Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

10. decembra 2015 Ľudovít Vongrej Sezóna 2015/2016

Štátna opera v Banskej Bystrici premiéruje Straussovu operetu Cigánsky barón

J. Strauss ml. Cigánsky barón, ŠOBB, 2015, foto: Jozef Lomnický
Veľkosť písma
A
A
A
Banská Bystrica – V banskobystrickej Štátnej opere každoročne v decembri uvádzajú premiéru operety. Túto zaužívanú tradíciu neprerušili ani tento rok a do ich repertoáru pribudne jedna z najznámejších operiet na svete Cigánsky barón od skladateľa Johanna Straussa ml.. Na javisku Štátnej opery zaznejú známe melódie tohto príbehu od rakúskeho kráľa valčíkov po 24 rokoch s novými textami, v hudobnom naštudovaní Igora Bullu a v réžii Dagmar Hlubkovej.

V čase, keď Johann Strauss ml. (1825-1899) cestoval so svojou manželkou Adelou do Budapešti na uvedenie svojej operety Veselá vojna, uvažoval, ako po Netopierovi nadviazať novým dielom na predchádzajúci úspech. Hľadal kvalitné libreto, a preto poslúchol radu svojej ženy a navštívil známeho spisovateľa Móra Jókaiho (1825-1909). Požiadal ho o text na nové javiskové dielo a dnes sa ukázalo, že išlo o šťastný nápad. Prišiel totiž v období, počas ktorého očarujúca cisárovná Sisi vytvorila most zmierenia komplikovaným politickým vzťahom ambicióznych národov spečatený rakúsko-uhorským dualizmom. Takto sa i prostredníctvom najpopulárnejších osobností Viedne a Budapešti zrodil pokus o rakúsko-uhorské vyrovnanie na umeleckom poli. Mór Jókai (1825-1904), búrlivák s revolučnou minulosťou, ponúkol Straussovi svoju novelu Saffi (Žofia).

Johann Strauss ml., (1825 - 1899)
Johann Strauss ml.,
(1825 – 1899)

Svetová premiéra operety v troch dejstvách Cigánsky barón sa uskutočnila v predvečer Straussových 60. narodenín 24. októbra 1885 v Theater an der Wien. Libreto k nej napísal maďarský žurnalista, vlastenec a prekladateľ, žijúci vo Viedni Ignaz Schnitzer (1839-1921) podľa románu Móra Jókaiho Saffi a mnohí predpovedali novému dielu neradostnú budúcnosť. Libretista Schnitzer spomínal: V divadle začalo byť dusno ako pred búrkou… Nikto sa neodvážil vysloviť mienku o novom diele, ktoré sa odlišovalo od celej hudobnej a divadelnej tradície. Dokonca aj hlavní predstavitelia inscenácie sa na margo libreta a hudby pred novinármi vyjadrovali nepriaznivo. Napriek tomu bola príprave venovaná najvyššia pozornosť. Premiéra dopadla triumfálne, všetky spevácke čísla museli protagonisti niekoľkokrát zopakovať a stala sa z nej jedna z najslávnejším operiet svetového repertoáru. Zdalo sa, akoby sa opereta okamžite stala majetkom Viedne, Rakúska i celého sveta. Viac v článku Alžbety Lukáčovej Triumfálny úspech Cigánskeho baróna.

J. Strauss ml. Cigánsky barón, ŠOBB, 2015, foto: Jozef Lomnický
J. Strauss ml. Cigánsky barón, ŠOBB, 2015,
foto: Jozef Lomnický

V banskobystrickej Štátnej opere uvedú toto dielo po 24 rokoch v tretej inscenačnej podobe. Prvýkrát ju tu uviedli v roku 1969, druhé uvedenie bolo v roku 1991 a tretíkrát toto dielo zinscenovali v decembri 2015. Premiéry sa uskutočnia 11. a 12. decembra 2015. Pre banskobystrickú Štátnu operu prebásnil spevné a prozaické texty Juraj Soviar. ,,Novinkou oproti predošlým dvom uvedeniam Cigánskeho baróna je nové prebásnenie tohto diela, ktoré pripravil známy slovenský básnik Juraj Soviar. Možno je skôr známejší z oblasti populárnej hudby, vytvoril veľa textov, hitov pre skupinu Elán. Osvedčil sa však ako veľmi dobrý operetný libretista.“, povedala na stretnutí s novinármi dramaturgička banskobystrickej opery Alžbeta Lukáčová. Text upravila Dagmar Hlubková, ktorá je zároveň aj režisérkou tejto novej inscenácie. Hudobne dielo naštudoval domáci dirigent Igor Bulla, zbormajstrom je Ján Procházka. Kostýmy navrhol Tomáš Kypta, autorom scény je Marek Šafárik, choreografiu zostavil Martin Tomsa. V hlavných úlohách sa predstavia domáci aj hosťujúci umelci.

J. Strauss ml. Cigánsky barón, ŠOBB, 2015, foto: Jozef Lomnický
J. Strauss ml. Cigánsky barón, ŠOBB, 2015,
foto: Jozef Lomnický

Cigánsky barón je príbeh čistej lásky na pozadí krutej reality, ktorá dokáže poraziť aj vojny. ,,Diváci banskobystrickej opery môžu tešiť na trošku ľahší žáner, na zábavu, na niečo, pri čom pookrejú“. Roztancované čísla, veselosť, ľúbostné zápletky, ale najmä notoricky známe, chytľavé melódie si diváci určite zaspievajú spolu s opernými spevákmi“, dodola Alžbeta Lukáčová.

Johann Strauss ml.: Cigánsky barón
opereta v troch dejstách
Štátna opera Banská Bystrica
premiéry 11. a 12. decembra 2015

Hudobné naštudovanie: Igor Bulla
Dirigent: Igor Bulla
Réžia: Dagmar Hlúbková
Kostýmy: Tomáš Kypta
Scéna: Marek Šafárik
Choreografia: Martin Tomsa
Zbormajster: Ján Procházka

Sándor Barinkay: Robert Smiščík / Dušan Šimo
Saffi: Katarína Procházková / Eva Melichaříková a.h.
Czipra: Oľga Hromadová / Eva Šeniglová a.h.
Arsena: Oľga Bezačinská a.h. / Mariana Hochelová a.h.
Kálmán Zsupan: Martin Popovič / Marián Lukáč a.h.
Ottokar: Michal Hýrošš / Peter Malý a.h.
Homonay: Karol Kurtulík / Ľubomír Popik a.h.
Carnero: Peter Schneider / Slavomír Benko a.h.
Mirabella: Alena Hodálová / Eva Lucká
Pali: Karol Kurtulík
Mihaly: Anton Kožák
Marika: Ivana Kurtulíková
Hlásateľ: Dušan Kubíny
Poslíček: Juraj Kašša

Spoluúčinkuje orchester, zbor a balet Štátnej opery.
Koncertný majster Oldřich Husák

premiérové obsadenia nájdete na: www.stateopera.sk

cigansky-baron-na-web

video TV Hronka

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

G. Verdi: Nabucco, tlačová konferencia
k premiére Opery SND
(videozáznam Opera Slovakia)