Štátne divadlo Košice otvorí pre divákov skúšky nových titulov

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Pre tých, ktorí chcú na vlastnej koži zažiť atmosféru divadelnej skúšky a vidieť ako vyzerá príprava nových inscenácií v záverečnej fáze pred premiérou, Štátne divadlo Košice v januári ponúka jedinečnú príležitosť byť pri tom na otvorených skúškach za symbolické vstupné 1 EURO. Prvou bude už v stredu 19. januára o 17:00 otvorená skúška novej baletnej inscenácie Orbis pictus.

(zdroj textu: ŠDKE)

Chceme aby naši diváci videli, ako sa tvorí inscenácia, ako sa svieti, ako sa pracuje s kostýmami, ako sa skúšky zastavujú. Chceme, aby videli, aj kvôli rôznym hlasom, ktoré sa niekedy ozývajú proti umelcom, ako sme počas pandémie pracovali a čo sme vytvorili, hoci sme nemohli hrať,“ hovorí generálny riaditeľ divadla a jeden z dvojice autorov novej baletnej inscenácie Ondrej Šoth.

Kostýmová skúška pripravovanej baletnej inscenácie Orbis Pictus, Štátne divadlo Košice, 2022, foto: Joseph Marčinský

Nová baletná inscenácia je opäť multižánrovým projektom, ktorý spája tanec, hudbu Giuseppe Verdiho a hovorené slova jedného z najväčších talianskych spisovateľov svojej generácie Alessandra Manzoniho. Spolu s Ondrejom Šothom sa na nej ako choreograf podieľa aj riaditeľ baletu Andrej Petrovič.

„Predstavenie sa skladá z dvoch častí. Prvá časť je príbehom Verdiho a Manzoniho, ktorí boli veľkí priatelia a Verdi svoje Requiem venoval práve Manzonimu. Manzoni je autorom knihy Snúbenci, v ktorej hovorí o pandémii z roku 1600 a tým je to aktualizované do dnešnej doby. A tak sa v prvej časti spája história so súčasnosťou. Spájajú sa v nej opäť všetky žánre divadla, lebo v nej okrem tanečníkov účinkujú aj naši operní sólisti Michaela Várady a Titusz Tóbisz a herci Alena Ďuránová, Matej Marušin a Jakub Kuka. Stvárňujú postavy z Manzoniho knihy a v textoch sa v prvej časti hovorí o filozofii a pandémii, teda o situáciách, ktoré prežívame dnes. Druhá časť inscenácie je Verdiho Requiem,“ približuje Ondrej Šoth.

Štátne divadlo Košice, zdroj: cultury.sk

Počas otvorenej skúšky diváci nielen uvidia ako prebieha, ale v sprievodnom slove dostanú od tvorcov aj informácie zo zákulisia príprav nového titulu. Po balete ponúkne v januári divákom otvorenú skúšku aj opera. Vo štvrtok 27. januára o 17:00 budú môcť nahliadnuť za oponu príprav nového naštudovania Toscy, jednej z najslávnejších opier Giacoma Pucciniho.

Informoval: Svjatoslav Dohovič
zdroj textu: ŠDKE

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár