Štátna opera v Banskej Bystrici pripravuje premiéru Rusalky

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Banská Bystrica – Marcové aktivity Štátnej opery sa nesú predovšetkým v znamení prípravy opery Antonína Dvořáka Rusalka. Premiéra je naplánovaná na 14. marca 2014.

Rusalka je pevnou súčasťou repertoáru svetových operných scén aj napriek tomu, že krátko po jej prvom uvedení sa objavili hlasy, ktoré jej predpovedali krátky javiskový život. Rusalka si pritom už 113 rokov podmaňuje publikum svojou takmer až impresionistickou a magickou hudbou, ktorá citlivo reaguje na rozprávkový dej. Libretista Jaroslav Kvapil mal s dielom jasný zámer – prihlásil sa k domácej ľudovej a národnej tradícii, vlastnej mytológii a k rozprávkovej poetike (aj v súlade s dobovou praxou). Dvořák zase vytvoril kompozíciu, o „českosti” ktorej sa polemizuje už od jej vzniku. Mnohí znalci sa totiž prikláňajú k názoru, že je to „hudba sveta“ tak, ako je Dvořák svetový skladateľ. V každom prípade, spoločne vytvorili dielo vhodné pre menších i veľkých.

,,Zámerom inscenátorov „našej“ Rusalky je vytvoriť takú inscenáciu, o ktorej budeme môcť povedať, že je rodinná. Každá generácia si v nej môže nájsť svoj vlastný výklad − ku krásam Rusalky totiž patrí jej mnohovrstevnatosť: tých, ktorí majú chuť „pátrať” pod povrchom nabáda k otázkam: Je Rusalka rozprávkou alebo psychologickou drámou? Prečo opera zobrazuje nadprirodzené bytosti v lepšom svetle ako tie ľudské? Dá sa Rusalka považovať za českú „národnú” operu?… Budeme radi, ak si prídete tieto a aj ďalšie otázky položiť (a možno aj zodpovedať) do Štátnej opery. Od 14. marca 2014 budeme mať Rusalku v novom naštudovaní už štvrtý raz opäť v repertoári“, uviedla dramaturgička Štátnej opery Alžbeta Lukáčová.

Inscenačný tím

Hudobné naštudovanie a dirigent: Marián Vach

réžia: Jana Andělová Pletichová

dramaturgia: Alžbeta Lukáčová

kostýmy: Jana Kuttnerová

scéna: Jaroslav Milfajt

zbormajsterka: Iveta Popovičová

choreografia: Jiří Kyselák

Obsadenie

Rusalka: Patrícia Solotruková / Vendula Černá a. h.

Princ: Michal Hýrošš / Robert Smiščík

Cudzia Kňažná: Oľga Hromadová / Veronika Mihálková a. h.

Vodník: Ivan Zvarík / Peter Mikuláš a. h.

Ježibaba: Katarína Kubovičová a. h./ Jitka Spara-Fischerová a. h.

Hájnik: Martin Popovič / Peter Schneider

Kuchtík: Michaela Kukurová a .h. / Michaela Kušteková a. h.

1. Žienka: Michaela Sojčáková, Blanka Jílková a. h.

2. Žienka: Eva Melichaříková a. h., Darina Benčová

3. Žienka: Monika Kyšková a. h. / Simona Mrázová a. h.

www.stateopera.sk

Zdroj: Štátna opera BB

foto: Štátna opera BB

 

 

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár