Verona / Banská Bystrica – V dňoch 1. – 4. marca 2014 absolvoval umelecký šéf Štátnej opery Mgr. art. Šimon Svitok pracovnú cestu do Talianska. V mestách Verona a Bologna sa zúčastnil rokovaní o spolupráci Štátnej opery s talianskymi partnermi. Počas pobytu sa stretol s množstvom významných osobností talianskeho hudobného a operného sveta.
Jeho prvé kroky viedli do Opera Academy Verona (ďalej len OAV) na rokovanie s jej riaditeľom maestrom Giorgiom Brunellom. Výsledkom ich stretnutia je dohoda, že banskobystrická Štátna opera sa oficiálne stane partnerom OAV. Dohodli na aktívnej spolupráci, ktorá začne už v októbri 2014, kedy OAV vyšle svojich troch študentov do Štátnej opery (ďalej len ŠO). Budú spolupracovať na príprave inscenácie opery P. Mascagniho L´Amico Fritz ako asistenti réžie, scénografie a kostýmovej výpravy. Neskôr budú tým istým spôsobom ďalší študenti OAV participovať na inscenácii opery G. Donizettiho Maria Stuarda v marci 2015, ktorú režijne naštuduje jeden z najslávnejších talianskych režisérov maestro Gianfranco de Bosio. Maestro De Bosio je garantom a hlavným profesorom opernej réžie na OAV.
Odborným garantom študentov pôsobiacich na OAV pre scénografiu a kostýmovú výpravu je maestro Pier Luigi Pizzi, ktorý sa preslávil nielen ako scénograf a kostýmový výtvarník. Od roku 1977 pôsobí ako režisér v najznámejších operných domoch celého sveta, vrátane Teatra alla Scala, Covent Garden, Metropolitnej opery a pod., rovnako ako maestro De Bosio.
Ďalšou formou spolupráce bude uvedenie diela študentov kompozície OAV pre komorný orchester a sóla počas jesenného festivalu Banskobystrické hudobné dni 2015 a jeho javiskové inscenovanie v rámci festivalu Zámocké hry Zvolenské 2016. Scénické uvedenie bude mať tiež charakter spolupráce, pretože celý inscenačný tím by mal pozostávať z absolventov Veronskej akadémie.
Garantom hudobnej zložky pripravovaného diela bude taliansky skladateľ maestro Azio Corghi, ktorého diela uvádzali v operných divadlách v Pesare, Teatro Lirico v Miláne, či samotnom Teatro alla Scala. Libreto a dramaturgiu diela si zoberie pod patronát slávny taliansky muzikológ, dramaturg, poet, držiteľ ceny filozofie Talianska za rok 2009 a titulu Cavaliere od prezidenta Talianskej republiky – maestro Quirino Principe, dlhé roky pôsobiaci ako prezident umeleckej rady Teatra alla Scala a kurátor hudobných popoludní v Casa di riposo v Miláne.
Pri spoločnom stretnutí na pracovnom obede prejavili všetci menovaní veľký záujem a nadšenie z pripravovanej spolupráce.
Umelecký šéf ŠO Šimon Svitok sa vo Verone zúčastnil aj slávnostnej ceremónie vyhodnotenia záverečných prác absolventov OAV, ktorá sa konala za prítomnosti hostí z významných divadelných domov a škôl Talianska, ako aj predstaviteľov mesta Verona.

Šimon Svitok s generálnym riaditeľom Francescom Ernanim počas rokovania v jeho pracovni
Medzi absolventov patrila aj banskobystrická umelecká šéfka baletu a režisérka pani Dana Dinková. Jej predstavenie VERDI, ktoré v premiére uviedla Štátna opera v októbri 2013, a ktoré bolo jej diplomovou prácou, bolo celou odbornou kritikou vo Verone vysoko ocenené. Dielo bolo vyhlásené za jednu z najlepších absolventských prác v histórii akadémie a pani Dinková ohodnotená ako mimoriadne talentovaná a úspešná absolventka.
V prejavoch riaditeľa OAV pána Brunella a maestra De Bosia sa Štátnej opere dostalo veľkého poďakovania za príležitosť realizovať takéto náročné, rozsiahle a veľkovýpravné dielo. Predstavenie Verdi zaznamenalo úspech aj v talianskom hudobnom časopise VAO. Uverejnili tu rozsiahlu reportáž a mimoriadne pozitívnu recenziu talianskeho teatrológa a režiséra Carla Salettiho, ktorý bol osobne na premiére v ŠO v Banskej Bystrici. Svoje pochvalné slová adresoval nielen hlavným protagonistom a inscenátorom predstavenia, ale aj všetkým zložkám Štátnej opery za vysoko profesionálne odvedenú prácu počas celého večera.
Umelecký šéf ŠO Šimon Svitok: „Bol nádherný pocit počúvať také pozitívne reakcie na prácu ľudí zo Štátnej opery. Bol som neskutočne pyšný a hrdý na to, že môžem byť súčasťou tohto divadla, v ktorom spievam a zároveň mi je dopriate umelecky ho viesť. Poďakovanie teda patrí všetkým, ktorí svojím prístupom k práci dokazujú, že operu, hudbu a divadlo vnímajú ako zmysel svojho života. Maestro De Bosio počas príhovoru pred auditóriom vyslovil nádhernú vetu: ,Banská Bystrica je malé mesto s úžasnou pokojnou atmosférou, v ktorom je malé divadlo veľké svojou prácou, kvalitou a profesionalitou.´ Myslíte, že je niečo viac, čo by si mohol priať počuť umelecký šéf Štátnej opery?“
Šimon Svitok spoločne s pani Dinkovou ďalej absolvovali osobné stretnutie s generálnym riaditeľom Teatro Comunale di Bologna s maestrom Francescom Ernanim. Pracovné rokovanie, iniciované priamo pánom Ernanim na základe úspešných recenzií a odporúčaní vysokých predstaviteľov veronskej akadémie práve na predstavenie VERDI, sa nieslo vo veľmi priateľskej atmosfére. Obe strany predložili možnosti spolupráce medzi Štátnou operou a Teatro Comunale di Bologna. Generálny riaditeľ pán Ernani vyzval umeleckého šéfa ŠO na vypracovanie ponúk a možností konkrétnej spolupráce medzi oboma divadlami.
Uvažuje sa o pohostinnom vystúpení niektorého z komorných telies Teatro Comunale di Bologna či jednotlivých operných alebo inštrumentálnych sólistov na scéne ŠO. Do úvahy prichádza aj hosťovanie celého súboru Štátnej opery v Bologni – takéto pozvanie si vypočul umelecký šéf priamo do maestra Francesca Ernaniho.

Šimon Svitok s generálnym riaditeľom Francescom Ernanim počas rokovania v jeho pracovni
Maestro Ernani a väčšina osobností, s ktorými umelecký šéf Šimon Svitok rokoval, prijali jeho pozvanie do Štátnej opery na otváracie predstavenie jesenného festivalu Banskobystrické hudobné dni, na slovenskú premiéru opery P. Mascagniho L´amico Fritz.
Umelecký šéf ŠO Šimon Svitok: „Bolo pre mňa priam fascinujúce viesť rozhovory s ľuďmi, ktorí väčšinu svojho života strávili v takom divadle ako Teatro alla Scala či Arena di Verona a spolupracovali s najznámejšími a najkvalitnejšími opernými umelcami sveta. Priznám sa, že pred jednotlivými stretnutiami, ktoré som mal naplánované počas celého môjho pobytu vo Verone a v Bologni, som pociťoval istý druh neistoty. Avšak zakaždým sa po prvých minútach všetky pochybnosti vytratili. Títo ľudia sa totiž nemusia povyšovať a hrať sa na veľkých. Oni veľkí sú svojím samotným bytím. Prijali ma medzi seba ako rovnocenného partnera, s ktorým sa rozprávali nielen o divadle a spolupráci, ale predovšetkým o živote, v ktorom nás všetkých spája nádherná vášeň a láska k opere. Boli to pre mňa nezabudnuteľné chvíle, počas ktorých som získal dôležité životné i pracovné skúsenosti, z ktorých budem ešte dlho čerpať energiu pre moju ďalšiu prácu.“
Zdroj: ŠOBB
Pridajte komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.