Štátna filharmónia Košice koncertuje v Nemecku

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Orchester Štátnej filharmónie Košice (ŠfK) v dňoch 14. – 20. novembra 2018 absolvuje pod taktovkou šéfdirigenta Zbyňka Müllera koncertné turné v Nemecku. Program jednotlivých koncertov pozostáva prevažne z diel koncertného repertoáru hudby 19. storočia, každý deň filharmonici cestujú do iného mesta. Po návrate z Nemecka čaká orchester ŠfK účinkovanie na koncerte v rámci 16. ročníka festivalu súčasného umenia ARS NOVA.

Program koncertů také není všude stejný, celkem zahrnuje Vyšehrad, Vltavu a Šárku ze Smetanovy Mé vlasti, Dvořákovu 5. symfonii a čtyři koncerty pro housle a violoncello od Saint-Saënse, Paganiniho a Schunckeho. Okruh německých měst, kde koncertujeme, je podobný, jsou to středně velká města v různých částech Německa, téměř vždy se setkáme s hudebně velmi vzdělaným publikem.“ približuje šéfdirigent ŠfK Zbyněk Müller.

Vycestovaniu na turné predchádzala intenzívna príprava hráčov. „Orchester Štátnej filharmónie Košice nekoncertuje v Nemecku po prvýkrát. Vždy je to však pre nás veľká výzva hrať v tejto hudobne a kultúrne bohatej krajine, preto k týmto programovo náročným koncertom pristupujeme v príprave s maximálnou zodpovednosťou.„, dodáva riaditeľ ŠfK Július Klein. Okrem orchestra ŠfK sa nemeckému publiku v mestách Ingolstadt, Tübingen, Rüsselsheim, Bad Pyrmont, Lüdenscheid, Stade a Itzehoe, predstaví aj dvojica sólistov, huslistka Marie-Claudine Papadopoulos, ktorá so ŠfK spolupracovala na koncerte v Košiciach počas uplynulej 49. koncertnej sezóny a francúzsky violončelista Alexandre Vay.

Alexandre Vay, Marie-Claudine Papadopoulos, foto: Tanja Smith

Počas obdobia kedy orchester koncertuje v Nemecku sa na pódiu Domu umenia predstavia dvaja renomovaní ruskí hudobníci, Vladislav Lavrik a Daniel Zaretsky.

Trubkár Vladislav Lavrik je považovaný za jedného z najtalentovanejších hudobníkov svojej generácie. Uznanie si získal vďaka úspechom v klasickej i džezovej hudbe. Už ako 20-ročný získal post prvého trubkára Ruského národného orchestra a stal sa tak najmladšou vedúcou osobnosťou v histórii tohto svetového orchestra. V roku 2016 mu prezident udelil prezidentské ocenenie, ktoré je v Rusku najvyššou poctou pre mladých umelcov. Spolu s Lavrikom sa na koncerte predstaví aj Daniel Zaretsky, vďaka ktorému sa po čase opäť sólovo rozoznie najväčší koncertný organ v Košiciach. Dlhoročný organista koncertnej sály filharmónie v Petrohrade patrí vďaka bohatej koncertnej a nahrávacej činnosti medzi uznávaných ruských umelcov. V súčasnosti vyučuje hru na organe na Štátnej univerzite v Petrohrade a je držiteľom váženého ocenenia „čestný umelec Ruska“. Program komorného koncertu v pondelok 19. novembra ponúka obľúbené diela pre organ a trúbku z tvorby G. F. Händela, J. S. Bacha a Ch. M. Widora. Poslucháčskou novinkou bude skladba pre organ a trúbku libanonského skladateľa Naji Hakima.

Vladislav Lavrik, zdroj: ŠfK

Po návrate z Nemecka čaká orchester ŠfK účinkovanie na koncerte v rámci 16. ročníka festivalu súčasného umenia ARS NOVA. Ten začína 26. novembra Komorným koncertom študentov a pedagógov Konzervatória v Košiciach, na ktorom premiérovo zaznejú skladby Jaroslava Tuleja, Sebastiána Kmeťa, Olivera Palka a Juraja Vajóa. Program festivalu bude pokračovať 28. novembra komentovaným koncertom Cluster ensemble: Piano 2. Ivan Šiller a František Király v tomto projekte ponúknu akýsi atlas rôznych kompozičných pohľadov na klavírnu hudbu posledných 60 rokov. Názov koncertu v sebe skrýva informáciu, že ide o dvojklavírny koncert, no možno v ňom vidieť aj odkaz na zvukovú estetiku jedného zo skladateľov zastúpených v programe – Mortona Feldmana, ktorého dynamický výraz sa pohybuje v extrémne nízkych hodnotách. Recitál je doplnený o diskusiu s interpretmi k uvedeným dielam a k téme súčasnej hudby celkovo. V programe koncertu zaznie aj premiéra skladby Petra Machajdíka pre dva klavíry It’s Not Not The Mist, ktorú autor skomponoval špeciálne pre túto príležitosť.

Cluster ensemble, Ivan Šiller a František Király,
zdroj: ŠfK

Po komorných koncertoch sa 29. novembra program festivalu presunie do Štátnej filharmónie Košice, ktorá na koncerte BARTÓK – HAYDN – BODNÁR premiérovo uvedenie scény z opery Tartuffe Norberta Bodnára. Hlavných úloh sa pod taktovkou Leoša Svárovského zhostia sólisti Michaela Várady, Andrea Nemcová, Marián Lukáč, Maksym Kutsenko, Marek Gurbaľ a Michal Onufer. V úlohe zboru bude účinkovať Collegium Technicum pod vedením zbormajsterky Tatiany Švajkovej.

Michaela Várady, Andrea Nemcová, Marián Lukáč, Maksym Kutsenko, Marek Gurbaľ a Michal Onufer

Operné scény Tartuffe sú výberom najdôležitejších scén a tém rovnomennej opery pre sóla, zbor a symfonický orchester. Autor v nej vychádza zo známej divadelnej hry J. B. P. Moliéra (libreto napísal Ján. Pavlík, ktorý spolupracoval s Norbertom Bodnárom už pri jeho prvej opere „Netreba toľko slov“, premiéra sa konala v roku 1994 v Štátnom divadle Košice).

Súčasťou ARS NOVA je aj výstava fotografií dirigenta a skladateľa Mira Krajčiho, ktorá bude sprístupnená v Dome umenia v Košiciach do 13. decembra 2018.

PROGRAM ARS NOVA 2018

26. 11. 2018 o 17.00 hod., Koncertná sála Konzervatória v Košiciach, Timonova 2
Komorný koncert študentov a pedagógov konzervatória
Stanislava Hricová, klavír
Silvia Golecová-Schwarzbacherová, klavír
Sarah Chovancová, klavír
Iveta Vajó, spev
Juraj Vajó, klavír

Jaroslav Tulej: Tri kusy pre klavír (premiéra)
Sebastián Kmeť: Impressione sentimantale della note op. 4 (premiéra)
E. H. Grieg, Oliver Palko: Arietta, inštrumentácia pre dychové kvarteto (premiéra)
Petr Bazala: Bystrina
Vladimír Bokes: Na svoj spôsob op. 26, cyklus piesní pre ženský hlas a klavír
Oliver Palko: Kúsok pre sláčikové kvarteto (premiéra)
Juraj VAJÓ: Liturgické fragmenty (výber, verzia pre sólo klavír) (premiéra)

28. 11. 2018 o 17.30 hod., Koncertná sála Konzervatória v Košiciach, Timonova 2
Cluster ensemble: Piano2
Ivan Šiller, klavír
František Király, klavír

Peter Machajdík: It’s Not The Mist
Morton Feldman: Intermission No. 6
Daniel Matej: Always
Steve Reich: Piano Phase

29. 11. 2018 o 19.00, Koncertná sála Domu umenia, Moyzesova 66
BARTÓK – HAYDN – BODNÁR
ŠfK, Leoš Svárovský, dirigent
Michaela Várady, soprán
Andrea Nemcová, mezzosoprán
Marián Lukáč, tenor
Marek Gurbaľ, barytón
Martin Gurbaľ, bas
Collegium technicum, zbormajsterka T. Švajková

Program:
B. Bartók: Dva obrazy (Deux images), op. 10
J. Haydn: Symfónia č. 83 g mol, Hob.I:83 „La Poule“
N. Bodnár: Tartuffe – operné scény /premiéra

26. 11. – 13. 12. 2018 salónik Domu umenia, Moyzesova 66
OBJEKTÍVOM Mirka Krajčiho
Výstava umeleckých fotografií dirigenta a skladateľa M.Krajčiho (*1968)

Informovala: Mariana Lechamnnová, PR ŠfK

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár