Špičkový thajský mládežnícky orchester sa v rámci európskeho turné predstaví aj na Slovensku

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Bangkok Opera Foundation priváža do Európy svoj cenami ovenčený mládežnícky orchester Siam Sinfonietta. Od 6. do 16. septembra 2019 navštívi osem európskych miest – Olomouc, Piešťany, Bratislava, Budapešť, Prahu, Mníchov, Bayreuth a Baden-Baden. Za dirigentským pultom sa vystriedajú Somtow Sucharitkul, najznámejší thajský umelec, Trisdee na Patalung, rezidentný dirigent v Bangkok opera či Voraprach Wongsathapornpat, mladý nádejný skladateľ a dirigent.

(reklamný článok Festa Musicale)

Mládežnícky symfonický orchester Siam Sinfonietta založil v roku 2010 skladateľ, dirigent a spisovateľ Somtow Sucharitkul spolu s mladým dirigentom Trisdeem na Patalung pod záštitou Bangkok Opera Foundation. Toto výberové štipendijné hudobné teleso združuje najtalentovanejších mladých thajských inštrumentalistov vo veku od 12 do 25 rokov. V orchestri sa pracuje podľa jedinečnej výukovej metódy vyvinutej zakladateľom a umeleckým vedúcim, pánom Sucharitkulom.

Táto metóda doplňuje tradičné hudobné vyučovanie o zaradenie skladieb do širšieho kontextu (historického, kultúrneho či interpretačného). Okrem toho mladí priaznivci naberajú skúsenosti z rôznych svetových koncertných sál. Orchester hral napr. vo vypredanej newyorskej Carnegie Hall, v mníchovskom Prince Regent Theatre, berlínskom Konzerthause, pražskom Klementíne, v kalifornskej Disney Hall či v Emirates Palace v Abu Dhabi.

Siam Sinfonietta, zdroj: internet

O úrovni orchestra vypovedá množstvo cien, ktoré získal počas svojho pôsobenia. Medzi najcennejšie výhry patrí prvá cena z medzinárodného mládežníckeho festivalu Summa Cum Laude vo Viedni (2012). O rok neskôr dobyl Ameriku, keď získal zlatú medailu na medzinárodnom hudobnom festivale v Los Angeles. Ďalšie tri prvenstvá orchester oslávil na festivaloch konajúcich sa v Carnegie Hall – Sounds of Summer Festival (2014), Sounds of Spring Festival (2016) a New York International Music Festival (2018). Doposiaľ absolvoval štyri veľké európske turné a jedno americké.

Siam Sinfonietta pravidelne spolupracuje s ďalšími telesami Bangkok Opera Foundation. So Siam Philharmonic Orchestra uviedol thajskú premiéru Mahlerovej Symfónie č. 3., so Siam Opera pripravil niekoľko operných predstavení (R. Strauss: Salome či G. Puccini Madama Butterfy). Vo svojom repertoári má symfónie Beethovena, Brahmsa a väčšinu Mahlerových, ďalej diela z prvej polovice 20. storočia – Stravinského Svetenie jari, Bartókovho Zázračného mandarína, Ivesove Tri miesta v novom Anglicku či Coplandovu Apalačskú jar a mnoho ďalších. Orchester uvádza aj množstvo súčasných thajských kompozícií – ako skladateľské počiny svojich dirigentov, tak aj kráľa Ráma IX.

Do Európy orchester tento raz priváža dve svetové premiéry – skladbu Restoration Trisdeeho na Patalunga a suitu z opery Helena Citronova Somtowa Sucharitkula. Libreto opery vychádza zo životného príbehu slovenskej židovky, ktorá vďaka milostnému romániku s nacistickým dozorcom prežila Osvienčim. Na tomto diele pracuje Sucharitkul už niekoľko rokov a doposiaľ vydal vlastné libreto. Všetky premiérované diela budú po prvýkrát uvedené v Olomouci. Vokálnych partov koncertného programu sa zhostí sopranistka Sassaya Chavalit, v súčasnosti pôsobiaca prevažne v Salzburgu.

Sassaya Chavalit, zdroj: internet

Aj niekoľko ďalších thajských kompozícii v Čechách a ani na Slovensku nemalo doposiaľ príležitosť zaznieť, takže v programe koncertov orchester uvedie hneď niekoľko europských premiér. Thajskú súčasnú hudbu doplnia prevažne diela 20. storočia (Webern, Berg, R. Strauss, Ligeti). Orchester
sa však predvedie aj v osvedčených skladbách svetového klasického repertoáru (Mozart, Wagner, Dvořák). Program každého koncertu bude jedinečný.

Koncerty na Slovensku

Prvý z dvoch koncertov na Slovensku, v rámci európskeho turné orchestra, zaznie v sobotu 7. septembra 2019 o 19.00 h. v Dome umenia v Piešťanoch. Na koncerte s názvom Večer so Siam Sinfonietta zaznejú diela A. Dvořáka, R. Straussa, P. Kiangsirisa, T. na Patalunga a S. Sucharitkula. Program koncertu a vstupenky TU…

Koncert v Bratislave nesie názov Súčasná hudba Thajska a strednej Európy (Modern music of Thailand and Central Europe) a uskutoční sa 8. septembra 2019 od 17.00 v Malom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu na Mýtnej ulici v Bratislave. Na programe sú diela T. na Patalunga, G. Ligetiho, P. Kiangsiriho, A. Weberna a S. Sucharitkula. Program koncertu a vstupenky TU…

Vstupenky na koncerty je možné zakúpiť on-line v siete GoOut.cz, alebo pred koncertom priamo na mieste konania sa koncertu.

Informoval: Marek Klimeš, Festa Musicale

PR článok

viac informácií na www.festamusicale.com | www.operasiam.com

Európske turné mládežníckeho symfonického orchestra Siam Sinfonietta

6. 9. Olomouc – Reduta, 19.00 h.
7. 9. Piešťany – Dom umenia, 20.00 h.
8. 9. Bratislava – Malé koncertné štúdio Slovenského rozhlasu, 17.00 h.
9. 9. Budapešť – Nádor Terem, 19.00 h.
12. 9. Praha – Sál Martinů, 19.30 h.
13. 9. Mníchov – Gasteig, 20.00 h.
15. 9. Bayreuth – Stadtkirche, 20.00 h.
16. 9. Baden-Baden – Kurhaus, 20.00 h.

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Comments are closed.