Spomienka na klavírneho virtuóza Josefa Bulvu

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
V stredu 12. augusta 2020 zomrel v Monaku (Monte Carlo) významný klavirista Josef Bulva. Patrí k tým absolventom bratislavskej Vysokej školy múzických umení, ktorí emigrovali po roku 1968 a dosiahli úspechy na svetových pódiách.

Josef Bulva sa narodil 9. januára 1943 v Brne a až do roku 1977, keď emigroval do Nemecka, žil zväčša na Slovensku, neskôr sa usadil v Monaku (zvolil si luxemburské občianstvo), kde zomrel 12. augusta 2020. Už ako 12-ročný žiak konzervatória upriamil pozornosť na svoj mimoriadny talent, po príchode na Slovensko sa stal žiakom prof. Anny Kafendovej.

V Bratislave absolvoval Vysokú školu múzických umení, jeho spolužiakmi boli Bystrík Režucha, Igor Berger, Ilja Zeljenka a i. Presadil sa na koncertných pódiách, v rozhlasových a nahrávacích štúdiách. Bol sólistom Čajkovského 1. klavírneho koncertu na umeleckom zájazde novovzniknutej Štátnej filharmónie Košice po talianskych kultúrnych centrách v r. 1971.

Josef Bulva, foto: Wolfgang Simlinger

Na koncertné pódium v Bratislave sa vrátil r. 2011, kedy vystúpil na 47. ročníku Bratislavských hudobných slávností. Recenzent Igor Berger zdôraznil čistotu jeho hry, jasnosť a racionálne uchopenie. V Beethovenovej sonáte „Mesačného svitu“, upozornil na jeho „svojský, málo snivý výraz, impresionistický opar, ticho noci a v nej samotu človeka. V Beethovenovi sa Josef Bulva prezentoval ako aristokrat klavíra.“ (Hudobný život 2011)

Bulvov temperament a umelecké zanietenie sa v jeho 53. roku života prerušilo po úraze (spadol na zľadovatenú cestu) na 14 rokov. Po dlhom čase poškodenú ľavú ruku rehabilitoval natoľko, aby sa mohol vrátiť do koncertných sál a nahrávacích štúdií. Pred piatimi rokmi množstvo nahrávok skladieb romantizmu obohatil prostredníctvom nahrávky dvojalbumu skladieb Franza Liszta. Zvláštnosťou tohto albumu je časové rozpätia nahrávok, pretože v čase nahrávania prvej zo skladieb, Lisztovej Etudy E dur mal Bulva 17 rokov, v čase realizácie skladby Mefisto-walz mal 71, čo patrí k svetovým raritám.

Nahrával pre Teldec, Orfeo, Madacy, Sony Red Seal či RCA Records, a v máji t. r. uviedli jeho posledný sólový CD album s klavírnymi kompozíciami Beethovena, Skrjabina a Martinů.

Josef Bulva, klavírny koncert v Monacu, foto: Secretariát Bulva

Do dejín a rozvoja slovenskej hudby sa zapísal premierovým uvedením viacerých skladieb slovenských autorov: Juraja Hatríka, Ivana Hrušovského, Ivana Paríka či Ilju Zeljenku.

Autor: Lýdia Urbančíková

video

Ako upozorňuje prof. Miloš Jurkovič, ,,vo filme Josef Bulvas Weg zurück ins Rampenlicht, okrem iného, sú zábery z historického Bulvovho comebacku v mníchovskom Prinzregententheater, ale aj z koncertu v Koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu pod taktovkou Bystríka Režuchu. Pozornosti hodná je pasáž, v ktorej guru nemeckej klavírnej kritiky Joachim Kaiser precízne charakterizuje hru Josefa Bulvu.

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

muzikologička, dramaturgička, hudobná kritička, hudobná historička a publicistika, členka Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár