Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

4. júla 2022 redakcia Sezóna 2021/2022

Štátna opera v Banskej Bystrici predstavila sezónu 2022/2023

Štátna opera v Banskej Bystrici, foto: Zdenko Hanout / ŠOBB
Veľkosť písma
A
A
A
Okrem štyroch premiérových titulov Banskobystričania plánujú obnoviť repertoárové predstavenia pre dospelých aj deti, svojim divákom ponúknu tradičné koncertné podujatia a v rámci zahraničnej spolupráce budú Slovensko reprezentovať na operných festivaloch.

Prvou premiérou novej sezóny bude Smetanova Predaná nevesta, ktorá sa na javisko Štátnej opery vracia po 21 rokoch. Dielo patrí do zlatého fondu komickej opery. Koniec kalendárneho roka už tradične bude patriť operete. Pôjde o dielo majstra svojho remesla, Franza Lehára. Opereta Paganini prinesie podmanivý príbeh o svetoznámom husľovom virtuózovi.

Štátna opera v Banskej Bystrici, foto: Zdenko Hanout

Baletný súbor Štátnej opery sa uvedie adaptáciou románu Leva Nikolajeva Tolstého Anna Karenina. Tanečné dielo podporené hudbou viacerých skladateľov zinscenuje v Banskej Bystrici choreograf Peter Dedinský. Predstavenie uvedené v marci 2023 bude prvým titulom baletného súboru po jeho tohtoročnej zmene na samostatné umelecké teleso.

Počet plánovaných premiér v máji 2023 uzavrie štvordejstvová opera talianskeho verizmu Andrea Chénier. Jej autor Umberto Giordano v nej rozohrá príbeh reálnej historickej osobnosti francúzskeho básnika Andrého Chéniera. Dielo dnes patrí ku kmeňovému repertoáru mnohých svetových operných scén a v Banskej Bystrici zaznie po prvý raz.

La Gioconda, Štátna opera v Banskej Bystrici, zdroj foto: ŠOBB
Sedliacka česť a Komedianti, Štátna opera v Banskej Bystrici, zdroj foto: ŠOBB

,,Počas sezóny sa tiež opäť vrátime k titulom, z ktorých viaceré mali pre pandémiu takmer trojročnú prestávku. Naštudujeme a obnovíme známy veristický dvojtitul Sedliacka česťKomedianti, vhodný pre skúseného aj menej skúseného operného diváka. Znovu zaznie aj La Gioconda A. Ponchielliho – toto dielo založené na donizettiovskej tradícii, výdobytkoch Verdiho melodrámy aj veľkej francúzskej opery patrí k tým, ktoré by si nemal nechať ujsť žiadny milovník krásnych a originálnych melódií. Zo symbolického spánku opäť vzkriesime Dvořákovu Rusalku, ďalšiu z obľúbených a vyhľadávaných inscenácií.

Repertoár určený pre deti patrí ku kmeňovým pilierom dramaturgie Štátnej opery, a preto sa snažíme o pestrú ponuku predstavení vhodných pre široké spektrum návštevníkov od najmenších až po „velkáčov“. Znovu rozoznieme detskú opernú rozprávku Kocúr v čižmách X. Montsalvatgeho aj baletnú rozprávku Ferdo Mravec J. Pauera.“ uvádza dramaturgička Štátnej opery Alžbeta Lukáčová.

Ferdo Mravec, Štátna opera v Banskej Bystrici, zdroj foto: ŠOBB

Diváci Štátnej opery sa okrem javiskových diel môžu tešiť aj na koncerty. Popri iných väčších i komorných produkciách sa dlhodobému diváckemu záujmu tešia Vianočný či Novoročný koncert, ktorý bude tentoraz venovaný 30. výročiu vzniku Slovenskej republiky.

,,Zo špeciálnych projektov sa tešíme na uvedenie koncertnej verzie opery G. Verdiho I due Foscari (Dvaja Foscariovci) v rakúskom Ternitzi, už tradične v skvelom zahraničnom aj domácom obsadení a s produkciou opery Eva J. B. Foerstera sa zúčastníme na prestížnom medzinárodnom opernom festivale v poľskej Bydgoszczi.

Ponuka divadelnej sezóny 2022/2023 je bohatá a pestrá. Budeme sa snažiť, aby každý divák a diváčka mohli odísť zo Štátnej opery s dobrým pocitom z umeleckého zážitku. Ďakujeme za priazeň v predchádzajúcich mesiacoch, prajeme pekné leto a tešíme sa na stretnutia v našom/vašom divadle!“ dodáva Alžbeta Lukáčová.

Zdroj: ŠOBB

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

G. Verdi: Nabucco, tlačová konferencia
k premiére Opery SND
(videozáznam Opera Slovakia)