Štátna filharmónia Košice otvára 51. koncertnú sezónu

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Po veľkolepej 50. koncertnej sezóne vstupuje Štátna filharmónia Košice (ŠfK) do novej etapy. Po generačnej výmene na vedúcich postoch inštitúcie a mesiacoch príprav je nové vedenie pripravené ponúknuť milovníkom klasického umenia desiatky pútavých koncertov. Na úvodnom koncerte (9. 10.) zaznie Beethovenova „Osudová“.

(reklamný článok, ŠfK)

Keďže príprava každej koncertnej sezóny si vyžaduje minimálne ročný predstih, jej priebeh som viedla ešte ako námestníčka a dramaturgička. Koncepcia novej sezóny, teda plynule nadväzuje na predchádzajúcu jubilejnú koncertnú sezónu.“ približuje súčasná riaditeľka ŠfK, Lucia Potokárová.

Lucia Potokárová, Július Klein, foto: súkr. archív J. K.

Odvážnejšia dramaturgia

V programe 51. koncertnej sezóny v Košiciach sa popri tradične obľúbených skladateľoch objavia aj menej známe mená ako Ludvig Irgens-Jensen, Carl Nielsen, či André Jolivet. K raritám patria aj technicky mimoriadne náročné sólové koncerty ku ktorým patria klavírne koncerty ruských skladateľov Alexandra Skriabina a Sergeja Rachmaninova, husľový koncert maďarského skladateľa Bélu Bartóka i Metamorfózy pre 23 sólo sláčikových nástrojov Richarda Straussa.

Vzdelávanie a rozširovanie obzorov košického publika patrí k dlhodobým víziám filharmónie. Ponuka koncertov reflektuje hudbu starších období, obľúbených velikánov, ale tiež novšiu hudbu 20. storočia. Na pestrý výber skladateľov nadväzuje aj pôsobivé portfólio umelcov, ktorí zavítajú do Košíc. Spomedzi dirigentských osobností nepochybne zaujme mladý, len 28-ročný nemecký dirigent, ktorý debutoval s London Symphonic orchestra Niklas Benjamin Hoffmann alebo švajčiarsky dirigent a flautista Kaspar Zehnder, ktorý sa v Košiciach predstaví v júni 2020.

Štátna filharmónia Košice sa dlhé roky snaží podporovať mladých domácich umelcov, v programe aktuálnej sezóny sa zaskvejú vychádzajúce slovenské hviezdy ako sopranistka Slávka Zámečníková, klavirista Miloš Biháry, či violončelista Ján Bogdan. „Cieľom aktuálnej sezóny je nadviazať na kvalitatívny rozvoj orchestra a prinášať tak poslucháčom výnimočné dramaturgické kombinácie v podaní mimoriadnych interpretov, nevyhýbajúc sa ani tým najnáročnejším opusom a postupne tak dosiahnuť vysokú konkurencieschopnosť orchestra v slovenskom i medzinárodnom meradle.“, pokračuje riaditeľka Lucia Potokárová.

Koncert Štátnej filharmónie Košice, 2018, Zbyněk Müller, foto: Eugen Bernáth

Osudová na úvod

Okrem programovej a interpretačnej pestrosti filharmonici reflektujú aj dôležité výročia. Rok 2020 bude vo svete klasickej hudby patriť výročiu narodenia jedného z najväčších hudobných géniov Ludwigovi van Beethovenovi. Aj preto sa v programovej ponuke 51. koncertnej sezóny v Košiciach objaví viacero jeho diel. Hneď na úvodnom koncerte zaznie 9. októbra Beethovenova kultová 5. symfónia známa aj ako „Osudová“ pod taktovkou šéfdirigenta ŠfK, Zbyňka Müllera. Spolu s ním sa na pódiu ŠfK predstaví mimoriadny klavirista Lukáš Vondráček, v ktorého podaní v Košiciach zaznie druhý klavírny koncert Franza Liszta.

Lukáš Vondráček, zdroj: ŠfK

Obľúbenou tradíciou sa vo filharmónii stali vždy vypredané vianočné a novoročné koncerty, po ktorých je dopyt už teraz v septembri. „Pre veľký záujem publika sme sa rozhodli ponúknuť viac termínov a programov vianočných koncertov a po pozitívnych ohlasoch na našu minuloročnú novinku, aj Nový rok 2020 oslávime koncertom presne 1. januára.“ Filharmónia nezabúda aj na svojich najmenších poslucháčov, pre ktorých sú pripravené koncerty pre mládež v réžii Gabriela RovňákaMartina Vaneka. Dvere koncertnej sály Domu umenia sú otvorené aj pre rodičov s ich ratolesťami na mimoriadnych koncertoch pre rodiny.

Viac informácii o koncertoch Štátnej filharmónie Košice na www.sfk.sk

Informovala: Mariana Lechmanová, PhD. PR Manažér ŠfK

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár