Štátne divadlo Košice predstavilo premiéry sezóny 2018/2019

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Štátne divadlo Košice ohlásilo premiéry sezóny 2018/2019. Do repertoáru divadla pribudne desať nových titulov, z ktorých budú dva operné, jeden operetný, dva baletné a päť činoherných. Diváci sa môžu tešiť na svetovú opernú klasiku, nový autorský tanečný projekt z dielne choreografa a režiséra Ondreja Šotha a v činohre i na slovenské premiéry. V októbri zaznie v Košiciach koncert venovaný stému výročia vzniku Československej republiky.

V prvej premiére novej sezóny sa 5. októbra po piaty raz vráti na javisko Historickej budovy Štátneho divadla Košice Netopier, slávna opereta kráľa viedenských valčíkov Johanna Straussa. Prvý raz ju košické divadlo uviedlo v júni 1948, posledným uvedením bola inscenácia režiséra Martina Dubovica v hudobnom naštudovaní Igora Dohoviča, ktorá mala premiéru v decembri 1999. Netopier je ťažkou skúškou operného ansámblu nielen z interpretačnej, ale i z hereckej stránky. Dobre zvládnutá inscenácia je hereckým koncertom korunovaným nádhernými melódiami. Istý kritik píšuci pre viedenské noviny Morgenpost po svetovej premiére tejto operety v roku 1874 napísal: „… v lóži divadla Theater an der Wien môže človek dostať najkrajšiu morskú chorobu, tak sa to v prízemí vlní pri očarujúcich tónoch, ktoré z orchestra vyludzuje taktovka Johanna Straussa. Všetko tu švitorí, hudie, spieva a trilkuje ako uprostred jari.“ Dielo zaznie v hudobnom naštudovaní Roberta Jindru a režisérom bude Michal Spišák.

Štátne divadlo Košice

Aj Štátne divadlo Košice sa na jeseň pripojí k oslavám stého výročia vzniku Československej republiky. V sobotu 20. októbra sa v Historickej budove ŠD Košice uskutoční Koncert venovaný tomuto výročiu a zároveň pamiatke českého dirigenta Borisa Velata, dlhoročného šéfdirigenta košickej opery. K oslavám sa na konci novembra (30. 11.) pripojí aj balet, ktorý opäť v Historickej budove ŠD Košice uvedie nový autorský projekt z dielne choreografa a režiséra Ondreja Šotha s názvom Rodná zem. Na predstavení, ktoré bude oslavou rodnej zeme, našich slovenských aj českých tradícií, sa choreograficky budú podieľať aj Marek Šarišský a jubilujúci Juraj Kubánky, ktorý v tomto roku oslavuje 90. narodeniny. Hlavným motívom novej tanečnej inscenácie je príbeh českej dievčiny a slovenského chlapca, s ktorých vzťahom nesúhlasia rodičia dievčiny, lebo ju chcú vydať za bohatého mládenca.

Nová sezóna prinesie aj ďalšie skvelé spojenie dvoch géniov Williama Shakespeara a Giuseppe Verdiho.  Druhé uvedenie tragédie Otello vstúpi na javisko Historickej budovy ŠD Košice v druhej polovici februára (22. 2.) v hudobnom naštudovaní nového šéfdirigenta Štátneho divadla Viniciusa Kattaha a réžii Viktora Nagya.

V polovici mája (15. 5.) sa milovníci moderného tanečného divadla môžu tešiť na vynovené multimediálne predstavenie Ondreja Šotha M. R. Štefánik. Inscenácia nebude úctivým pripomenutím tejto výnimočnej osobnosti slovenských a československých dejín. Bude moderným divadlom hľadajúcim odpoveď na otázku ako sa v súkolí veľkých dejín cíti malý človek, ktorý ide za svojím presvedčením, že je možné zmeniť svet. Predstavenie je venované 100. výročiu tragickej smrti M. R. Štefánika.

Štátne divadlo Košice

V druhej polovici mája (24. 5.) sa po 48 rokoch na javisko Historickej budovy Štátneho divadla Košice vráti opera francúzskeho skladateľa Camilla Saint-Saënsa Samson a Dalila. Toto dielo motivované známym biblickým príbehom pripraví inscenačný tím pod vedením režiséra Romana Poláka v hudobnom naštudovaní Ondreja Olosa.

Z činoherných premiér Štátne divadlo Košice pripravuje ikonickú českú klasickú veselohru Ladislava Stroupežnického NAŠI furianti v réžii Ľubomíra Vajdičku, Molièrovu hru Škola žien v réžii Adriany Totikovej, slovenskú premiéru pôvodnej hry Martina Čičváka Urna na prázdnom javisku v réžii Ivany Uhlířovej, Schillerovu Máriu Stuartovú v réžii Diega de Breu a slovenskú premiéru adaptácie slávneho filmu Andersa Thomasa Jensena Adamove jablká v réžii Jána Luterána.

Informoval: Svjatoslav Dohovič, ŠDKE

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

redakcia

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku