STAATSOPER.TV: Pripoj sa a pozri si operu v priamom prenose

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Mníchov – Bavorská štátna opera je prvým medzinárodným operným divadlo, ktoré v sezóne 2012/2013 predstaví sériu bezplatných živých prenosov cez internet. Milovníci opery a baletu z celého sveta sa budú môcť tešiť z celkovo siedmych operných predstavení a dvoch baletných večerov z Mníchova naživo a v plnom rozsahu.

Prvým z nich bol audiovizuálny prenos novej opery Jörga Widmanna Babylon (hudobné naštudovanie: K. Nagano, réžia Carlus Padrissa La Fura dels Baus, účinkovali C. McFadden, A. Prohaska, W. White, G. Schnaut) dňa 3. novembra 2012. Na stránke Opera Slovakia budeme tieto prenosy vždy avizovať, taktiež je pripravený priamy preklik na Live – Stream, ktorý sa nachádza na ľavom paneli našej stránky.

Naživo cez Live – Stream sa budú vysielať tieto operné predstavenia:

▪ 25. novembra 2012

Giacomo Puccini

Turandot

▪ 13. decemba 2012

John Neumeier

Luskáčik

▪ 30. decemba 2012

Giuseppe Verdi

Rigoletto

▪ 9. marca 2013

Leoš Janáček

Jenůfa

▪ 20. apríla 2013

Richard Wagner

Bludný Holanďan

▪ 11. mája 2013

Giuseppe Verdi

Macbeth

▪ 1. júna 2013

Terence Kohler

Hrdinovia

▪ júl 2013

prenos z Mníchovského operného festivalu

podrobnosti neskôr

„Myslím, že živý prenos, ako jednorazová udalosť je moderný spôsob ako otvoriť dvere nášho Operného domu svetu. STAATSOPER.TV je živá ako divadlo a zmizne, keď padne opona – práve toto jej dodáva veľmi osobitú príťažlivosť. Bavorská štátna opera sa takto dokáže predstaviť pred oveľa väčším obecenstvom ako jedinečné fórum, kde sa novátorské hudobné divadlo stretáva s najlepšími umelcami na svete“, povedal generálny manažér Nikolaus Bachler.

Štyri až šesť kamier v hľadisku Národného divadla bude snímať predstavenia do celého sveta cez www.staatsoper.de/tv. Takmer 40 mikrofónov v orchestrálnej jame a na javisku zabezpečia prvotriednu kvalitu zvuku. Vysielanie sa bude ponúkať v troch rôznych prenosových kvalitách, ktoré sa automaticky nastavia podľa rýchlosti internetového pripojenia divákovho počítača. Pred každým živým vysielaním generálny mamažér Nikolaus Bachler poskytne úvod do diela a počas prestávok aj Štátna opera umožní nahliadnuť do zákulisia svojej budovy. Pre úplnosť treba dodať že v ponuke budú aj titulky v nemčine a angličtine. Okrem počítača, laptopu alebo tabletu sa vyžaduje len širokopásmové internetové pripojenie, napr. DSL a reproduktory pripojené k zariadeniu.

Ako sponzora pre STAATSOPER.TV sa podarilo získať The Linde Group, medzinárodnú spoločnosť, ktorá spolupracuje s Bavorskou štátnou operou už mnoho rokov. Linde je exkluzívnym partnerom od sezóny 2008/2009 a bude aj medzinárodným partnerom vysielania pre nasledujúce štyri sezóny.

Poznámka redakcie: Radi by sme upozornili, že diváci, ktorí majú internet s obmedzeným množstvom prenesených dát mesačne, si pri sledovaní môžu tieto dáta prečerpať. V dôsledku toho sa im zvýši mesačný poplatok za internet. Pre užívateľov neobmedzeného internetu je toto upozornenie bezpredmetné.

Pripravil: Ján Marták
zdroj: www.bayerische.staatsoper.de

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

zástupca šéfredaktora Opera Slovakia, podpredseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista a odborný korektor, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár