Štátna opera v Banskej Bystrici uvádza svetovú premiéru hudobnej rozprávky Ružové kráľovstvo

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Banská Bystrica – Prvou novou inscenáciou sezóny 2018/2019 na javisku banskobystrickej Štátnej opery bude hudobná rozprávka Ružové kráľovstvo. Prepis jednej z najznámejších rozprávok bratov Grimovcov – O šípkovej Ruženke vznikol z dielne autorskej dvojice Jozef Slovák – Vladislav Šarišský a svetová premiéra novej rozprávky sa uskutoční 19. októbra 2018.

,,Rozprávka patrí k človeku, dokonca by sa dalo povedať, že je stará ako samo ľudstvo. Odjakživa sa rozprávali príbehy, ktoré dnes môžeme chápať ako rozprávky. Nenadarmo sme „homo narrans“ – teda človek rozprávajúci, ten, ktorý vedel dávno pred vznikom písomníctva odovzdávať informácie, vedel strašiť i žartovať, jednoducho, vedel rozprávať príbehy.“, uvádza v súvislosti so zaradením Ružového kráľovstva do repertoáru banskobystrickej Štátnej opery jej dramaturgička Alžbeta Lukáčová a k námetu príbehu dodáva ,,Motív, ktorý pripomína príbeh Šípkovej Ruženky, nachádzame vo viacerých kultúrach. Najbližšie k nám všeobecne známej verzii je príbeh, ktorý sa tradoval u obyvateľov Talianska a ktorý zo zbierky Lo cunto li cunti overo Io trattenemiento de peccerille (Rozprávka rozprávok alebo Zábava pre maličkých zo 17. storočia) prevzali bratia Grimmovci.“

J. Slovák – V. Šarišský Ružové kráľovstvo, Štátna opera v Banskej Bystrici, 2018,
foto: Jozef Lomnický

,,Ružové kráľovstvo je trochu moderný aj postmoderný prepis jednej z najznámejších rozprávok bratov Grimovcov – O šípkovej Ruženke. Hudbu písal Vlado Šarišký Slnko s použitím hudobných motívov práve Jozefa Slováka, ktorý je aj hudobným skladateľom. Hudba vznikala zároveň s koncepciou a preto bolo výhodné, že sme si mohli dovoliť ovplyvniť aj hudobnú partitúru a prispôsobiť ju režijným zámerom či choreografiám.“ uviedol v rozhovore pre Opera Slovakia režisér Peter Oravec, ktorý na javisku banskobystrickej Štátnej opery debutuje. Tento mladý režisér vníma divadelné rozprávky ako veľmi dôležitú súčasť repertoáru všetkých divadiel, či už sú to činoherné, bábkové, alebo hudobné. Režisér Peter Oravec už má skúsenosti s detským divákom a za sebou aj viaceré detské inscenácie ,,Režíroval som dve muzikálové rozprávky na Novej scéne v Bratislave – Princ a Večernica a Bajaja. Pred rokom a pol som v Divadle Karola Spišáka v Nitre naštudoval hudobnú (možno až muzikálovú) rozprávku Čarodejník z krajiny OZ s libretom a textami Slavky Civáňovej a s hudbou Petra Vlčka…“

K vizuálnej stránke inscenácie Peter Oravec dodáva ,,Tak ako v každej dobrej rozprávke sa deti musia mať na čo dívať. Preto, ako v každej mojej inscenácií, sa kladie veľký dôraz na výtvarnú zložku, ktorá bude založená na princípe barokového divadla a javiska v kombinácii s projekciou a kostýmovými prestrihmi z doby do doby. Pre decká bude dúfam príťažlivé použitie nádherných bábok a princípov bábkového divadla, ktoré sa v opere nie veľmi často využíva. Deti a ich rodičia budú mať možnosť vidieť oživené ruže, svadobné misy, tortu… A pre rodičov je pripravený druhý – humorno-parodický plán. Takže sme pripravili inscenáciu pre celú rodinu.“

J. Slovák – V. Šarišský Ružové kráľovstvo, Štátna opera v Banskej Bystrici, 2018,
foto: Jozef Lomnický

Rozprávku Ružové kráľovstvo hudobne naštudoval Ján Procházka. Medzi už zohratý inscenačný tím s Petrom Oravcom patrí autor scény Pavol Andraško, kostýmová výtvarníčka Ľudmila Várossová či choreograf Ladislav Cmorej. Výtvarníkom projekcií je Erik Bartoš, zbory pripravila Iveta Popovičová a dramaturgičkou je Alžbeta Lukáčová.

V hlavných postavách sa predstavia Martin Popovič (Kráľ), Patrícia Solotruková (Kráľovná), Miriam Trembáčová (Ruženka), Dušan Šimo (Papagáj), Tomáš Dedič (Juraj), Jarmila Balážová, Judita Andelová (Striga), Katarína Procházková (Mačka), Ivan Zvarík (Čert, Kráľ Mrcina), Peter Račko (Tajomník, Veliteľ, Záhradník, Trubač, Kat) a ďalší.

Jozef Slovák – scenárista, hudobný skladateľ, producent, spisovateľ

Študoval na Konzervatóriu v Bratislave, VŠMU a FFUK v Bratislave. Počas štúdií pôsobil ako koncertný majster v umeleckom súbore Lúčnica. Po skončení štúdia pracoval v Slovenskej filmovej tvorbe ako filmový režisér, scenárista, dramaturg, hudobný skladateľ.

Jozef Slovák, zdroj: internet

Popri tom zastával funkciu dramaturga Opery SND a externe pracoval v Slovenskej televízii. Počas pôsobenia v SFT Koliba a Opere SND vznikli diela ocenené na svetových filmových festivaloch. Komédia Utekajme, už ide! (spoluautor J. Heriban) v koprodukcii so ZDF Mníchov, tragikomédia Dávajte si pozor! – Island of long ears – slovensko-americký koprodukčný film (spoluautor J. Heriban) získali ocenenia na svetových festivaloch v Káhire, Houstone a Philadelphii. Scenár k filmu Južná pošta získal hlavnú cenu na festivale českých a slovenských filmov v Brne. Neskôr vznikol seriál grotesiek Bud Bindi v hlavných úlohách s M. Nogom a S. Dančiakom, na ktorých sa podieľal ako scenárista, režisér a hudobný skladateľ. Tieto grotesky získali ceny v Houstone, v San Franciscu a vo Philadelphii. Pokračovaním boli stredometrážne filmy I believe in EU, Genetic  Congress, Welcome to NATO! K jeho ďalším dielam patria scenáre k celovečerným filmom Srdcové eso a Ja by som tiež potreboval…, filmový scenár k rozprávke O Šípovej Ruženke a scenár k filmu Šťastné zviera. Veršovaná hra Ružové kráľovstvo sa stala podkladom pre rovnomennú detskú hudobnú rozprávku. K literárnym dielam patrí zbierka básní  Výťah uprostred púšte – Žiadosť o zníženie platu, próza Päť minút ticha pre stradivárky, Rozprávky pre zvedavé deti, zvieratá a dospelých a zbierka humornej poézie Stokilová fena. Popri filmovej a literárnej tvorbe sa venoval komponovaniu hudby. Skomponoval hudbu k hraným filmom: Utekajme, už ide!, Dávajte si pozor!, Bud Bindi a k vyše 100 animovaným filmom a seriálom: Najmenší hrdinovia, Papierová Kika, Hlinené rozprávky, Zvonček a Margarétka, Bábätko, Delfín Filík, Škola na muřích nohou, Hrdinovia siedmich morí a ď. Je tiež autorom viacerých scénických hudieb k divadelným hrám. Pre skladateľa Vladimíra Godára napísal libreto k jeho opere Pod rozkvitnutými sakurami, ktorá mala svetovú premiéru v Štátnej opere.

(zdroj: Štátna opera v BB)

J. Slovák – V. Šarišský Ružové kráľovstvo, Štátna opera v Banskej Bystrici, 2018,
foto: Jozef Lomnický

Vladislav Šarišský, skladateľ

Narodil sa v Košiciach do umeleckej a hudobníckej rodiny. Od najútlejšieho detstva hral na klavíri a komponoval hudbu v písanej podobe. Po ukončení Štátneho konzervatória sa vzdelával na VŠMU v Bratislave, kde v roku 2015 ukončil aj doktorandské štúdium.

Vladislav Šarišský, zdroj: internet

Počas tohto obdobia sa realizoval ako skladateľ i klavirista. Pôsobil v Kyjeve, Petrohrade, Moskve, Minsku, Prahe, Bratislave. Je tvorcom, aranžérom scénickej divadelnej, filmovej i súčasnej klasickej hudby. Je doma v multižánrových presahoch – svedčia o tom  projekty Talent Transport, HRANA – Hommage M. Brezovský, Hommage M. Varga, Hommage D. Ursíny, O. Rózsa: Under my spell, a ď. V roku 2012 sa stal laureátom Medzinárodnej skladateľskej súťaže S. Prokofieva v Petrohrade za Koncert pre flautu a symfonický orchester EFieL

(zdroj: Štátna opera v BB)

Jozef Slovák – Vladislav Šarišský: Ružové kráľovstvo
Detská hudobná rozprávka v 2 dejstvách v slovenskom jazyku
Štátna opera Banská Bystrica
svetová premiéra 19. októbra 2018

Libreto: Jozef Slovák
Hudobné naštudovanie a dirigent: Ján Procházka,
Réžia: Peter Oravec
Dramaturgia: Alžbeta Lukáčová
Kostýmy: Ľudmila Várossová
Scéna: Pavol Andraško
Choreografia: Ladislav Cmorej
Výtvarník projekcií: Erik Bartoš
Zbormajsterka: Iveta Popovičová

Osoby a obsadenie

Kráľ: Martin Popovič
Kráľovná: Patrícia Solotruková
Ruženka: Miriam Trembáčová
Papagáj: Dušan Šimo
Juraj: Tomáš Dedič
Striga: Jarmila Balážová, Judita Andelová
Mačka: Katarína Procházková
Čert, kráľ mrcina: Ivan Zvarík
Tajomník, Veliteľ, Záhradník, Trubač, Kat: Peter Račko
Sudička – voda: Barbora Kršiaková
Sudička – vietor: Lenka Ruriková
Sudička – zem: Ivana Kurtulíková
Princ august: Matej Bartko

Spoluúčinkuje zbor, balet a orchester Štátnej opery

Pripravil: Ľudovít Vongrej

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár