Štátna filharmónia Košice ponúkla koncert Symphony Meets Jazz

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Koncert cyklu B Štátnej filharmónie v Košiciach nemal dňa 2. júna 2022 bežnú tvár „tradičného“ symfonického koncertu. Už názov napovedá, že dominanciou nebola „vážna hudba“, ale jazzová. Projekt Symphony Meets Jazz, ktorý bol aj v názve koncertu, tu nie je novinkou. Na jej pôde sa tohto roku uskutočnil už po štvrtý raz. Štátna filharmónia vždy hrala s rôznymi interpretmi jazzovej hudby pod taktovkou Adriána Harvana. Ten stojí nielen ako dirigent, ale aj ako skladateľ za väčšinou orchestrálnych aranžmánov uvedených jazzových skladieb.

Jazzová hudba v symfonickej podobe s orchestrom s nemalým počtom hráčov, zvyknutých na klasickú hudbu, nie je a ani nemôže byť samozrejmosťou. Počúvať ju v takejto výnimočnej konštelácii zvuku bez štandardného jazzového rytmického aparátu, ale so symfonickým telesom, vynikajúcimi interpretmi – klaviristom a speváčkou – sólistkou, vnieslo do percepcie nepochybne sugesciu a extenzitu jazzového hudobného myslenia, spojeného s jedinečnou mystikou.

Koncert Symphony Meets Jazz, Adrián Harvan, Štátna filharmónia Košice, 2022, foto: Miriama Fenciková / ŠFK

Adrián Harvan viedol košických filharmonikov k empatickej interpretácii. U všetkých nástrojových skupín aj jednotlivcov dominovala ohybnosť voči jazzu a jeho hudobnému posolstvu. Zvuková farebnosť prýštila z Harvanových atraktívnych úprav – aranžmánov jednotlivých skladieb a významne sa podieľala na úspešnosti ich zvukovej košatosti.

Koncert svojimi výkonmi ovládli dvaja sólisti, slovenskí mágovia jazzovej hudby: speváčka Hanka Gregušová (HANKA G.) a klavirista Ondrej Krajňák.

HANKA G., rodáčka z Bratislavy, v súčasnosti pôsobí v New Yorku. Má za sebou už 10 rokov úspešného umeleckého života doma i v zahraničí. Zaujala hlbšie položeným zamatom svojho hlasu (mezzosoprán až alt), jeho autentickou vibráciou, pritom však prirodzenosťou a zmyslom pre jazzové vokály a spev. V jej „jazzovo-soulovom“ podaní inšpiratívne zarezonovala aj slovenská ľudová pieseň Teče voda teče v orchestrálnej úprave Adriána Harvana.

Koncert Symphony Meets Jazz, Ondrej Krajňák, HANKA G., Štátna filharmónia Košice, 2022, foto: Miriama Fenciková / ŠFK

Viaceré skladby, zaradené do programu koncertu, interpretka sama otextovala. Dve z nich s hudbou Ernesta Oláha a Theoloniusa Monka/Colemana R. Hawkinsa zazneli v sugestívne stíšenej atmosfére komorného dua spev – klavír. Táto skvelá speváčka, ale aj skladateľka a textárka bola v r. 2017 ocenená odbornou porotou Hudobného Fondu cenou Ladislava Martoníka.

V podaní Ondreja Krajňáka zaznel v sále Domu umenia špičkový výkon slovenského jazzového klaviristu. Okrem sólistických výkonov s orchestrom ŠF počas celého koncertu sa predstavil aj ako rovnocenný partner aj v duu spev – klavír. V jeho hre defilovala úžasná afinita k štýlu so schopnosťou vyjadriť obsah a formu jazzovej hudby. Odkryl svet svojej skvelej klavírnej techniky skĺbenej s filozofiou osobitého sveta jazzu. Jeho vynikajúci výkon bol porovnateľný s nárokmi klavírnych koncertov Prokofieva či Brahmsa.

Koncert Symphony Meets Jazz, Ondrej Krajňák, Adrián Harvan, HANKA G., Štátna filharmónia Košice, 2022, foto: Miriama Fenciková / ŠFK

Okrem vplyvov svetoznámych jazzových klaviristov (Oscar Peterson, Chick Corea…) napokon nevylučujem ani Prokofievove kompozičné vplyvy, možno ani Bartókove. Ondrej Krajňák sa predstavil ako autor hudby dvoch skladieb (Twin Flames, Detachment).

Koncert Štátnej filharmónie Košice v rámci symfonických koncertov tentoraz okrem artificiálnej („vážnej“) hudby úspešne prezentoval aj jej takzvanú „nonartificiálnu“ oblasť, ale vôbec sa nevymkol poslaniu, ktoré prináša každé umelecky kvalitné umenie.

Autor: Dita Marenčinová

písané z koncertu 2. 6. 2022

Symphony Meets Jazz
Dom umenia Košice
2. júna 2022

Štátna filharmónia Košice
Adrián Harvan, dirigent
HANKA G., spev
Ondrej Krajňák, klavír

l´II Be Arnound I hudba, text McCay Tyner/Stanley M. Clarke
Twin Flames I hudba: Ondrej Krajňák, text: HANKA G.
Detachment I hudba: Ondrej Krajňák, text: HANKA G.
Remembrance I hudba: Ernest Oláh, text HANKA G.
I Loves You Porgy I hudba: George Gershwin, text Ira Gershwin
I Mean You I hudba: Thelonious Monk/Coleman R. Hawkins, text: HANKA G.
Teče voda teče I slovenská ľudová
At Last I hudba: Mack Gordon, Harry Warren
Autor orchestrálnych aranžmánov: Adrián Harvan

www.sfk.sk

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

muzikologička, pedagogička, hudobná kritička a publicistka

Zanechajte komentár