Štátna opera uviedla koncert pri príležitosti životného jubilea prof. Vlasty Hudecovej

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Banská Bystrica – V banskobystrickej Štátnej opere sa 1. apríla 2017 konal mimoriadny koncert s názvom ,,Pani profesorke z lásky“, venovaný jednej z najvýznamnejších pedagógov slovenského vokálneho umenia, prof. Vlaste Hudecovej. Na koncerte zazneli známe operné árie v podaní desiatich jej absolventov.

Pri príležitosti okrúhleho životného jubilea prof. Vlasty Hudecovej, usporiadala banskobystrická Štátna opera slávnostný koncert, na ktorom vystúpili žiaci tejto známej vokálnej pedagogičky. Mnohí z jej žiakov sa presadili na domácich i  svetových operných scénach a koncertných pódiách. Na slávnostnom koncerte v Banskej Bystrici účinkovali – sopranistky Ľubica Vargicová, Martina Masaryková, Martina Múdra a Sylvia Lejava Adamíková, mezzosopranistka Monika Fabianová, tenoristi Pavol Bršlík a Ľudovít Ľudha a barytonisti Pavol Remenár, Šimon Svitok a Zoltán Vongrey. Umelcov na koncerte sprevádzal orchester Štátnej opery pod vedením Igora Bullu. Za koncertom V Banskej Bystrici je bývalý študent Vlasty Hudecovej, barytonista Šimon Svitok, ktorý je v súčasnosti zároveň aj umeleckým šéfom banskobystrickej Štátnej opery.

,,Pani profesorke z lásky“,
koncert pri príležitosti okrúhleho životného jubilea prof. Vlasty Hudecovej, 2017,
Vlasta Hudecová a jej absolventi,
foto: Zdenko Hanout

,,Pani profesorke z lásky“,
koncert pri príležitosti okrúhleho životného jubilea prof. Vlasty Hudecovej, 2017,
Ľubica Vargicová, Igor Bulla, orchester Štátnej opery,
foto: Zdenko Hanout

,,Pani profesorke z lásky“,
koncert pri príležitosti okrúhleho životného jubilea prof. Vlasty Hudecovej, 2017,
Ľudovít Ludha, Martina Masaryková,
foto: Zdenko Hanout

Pani profesorke z lásky
koncert absolventov prof. Vlasty Hudecovej
1. apríla 2017
Štátna opera v Banskej Bystrici

dirigent Igor Bulla
orchester Štátnej opery

program koncertu

Umberto Giordano: Intermezzo z opery Fedora, orchester ŠO
príhovor um. šéfa ŠO Šimona Svitka
Georges Bizet: ária Leily z opery Lovci perál
Sylvia Lejava Adamíková
Piotr Iľjič Čajkovskij: ária Jeleckého z opery Piková dáma
Pavol Remenár
Giacomo Puccini: ária Toscy z opery Tosca
Martina Múdra
Giuseppe Verdi: dueto Violetty a Alfreda z opery La traviata
Martina Masaryková, Ľudovít Ludha
Giuseppe Verdi: ária Rigoletta z opery Rigoletto
Zoltán Vongrey
Gaetano Donizetti: ária Leonory z opery Favoritka
Monika Fabianová
Charles Gounod: ária Romea z opery Romeo a Júlia
Pavol Bršlík
Umberto Giordano: ária Gerarda z opery Andrea Chénier
Šimon Svitok
Jacques Offenbach: Barcarola z opery Hoffmannove poviedky
Sylvia Lejava Adamíková, Martina Múdra
Gioachino Rossini: ária Figara z opery Barbier zo Sevilly
Pavol Remenár
Jacques Offenbach: ária Olympie z opery Hoffmannove poviedky
Martina Masaryková
Georges Bizet: dueto Nadira a Zurgu z opery Lovci perál
Pavol Bršlík, Šimon Svitok
Gaetano Donizetti: ária Lindy z opery Linda di Chamounix
Ľubica Vargicová
Piotr Iľjič Čajkovskij: ária Lenského z opery Eugen Onegin
Ľudovít Ludha
Giuseppe Verdi: Quartet z opery Rigoletto
Ľubica Vargicová, Monika Fabianová, Pavol Bršlík, Zoltán Vongrey
Giuseppe Verdi: prípitok z opery La traviata
všetci

Profesorka Vlasta Hudecová patrí medzi popredné slovenské vokálne pedagogičky. Celý svoj profesionálny život sa venuje príprave spevákov či budúcich pedagógov. Mnohí jej absolventi, dnes už etablovaní umelci, ju ako pedagogičku vyhľadávajú na konzultácie či hodiny spevu aj počas svojej kariéry. Medzi svetoznámych interpretov patria známa koloratúrna sopranistka Ľubica Vargicová a jej súčasný žiak na Akadémii umení v Banskej Bystrici tenorista Pavol Bršlík.

,,Pani profesorke z lásky“,
koncert pri príležitosti okrúhleho životného jubilea prof. Vlasty Hudecovej, 2017,
P. Bršlík, M. Fabianová, I. Bulla, Ľ. Vargicová, Z. Vongrey, orchester ŠO,
foto: Zdenko Hanout

,,Pani profesorke z lásky“,
koncert pri príležitosti okrúhleho životného jubilea prof. Vlasty Hudecovej, 2017,
Pavol Remenár, Igor Bulla,
foto: Zdenko Hanout

,,Pani profesorke z lásky“,
koncert pri príležitosti okrúhleho životného jubilea prof. Vlasty Hudecovej, 2017,
Pavol Bršlík, Šimon Svitok, orchester Štátnej opery,
foto: Zdenko Hanout

Profesorka Vlasta Hudecová v marci tohto roku oslávila okrúhle životné jubileum. Pri tejto príležitosti pripravili bývalí študenti, dnes etablovaní umelci, ale aj vokálni pedagógovia, dve verejné podujatia. Jedným z nich bolo stretnutie s jubilujúcou vokálnou pedagogičkou a jej žiakmi na javisku historickej budovy Slovenského národného divadla 26. marca v rámci cyklu ,,Kontinuity“, na ktorom sa teatrológ Dr. Jaroslav Blaho porozprával s jubilantkou o jej začiatkoch a pozoruhodnej pedagogickej kariére. Stretnutie svojim spevom obohatili žiaci Vlasty Hudecovej. Druhým podujatím bol slávnostný koncert v Banskej Bystrici.

Vlasta Hudecová

Prof. Vlasta Hudecová sa narodila v Moravskom Lieskovom v okrese Nové Mesto nad Váhom. Hudbe sa s podporou rodičov venovala od malička. V roku 1958 absolvovala konzervatórium a pokračovala na VŠMU v triede slávnej slovenskej sopranistky Anny Hrušovskej. Štúdium absolvovala v roku 1963 postavou Fiordiligi v opere W. A. Mozarta Cosí fan tutte a piesňovým recitálom. V nasledujúcom období sa rozhodla pre pedagogickú dráhu, a tak od ukončenia štúdia ostala verná školstvu. Už v roku 1963 sa stala asistentkou na Pedagogickom inštitúte v Nitre, kde pôsobila ako pedagogička hlasovej výchovy. Po jeden a pol ročnom pôsobení na Katedre hudobnej výchovy začala učiť spev na bratislavskom konzervatóriu. Pôsobenie prof. Hudecovej na VŠMU v Bratislave sa začalo v roku 1976, a to najskôr externe a od školského roku 1982/83 pôsobila ako interná pedagogička až do roku 2007.

,,Pani profesorke z lásky“,
koncert pri príležitosti okrúhleho životného jubilea prof. Vlasty Hudecovej, 2017,
panel s fotografiami vo foyeri ŠO,
foto: Zdenko Hanout

Učiteľské poslanie bolo len jednou z aktivít prof. Hudecovej. Od roku 1973 spolupracovala s Foniatrickou klinikou fakultnej nemocnice na Zochovej ulici v Bratislave, ktorá ju oslovila ako hlasovú pedagogičku na pomoc pri riešení hlasových porúch. V náplni práce nemala len reedukáciu hlasu pacientov, ale školila aj samotných logopédov. Na základe svojho vyše 20-ročného pôsobenia na foniatrickej klinike a praxe v náprave hlasových chýb napísala metodickú štúdiu „Typy fonačných porúch u spevákov a hlasových profesionálov, možnosti ich reedukácie“. Zostavila ju so zámerom pomôcť pedagógom a študentom spevu pri odstraňovaní rôznych defektov hlasu.

Niekoľko rokov spolupracovala i so Slovenským hudobným fondom ako umelecká vedúca štipendistov.

Vďaka vynikajúcim pedagogickým výsledkom ju vedenie VŠMU a ministerstvo školstva vtedajšej ČSSR na prelome rokov 1984/85 vyslalo na 4-mesačnú stáž do Talianska na Santa Ceciliu do Ríma a školu pri La Scale v Miláne. Tam mala možnosť konfrontovať svoju prácu s požiadavkami popredných talianskych pedagógov, dirigentov a spevákov. Okrem toho absolvovala viacero stáží v Taliansku a v Stuttgarte. Tieto skúsenosti zveľadili jej vedomosti a utvrdili ju v presvedčení o správnosti jej pedagogických postupov pri výuke spevu a zároveň si rozšírila svoj už i tak bohatý rozhľad vo vokálnej literatúre.

Vlasta Hudecová je stále aktívnou pedagogičkou a vychováva nielen budúcich operných a koncertných spevákov, ale aj pedagógov. Pracuje ako členka magisterských, bakalárskych i doktorandských komisií. V roku 1990 jej bol udelený titul „docent“ pre odbor hudobné umenie ‒ spev a v roku 1998 titul „profesor“ pre rovnaký odbor. V súčasnosti vyučuje spev na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave (od jeho založenia už 25 rokov) a tiež na Akadémii umení ‒ Fakulte múzických umení v Banskej Bystrici. Okrem týchto aktivít sa systematicky venuje svojim bývalým absolventom, ktorí pôsobia v praxi, a pomáha im po speváckej stránke. Pripravuje ich na súťaže, koncerty aj operné predstavenia. Prof. Hudecová vychovala celý rad absolventov, ktorí reprezentujú jej pedagogickú školu ako sólisti, speváci v rôznych hudobných telesách a v učiteľskom povolaní.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

 Videoreportáž TV 213

fotogaléria

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár