Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

12. decembra 2014 Ľudovít Vongrej Sezóna 2014/2015

Štátna opera v Banskej Bystrici premiéruje Čardášovú princeznú

Čardášová princezná, Štátna opera Banská Bystrica, foto: Jozef Lomnický
Veľkosť písma
A
A
A
Banská Bystrica – Decembrovou premiérou v banskobystrickej opere bude už tradične opereta. Vedenie divadla sa rozhodlo uviesť známu populárnu operetu Čardášová princezná, ktorá bude na repertoári divadla od 12. decembra 2014. Dielo hudobne naštudoval Ján Procházka, réžia Imre Halasi.

Čardášová princezná je opereta v troch dejstvách na libreto známych osobností operetného sveta Lea Steina a Bélu Jenbacha, ktorí už predtým pracovali na úspešných operetách Veselá vdova, Viedenská krv, Poľská krv a ďalších. Bola najlepším a najznámejším dielom rakúsko – uhorského skladateľa. Svetová premiéra operety sa konala 17. novembra 1915 v Divadle Johanna Straussa vo Viedni. Zožala veľký úspech za ktorý vďačí táto nesmrteľná opereta nielen úchvatnej hudbe, ale aj vtipnému libretu, ktoré bolo v tom čase kritizované za údajnú diskreditáciu aristokracie. Opereta vznikala v čase vypuknutia 1. svetovej vojny a vtedajší viedenský kritik napísal: „Celý svet sa otriasa od dvoch vecí: od burácania kanónov a od úspechu Čardášovej princeznej.“ Slovenská premiéra sa konala 30. mája 1920 v Slovenskom národnom divadle a celkovo bola táto opereta na Slovensku zinscenovaná šestnásťkrát. V Banskej Bystrici sa po prvýkrát uviedla 15. mája 1965 a ďalšie naštudovania boli v rokoch 1987 a 2001. V Banskej Bystrice je to štvrté naštudovanie tejto známej operety.

Emmerich Kálmán, (1882-1953)
Emmerich Kálmán,
(1882-1953)

Príbeh Čardášovej princeznej hovorí o tom ako sa mladé viedenské knieža Edwin zamiluje do hviezdy budapeštianskeho kabaretu. Sylva, ale odchádza na turné do spojených štátov a Edwin dostane povolávací rozkaz. Aby Edwin o lásku neprišiel, rozhodne sa ju požiadať o ruku. V tomto momente začínajú peripetie a náhle zvraty v ľudských osudoch, typické pre kálmánovské diela.

Banskobystrická premiéra sa bude konať 12. a 13. decembra 2014. Hudobne toto dielo naštudoval Ján Procházka a zinscenoval ju maďarský realizačný tím v réžii Imre Halasi, kostýmy navrhla kostýmová návrhárka Henriette Laczo, scénu Robert Menczel a choreografiu vystaval György Gesler. Zbormajsterkou je Iveta Popovičová. V speváckom obsadení sa predstavia domáci a hosťujúci umelci. Dielo bude uvedené v slovenskom jazyku v preklade Alexandra Balega.

Čardášová princezná, Štátna opera Banská Bystrica, foto: Jozef Lomnický
Čardášová princezná, Štátna opera Banská Bystrica,
foto: Jozef Lomnický

Emmerich Kálmán

Čardášová princezná

Opereta v 3 dejstvách

Libreto: Leo Stein a Béla Jenbach

Príprava maďarskej verzie libreta: István Békeffy a Dezső Kellér

Preklad do slovenčiny: Alexander Balega

Úprava slovenského prekladu: Peter Himič

premiéra: 12. a 13. decembra 2014

Hudobné naštudovanie a dirigent: Ján Procházka

Réžia: Imre Halasi

Dramaturgia: Alžbeta Lukáčová

Kostýmy: Henriette Laczo

Scéna: Robert Menczel

Choreografia: György Gesler

Zbormajsterka: Iveta Popovičová

OBSADENIE:

Sylva Varescu, kabaretná speváčka: Katarína Procházková / Eva Melichaříková a. h.

Knieža Leopold: Štefan Šafárik a. h. / Jozef Úradník a. h.

Cecília, jeho žena: Alena Hodálová / Oľga Hromadová

Knieža Edwin, ich syn: Robert Smiščík / Dušan Šimo

Gróf Bonifác Kaučiáno – Boni: Šimon Svitok / Csaba Kotlár a. h.

Anastázia, neter kniežaťa: Ivana Kurtulíková / Oľga Bezačinská a. h.

Miško: Ján Haruštiak a. h. / Peter Svetlík a. h.

Feri Kerekeš: Peter Schneider / Slavomír Benko a. h.

Arciknieža Ferdinand: Ivan Zvarík / Marián Hadraba

Generál Rohnsdorf: Slavomír Macák

Grófka Dorotea: Adriana Škrváňová

Grófka Lujza: Anna Martinelliová

Mc. Grave: Juraj Kašša

Exmanželia Cecílie: Tassilo: Matej Bartko

Aladár: Igor Kúchen

Lazarovič: Igor Lacko

Notár: Karol Kurtulík

Spoluúčinkuje orchester, zbor a balet Štátnej opery

Koncertný majster: Oldřich Husák

Ján Procházka
Ján Procházka

Ján Procházka, dirigent

,,Veľmi ma teší, že sa jedna z najslávnejších a najhranejších operiet známeho skladateľa Emmericha Kálmána opäť dostáva na javisko Štátnej opery. Táto opereta už od čias svojho vzniku slávi po celej Európe, ba aj inde vo svete obrovský úspech. Preto som rád, že som po vlaňajšej premiére slovenskej operety Hrnčiarsky bál dostal možnosť pracovať na diele, ktoré, ako dúfam, pritiahne do nášho divadla množstvo divákov.

Kálmánova hudba je plná kontrastov a krásnych melódií, ktoré sú zároveň odľahčené a šarmantné. Myslím si, že úspech Čardášovej princeznej tkvie najmä v tom, že tieto piesne nie sú len páčivé, ale zároveň majú hĺbku a „dušu”. Orchestrálna sadzba vytvára priestor pre spevácku líniu, čím sa napokon docieli ucelený a vyvážený dojem z hudobnej stránky diela: spevákom sa dobre spieva a hudobníkom sa dobre hrá. V neposlednom rade si prichádzajú na svoje aj inštrumentalisti − ak hovoríme o kompozičnom remesle skladateľa, je potrebné zdôrazniť, že ide o hudbu prepracovanú a v rámci svojho žánru skomponovanú veľmi kvalitne. Jednoduchosť formy, ktorá je v operete potrebná (vynímajúc veľké finálové scény), nepochybne strhne každého svojou nástojčivou rytmikou a zapamätateľnou melodikou. Nenáročné, elegantné valčíky a hlavne temperamentné čardáše sú hlavnými piliermi Čardášovej princeznej. Energia − to je to, čo prýšti z Kálmánovej hudby. Táto energia prevažuje nad žartovnosťou a ľúbeznosťou.

Opereta zároveň dáva možnosť pohrávať sa so zápisom partitúry a rôzne ho prispôsobovať podľa momentálnej situácie v predstavení, podľa potrieb spevákov a režisérskeho zámeru. A práve spolupráca s maďarským inscenačným tímom bola pre mňa peknou skúsenosťou − hosťujúci inscenátori dielo roztancovali a zahrnuli doň kus maďarského šarmu a štýlu. Verím, že opereta Čardášová princezná ostane dlho v repertoári nášho divadla a my si ju budeme užívať spolu s návštevníkmi.“

Čardášová princezná, Štátna opera Banská Bystrica, foto: Jozef Lomnický
Čardášová princezná, Štátna opera Banská Bystrica,
foto: Jozef Lomnický
Imre Halasi
Imre Halasi

Imre Halasi, režisér

„Najhranejšia maďarská opereta na svete. Pýtate sa, čím to je? Po prvé, skvelý príbeh. Nie je to typická jednoduchá operetná rozprávka, ale skutočná rodinná tragédia. Mladému aristokratovi bráni rodina − predovšetkým vlastná matka − v možnosti oženiť sa s niekým pod svoju šľachtickú úroveň. Podľa rodiny by mu takýto sobáš neskôr bránil v budúcom spoločenskom raste. (Upozorňujem, že príbeh sa neodohráva dnes, ale pred 100 rokmi. A predsa je aktuálny, však?) Mladík sa vzbúri a láska zvíťazí. Medzitým vypláva na povrch mnoho rodinných tajomstiev a my ani nechceme veriť vlastným očiam a ušiam. Ďalej sem neodmysliteľne patria aj melódie najznámejšej operety, v ktorej dominujú city a vášeň. Samozrejme, tak ako v každej operete, nakoniec sa i tu všetko obráti na dobré a príbeh má šťastný koniec. Naše predstavenie sa odohráva v autentickom prostredí, do ktorého ho zasadili sami autori. Je také dôveryhodné, že akákoľvek jeho „aktualizácia“ by len ubrala na hodnovernosti príbehu. Je mi veľkým potešením, že som dostal možnosť pracovať v tomto nádhernom meste. Dúfam, že predstavenie si získa aj vaše sympatie. Nech žije Čardášová princezná!“

Čardášová princezná

www.stateopera.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdroj: ŠOBB

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

G. Verdi: Nabucco, tlačová konferencia
k premiére Opery SND
(videozáznam Opera Slovakia)