Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

13. decembra 2015 Ľudovít Vongrej Sezóna 2015/2016

Štátna opera pripravila na sviatočné vianočné a novoročné dni pestrý program

G. Donizetti: Maria Stuarda, Štátna opera Banská Bystrica, 2015, M. Popovič (Lord Guglielmo Cecil), C. Baggio (Elisabetta), O. Mráz (Giorgio Talbot), foto: Jozef Lomnický
Veľkosť písma
A
A
A
Banská Bystrica – Banskobystrická operná scéna ponúka aj tento rok v období vianočných a novoročných sviatkov pestrý program. V decembri už Banskobystričania v premiére uviedli operetu Cigánsky barón a pre svojich divákov pripravili spolu s reprízovými predstaveniami zo svojho repertoáru aj sviatočné koncerty.

Okrem premiéry populárnej operety Cigánsky barón Johanna Straussa, ktorá sa konala 11. a 12. decembra, uvedie banskobystrická Štátna opera v predvianočnom čase spolu s inými titulmi aj reprízu obľúbeného Verdiho Rigoletta (15. 12.).

Giuseppe Verdi: Rigoletto, Štátna opera Banská Bystrica, 2015, Martin Popovič (Rigoletto), Katarína Procházková (Gilda), foto: Jozef Lomnický
Giuseppe Verdi: Rigoletto, Štátna opera Banská Bystrica, 2015,
Martin Popovič (Rigoletto), Katarína Procházková (Gilda),
foto: Jozef Lomnický

V decembri tohto roku si pripomíname 180. výročie od svetovej premiéry opernej drámy Gaetana Donizettiho Maria Stuarda, ktorá sa konala 30. decembra 1835 v milánskej La Scale. V Banskej Bystrici uviedli toto dielo v slovenskej premiére v réžii legendárneho Gianfranca de Bosia 20. marca 2015 a inscenácia zaznamenala okamžitý úspech. Pre milovníkov opery a belkanta je návšteva decembrovej reprízy 17. decembra, v jednej z hlavných úloh s talianskou sopranistkou Cristinou Baggio, ideálnou príležitosťou, ako osláviť okrúhle jubileum svetovej premiéry tohto diela zo známej ,,tudorovskej trilógie“, ktoré sa na Slovensku hrá len v Banskej Bystrici.

G. Donizetti: Maria Stuarda, Štátna opera Banská Bystrica, 2015, zľava: D. Pěnkava Koklesová (Maria Stuarda), O. Šaling (Roberto), C. Baggio (Elisabetta), M. Popovič (Lord Guglielmo Cecil), foto: Jozef Lomnický
G. Donizetti: Maria Stuarda, Štátna opera Banská Bystrica, 2015,
zľava: D. Pěnkava Koklesová (Maria Stuarda), O. Šaling (Roberto),
C. Baggio (Elisabetta), M. Popovič (Lord Guglielmo Cecil),
foto: Jozef Lomnický

Decembrový program je obohatený aj o vianočné koncerty a divadlo ponúkne program aj v medzisviatkovom období. ,,Atmosféru Vianoc môžu diváci zažiť na Vianočnom koncerte už v sobotu 19. 12., ktorý pre veľký záujem zopakujeme aj v pondelok 21. 12. Medzi sviatkami sa vrátime k divácky úspešným operetám: 28. 12. o 18.00 h uvedieme Hrnčiarsky bál a 30. 12. o 18.00 h Cigánskeho baróna. So starým rokom sa v Štátnej opere rozlúčime na Silvestra 31. 12. o 17.00 h trochu uvoľnenejším silvestrovským predstavením operety Cigánsky barón.“, povedala pre Opera Slovakia Katarína Uhríková, vedúca propagácie Štátnej opery a pozýva aj Novoročný koncert: ,,Nový rok 2016 privítame, už tradične, slávnostným Novoročným koncertom, ktorý sa uskutoční 9. 1. 2016 o 19.00 h. V podaní sólistov a orchestra Štátnej opery odznejú známe melódie, ktoré určite potešia poslucháčov a navodia pozitívnu atmosféru do najbližších dní.“

www.stateopera.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: ŠOBB

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

W. A. Mozart: Figarova svadba
Opera Ballet Vlaanderen
záznam predstavenia z júna 2023
dirigent: M. Jacquot / réžia: T. Goossens
osoby, obsadenie a viac info TU...