Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

29. júna 2014 Ľudovít Vongrej Sezóna 2013/2014

Sprievod Janáčkovej opery vyhral v tohtoročnej Slávnosti masiek v Brne

Slávnosť masiek Brno 2014
Veľkosť písma
A
A
A
Brno – Mottom tohtoročnej Slávnosti masiek, ktorá zavŕšila júnový festival Divadelní svět Brno bolo – Komédia lásky!  Víťazným sa stal sprievod Janáčkovej opery v Brne.

U našich českých susedov to aj na uliciach žije divadlom. 6. až 12. júna 2014 sa v Brne uskutočnil festival Divadelní svět. Predstavenia a rôzne akcie sa konali na scénach brnenských divadiel ale aj na uliciach a tiež v zaujímavých priestoroch, tento rok napr. v hvezdárni. Posledný deň festivalu patril stred Brna maskám a divákom, kde sa konala Slávnosť masiek.

Slávnosť masiek v Brne 2014, sprievod Janáčkovej opery

Slávnosť masiek vznikla pred piatimi rokmi ako oslava divadelníctva v Brne. Týždeň pred ňou sa vždy koná festival Divadelní svět, ktorý ponúka záujemcom rôzne divadelné predstavenia, a to aj zahraničné. Posledný deň sa potom koná Slávnosť masiek, kedy si jednotlivé súbory brnenských divadiel vytvoria masky a sprievody na rôzne témy.

Divadelní svět Brno usporadúva ako hlavný organizátor Turistické informačné centrum mesta Brno a spoluorganizátormi sú mestom zriaďované divadlá (Divadlo Radosť – pre deti, Národní divadlo Brno, Městské divadlo Brno, Centrum experimentálního divadla – CED) a Divadelná fakulta Janáčkovej akadémie múzických umení. Umeleckými riaditeľmi jednotlivých ročníkov sú niektorý z riaditeľov mestom zriaďovaných divadiel. V tomto roku to bol Vlastimil Peška, riaditeľ Divadla Radost.

Slávnosť masiek v Brne 2014, sprievod Janáčkovej opery
Slávnosť masiek v Brne 2014, sprievod Janáčkovej opery

V tohtoročnej Slávnosti masiek v Brne sa tešili z 9 sprievodov brnenských divadiel (Národní divadlo Brno, Městské divadlo Brno, Divadlo Husa na provázku, HaDivadlo, Divadlo Radost, DIFA JAMU v Brně a Divadlo Polárka). Ako šiesty vyrazil sprievod masiek z brnenskej opery, ktorý skončil ako víťazný. Názov sprievodu znel Eros a Thanatos – jsou láska a smrt nepřáteli nebo milenci?

Kolekcia kostýmov Janáčkovej opery sa tento tok inšpirovala dvomi archetypmi, ktoré prechádzajú dejinami umenia už od praveku, a to Erotom a Thanatom – patrónmi lásky a smrti, ktorí sa podľa antických bájok vždy vzájomne sprevádzali. Tajomné maskované bytosti inšpirované mytologickým spojením týchto dvoch patrónov ovládli podvečerné Brno. Vážnosť a jednoliatosť ich vystupovania, kostýmy, dôstojný prejav, tichý pohyb bez záchvevov tvárí, zvuk bubnov, tamtamov a bong, vábil pohľady okoloidúcich a desil zároveň…

Výherný sprievod tohto ročníka určila porota zložená z francúzskej herečky Isabelle Nanty, herečky Zdeny Herfortovej, atletky Šárky Kašpárkovej, výtvarníčky a kostymérky Sylvy Zimula Hanákovej. Janáčkova opera Národního divadla Brno získala na rok Drevenú korunu – prenosný symbol tejto slávnosti.

Tomáš Pilař
Tomáš Pilař
výtvarník a režisér Tomáš Pilař

,,Z vítězství mám upřímnou radost. Je to letos popáté, co jsem pro Janáčkovu operu vytvořil kolekci na Slavnost masek, a zároveň i naposledy, takže to je ta nejhezčí tečka, jakou jsem si mohl přát. V letošním roce jsem se snažil nahlédnout ústřední téma lásky z netradičního pohledu. Sigmund Freud vedle sebe staví Erota a Thanata, boha lásky a boha smrti, jako dva rovnocenné hybatele našich životů. Jsou to dva bratři, kteří se stále doprovázejí. Proto i mé kostýmy spojovaly krásná mladá těla s černou barvou smrti a mezi postavami jsme mohli nalézt právě antické bohy související s láskou a smrtí.“

Slávnosť masiek v Brne 2014
Slávnosť masiek v Brne 2014

Info na

www.divadelnisvet.cz

Ak v lete navštívite Brno, nezabudnite sa tiež zastaviť na letnej prehliadke Národního divadla Brno

Pripravil: Ľudovít Vongrej

 

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

W. A. Mozart: Figarova svadba
Opera Ballet Vlaanderen
záznam predstavenia z júna 2023
dirigent: M. Jacquot / réžia: T. Goossens
osoby, obsadenie a viac info TU...