Štátna filharmónia Košice otvára 48. koncertnú sezónu

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Vo štvrtok 22. septembra o 19:00 hod. Štátna filharmónia Košice (ŠfK) slávnostne otvorí svoju 48. koncertnú sezónu pod taktovkou Martina Leginusa. Nová koncertná Sezóna v ŠFK ponúka tradičné koncerty rozdelené do abonentných cyklov reflektujúce významné výročia, sviatky i originalitu raritne uvádzaných diel. Košičania pripravujú aj koncert venovaný 60. narodeninám skladateľa Vladimíra Godára, operný koncert a nebudú chýbať koncerty a vzdelávacie projekty pre deti, či prednášky dlhoročného koncertného majstra ŠfK Karola Petrócziho. ŠFK bude koncertovať aj v rámci Bratislavských hudobných slávností a taktiež bude reprezentovať Slovensko v zahraničí.

Už po 46. krát organizuje Štátna filharmónia Košice (ŠfK) pred oficiálnym začatím koncertnej sezóny Medzinárodný organový festival Ivana Sokola (MOF), na ktorom sa v dňoch od 16. septembra do 4. októbra predstavia štyria skvelí organisti. Kráľovské nástroje sa okrem Košíc, vďaka skvelej spolupráci so spoluorganizátormi rozozvučia aj v mestách Sabinov, Rožňava, Spišská Nová Ves, Poprad a Kežmarok. Viac informácii o tomto festivale si prečítate TU….

ŠFK pripravila mimoriadnu sezónu 2016/2017, v ktorej okrem ponuky klasických a výnimočných koncertov nechýbajú ani špeciálne projekty. „Bohatá ponuka je pripravená aj pre najmladších poslucháčov, ktorí majú možnosť počas sezóny navštíviť okrem orchestrálnych projektov aj komponované komorné koncerty s prepojením slova a hudby“ približuje dramaturgička ŠfK, Mária Kornucíková. Okrem detí a mládeže sa môžu vzdelávať aj dospelí, či už na populárnych prednáškach dlhoročného koncertného majstra ŠfK Karola Petrócziho, alebo verejných generálkach so šéfdirigentom ŠfK Zbyňkom Müllerom. Prvá prednáška novej sezóny sa koná pred otváracím koncertom.

Štátna filharmónia Košice, foto: Jaroslav Ľaš

Štátna filharmónia Košice,
foto: Jaroslav Ľaš

Otvorenie svojej 48. koncertnej sezóny zverila ŠfK taktovke vynikajúceho slovenského dirigenta Martina Leginusa. Prvé tóny úvodného koncertu novej sezóny budú patriť skladbe Ľudovíra Rajtera, legendárneho slovenského dirigenta. Ten počas svojej úžasnej kariéry skomponoval množstvo diel, ktorých slávu zatienili jeho mimoriadne dirigentské úspechy. Allegro sinfonico je dielom z jeho poslednej tvorivej etapy. Na druhej strane Klavírny koncert a mol E. H. Griega patrí medzi jedno z najskorších diel tohto nórskeho skladateľa. Aj keď niektorí kritici považujú Griegov koncert za prežitok, toto dielo sa stále nevytráca zo svetových koncertných pódií. Opojná melodická invencia a mimoriadna poslucháčska popularita robia z tohto koncertu interpretačne veľmi vďačné dielo, ktoré si milovníci klasickej hudby vypočujú v majstrovskom podaní maďarského klaviristu Jenő Jandó-a, profesora na prestížnej Hudobnej akadémii Franza Liszta v Budapešti. Záver slávnostného večera bude patriť Ravelovej úprave kultovej suity M. P. Musorgského Obrázky z výstavy. Tie budú mať záujemcovia možnosť vidieť aj na avízovanom „Stretnutí s hudbou“  Karola Petrócziho, ktorý spomínanú výstavu diel Viktora Hartmanna priblíži nielen hudobne, ale aj vizuálne.

Jenő Jandó

Jenő Jandó

Otváracím koncertom, ako aj koncertom k Mesiacu slovensko-českej vzájomnosti (27. 10.) a Symfonickým koncertom festivalu Ars nova (3. 11.) sa filharmonici zapájajú do kultúrneho programu Predsedníctva Slovenskej republiky v Rade Európskej únie.

48. koncertnú sezónu ŠfK môžeme nazvať aj „mimoriadna“. Séria jej úvodných koncertov bude patriť viacerým neobvyklým projektom. Po koncertoch filmovej hudby je najbližším mimoriadnym koncertom benefičný koncert o. z. Spájanie generácií, na ktorom orchester ŠfK odohrá celovečerný program s hviezdnym husľovým virtuózom Pavlom Šporclom (28. 9.).  Výťažok z koncertu poputuje na charitatívne účely.

Udalosťou sezóny nepochybne bude aj koncert venovaný 60. narodeninám  Vladimíra Godára (16. 10.). Pri príležitosti jeho životného jubilea prijala pozvanie do Košíc aj legendárna Iva Bittová, „dvorná“ interpretka viacerých Godárových skladieb. Spojenie Godár, Bittová a Svárovský sľubuje neopakovateľný zážitok. (pozn. red.: V týchto dňoch vyšla aj dlho očakávaná CD novinka Vladimíra Godára Crux, o ktorej sme informovali TU…)

Vladimír Godár, foto: internet

Vladimír Godár,
foto: internet

V októbri sa ŠfK po prvý krát zapojí do jedinečného projektu Biela noc (1.10.), kedy svoje domáce sídlo, teda košický Dom umenia, návštevníkom otvorí až do neskorých večerných hodín. Na programe budú nemé filmy s „live“ sprievodom orchestra pod taktovkou Adriána Harvana. Ďalej budú v Dome umenia hosťovať skvelí ruskí sólisti, ktorí v sprievode ŠfK 12. októbra predstavia ďalší z obľúbených operných galavečerov. Pokračujúca ponuka mimoriadnych podujatí prináša aj spomienkový koncert Maďarskej národnej filharmónie s názvom „Sloboda na prvom mieste“ v novembri, či koncert s charizmatickým Danom Bártom a Epoque Quartet  v januári.

Maďarská národná filharmónia

Maďarská národná filharmónia

Október prinesie filharmonikom hosťovanie na Prešovskej hudobnej jari pod taktovkou Mariána Lejavu (5.10.). Koncert bude venovaný výlučne slovenskej tvorbe a pripomenie nám ďalších významných jubilantov „prvú dámu“ slovenskej hudby Iris Szeghy, významného košického rodáka Norberta Bodnára a nestora slovenského symfonizmu Alexandra Moyzesa. S populárnym programom koncertu „Muzikál – šansón“ sa orchester ŠfK 21. 10. predstaví v neďalekých Krompachoch. V novembri čaká košických filharmonikov hosťovanie na Bratislavských hudobných slávnostiach pod taktovkou Petra Altrichtera, po ktorom na prelome rokov 2016/2017, teda hneď po sérii vianočných koncertov vycestuje orchester pod taktovkou šéfdirigenta Zbyňka Müllera na zahraničné turné do Čínskej ľudovej republiky. Aj vďaka týmto projektom orchester odohrá viac koncertov ako v minulej sezóne.

Podrobné info o koncertoch ŠFK nájdete na www.sfk.sk

Informovala: Mariana Lechmanová, ŠFK

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár