor Il pomo d’oro

Súbor Il pomo d’oro

 

Súbor Il pomo d’oro vznikol v roku 2012 a tvoria ho najlepší hráči na svete v oblasti tzv. autentickej interpretácie starej hudby na dobových nástrojoch, v ktorých sa spája výnimočná hráčska kvalita, štýlová a technická zručnosť a nadšenie pre hudbu. Názov súboru odkazuje na rovnomennú operu talianskeho skladateľa Antonia Cestiho, ktorú autor napísal pri príležitosti svadby rakúskeho cisára Leopolda I. a Margarity Teresy v roku 1666. Opera tvorila záverečnú časť pompéznych osláv a dodnes sa označuje za jednu z najveľkolepejších a najdrahších operných produkcií v 17. storočí. Umeleckým vedúcim súboru je taliansky huslista a dirigent Riccardo Minasi (1978). Ako huslista spolupracoval tiež so súbormi Le Concert des Nations (Jordi Savall), Accademia Bizantina, Concerto Italiano, Il Giardino Armonico, Al Ayre Español, Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Orquesta Sinfónica Madrid, Concerto Vocale (René Jacobs), Ensemble 415 (Chiara Banchini). Ako komorný hráč spolupracoval s lutnistom Lucom Piancom, Viktoriou Mullovou, Albrechtom Mayerom, Christophom Coinom, Reinhardom Goebelom a ď.. Ako dirigent spolupracoval s Kammerakademie Potsdam, Komorným orchestrom Zůrich, Balthasar Neumann Ensemble, austrálskym Brandenburg Orchestra, L’Arpa Festante, Recreation-Grosses Orchester of Graz, Attersee-Akademie Orchestra, Ensemble Resonanz, European Union Baroque Orchestra (EUBO), Il Complesso Barocco, Helsinki Baroque Orchestra a ď.. Na pozvanie Kenta Nagana účinkoval ako koncertný majster orchestra v rámci Belcanto Festival v Knowltone. Spolupracoval tiež s Montreal Symphony Orchestra a v roku 2010 bol asistentom hudobného naštudovania v rámci produkcie Belliniho opery Norma s Ceciliou Bartoli a Thomasom Hengelbrockom. V rokoch 2004-2010 pôsobil ako profesor komornej hry na Konzervatóriu Vincenza Belliniho v talianskom Palerme, viedol majstrovské kurzy na Juilliard School of Music v New Yorku, Longy School of Music v Cambridge, USA, na Sibelius Academy v Helsinkách, Chinese Culture University of Taipei na Taiwane, na Konzervatóriu v austrálskom Sydney, v Opere v Zůrichu atď.. Ako člen poroty sa zúčastnil na projekte European Union Baroque Orchestra (EUBO) v roku 2009. Jeho nahrávka Biberových Rosenkranz-Sonaten (vyd. Arts) bola v roku 2009 nominovaná v kategórii „nahrávka roka“ v rámci MIDEM Classical Awards v Cannes.

 

 

Xavier Sabata

kontratenor

Program koncertu v Bratislave

25. jún 2014

Stará tržnica

Georg Friedrich Händel (1685-1759):

Sinfonia B dur, HWV 339, 1. časť

Vo‘ dar pace a un’alma altiera (Tamerlano)

Nella terra, in ciel, nell‘onda (Faramondo)

Concerto grosso G dur, HWV 314

Bel labbro formato (Ottone, re di Germania)

Dover, giustizia, amor (Ariodante)

 * * *

Domerò la tua fierezza (Giulio Cesare)

Serenatevi, o luci belle (Teseo)

Se l’inganno sortisce felice (Ariodante)

Sonáta G dur op. 5, č. 4, HWV 399

Così suole a rio vicina (Faramondo)

Voglio stragi, e voglio morte (Teseo)

Il pomo d’oro

Alfia Bakieva – husle

Boris Begelman – husle

Ester Crazzolara – husle

Anna Fuskova – husle

Daniela Nuzzoli – husle, viola

Enrico Parizzi – viola

Federico Toffano – violoncello

Davide Nava – kontrabas

Maxim Emelyanychev – cembalo

Riccardo Minasi – husle, umelecké vedenie

 

Informovala: Barbora Drahovská, Viva Musica! festival

 

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár