Štátne divadlo Košice premiéruje slávny balet Spartakus od Arama Chačaturjana

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Slávny príbeh o Spartakovi bude v piatok 18. marca prvou tohtoročnou premiérou baletného súboru baletného súboru Štátneho divadla Košice. Výpravné predstavenie s hudbou svetoznámeho skladateľa arménskeho pôvodu Arama Chačaturjana bude aj návratom ruského režiséra a choreografa Kirilla Simonova, ktorý pred dvoma rokmi s baletom Štátneho divadla Košice naštudoval úspešnú Annu Kareninu, ktorá sa objavila aj v nomináciách na prestížne divadelné DOSKY 2014.

Autor hudby Aram Chačaturjan sa vďaka svojmu talentu stal jedným z najvýznamnejších a najpopulárnejších skladateľov 20. storočia. Spojením prvkov arménskeho folklóru s tradíciami ruskej symfonickej hudby 19. storočia a s podnetmi impresionistickej inštrumentácie, dospel k vlastnému hudobnému štýlu. Azda najznámejšou jeho skladbou je Šabľový tanec z baletu Gajané. Balet Spartakus patrí medzi jeho najznámejšie diela, hoci prešiel rôznymi javiskovými peripetiami vyvolávajúcimi rozporuplné diskusie medzi tvorcami. Prvé dve verzie významných choreografov Leonida Jakobsona (1956, Petrohrad) a Igora Mojsejeva (1958, Moskva) neboli príliš akceptované. Uznanie sa baletu dostalo až v roku 1968, keď ho v moskovskom Veľkom divadle uviedol Jurij Grigorovič.

,,Spartakus je príbeh o dvoch mužoch, ktorí zabúdajú na všetko, na svoj národ, na svoju vlasť a ich jediným cieľom je získať silu moci. Nie sú pre nich dôležité už ani peniaze, ale ich mocenské ambície, ktoré menia ľudí na monštrá,“ uviedol na stretnutí s novinármi šéf Baletu ŠD Košice Andrii Sukhanov.

Kirill Simonov, foto zo skúšky baletu Spartakus v Balete ŠD Košice, 2016, foto: ŠDKE

Kirill Simonov,
foto zo skúšky baletu Spartakus v Balete ŠD Košice, 2016,
foto: ŠDKE

Choreograf a režisér Kirill Simonov pripravil pre baletný súbor Štátneho divadla Košice úplne novú inscenáciu so svojim vlastným pohľadom na toto dielo. K. Simonov patrí k predstaviteľom novej generácie tých, ktorí stoja pri kormidle súčasného umeleckého sveta. Jeho nepochybnou kvalitou je schopnosť súčasne prijať klasický sujet, umenie vidieť v ňom zmysel, ktorý je aktuálny pre súčasného, predovšetkým mladého diváka, inovácia scénického jazyka pri zachovaní autorského zámeru. Ako choreograf má svoj určitý štýl emocionálnej plastiky, ktorá posúva to emocionálne poslanie do hľadiska, ktoré je prítomné vo všetkých jeho predstaveniach. ,,Samotný príbeh Spartaka je v balete symbolický. Lebo rovnako ako vo svetových baletných domoch aj v košickom balete je pestrá zmes interpretov z celého sveta a Európy. V každom balete je to tak, sú tam Rusi, Ukrajinci, Nemci, Američania a všade je to o akomsi zlievaní kultúr. A pritom nie je vôbec dôležité, akú majú národnosť, aké majú vierovyznanie, pretože vytvárajú spoločné dielo. A v tom je tá sila. Hoci v predstavení stoja proti sebe dve strany, v baletnom súbore je veľkým plusom jeho globalizácia, Je to moje druhé stretnutie s týmto súborom a je to pre mňa naozaj nádherná a pozoruhodná spolupráca.“, povedal v rozhovore k pripravovanej premiére choreograf a režisér Kirill Simonov. Celý rozhovor si prečítate TU…

A. I. Chačaturjan: Spartakus, Balet ŠD Košice, 2016, foto: Anton Faraonov

A. I. Chačaturjan: Spartakus, Balet ŠD Košice, 2016,
foto: Anton Faraonov

A. I. Chačaturjan: Spartakus, Balet ŠD Košice, 2016, foto: Anton Faraonov

A. I. Chačaturjan: Spartakus, Balet ŠD Košice, 2016,
foto: Anton Faraonov

Kirill Simonov prizval k spolupráci na novom titule aj Aleksandra Mustonena, ktorý rovnako ako v prípade predstavenia Anna Karenina pripravil svetelný design. Scénu a kostýmy pre košického Spartaka navrhol Pavol Juráš. Absolvent divadelnej réžie na VŠMU v Bratislave a opernej réžie na JAMU v Brne študoval súkromne aj scénografiu u známeho, dnes už zosnulého, slovenského scénografa Milana Čorbu. Okrem réžie sa intenzívne venuje aj výpravám k baletným predstaveniam. Pavol Juráš spolupracoval na viacerých inscenáciách aj s Vasilijom Medvedevom, ktorý s baletmi súbormi Štátneho divadla Košice a Slovenského národného divadla v Bratislave uviedol pred piatimi rokmi balet Onegin. Za scénografiu k tomuto baletu v Teatre Wielkom v poľskej Lodži získal P. Juráš Cenu Puškinovej nadácie (Pushkin Legace Award).

A. I. Chačaturjan: Spartakus, Balet ŠD Košice, 2016, foto: Anton Faraonov

A. I. Chačaturjan: Spartakus, Balet ŠD Košice, 2016,
foto: Anton Faraonov

A. I. Chačaturjan: Spartakus, Balet ŠD Košice, 2016, foto: Anton Faraonov

A. I. Chačaturjan: Spartakus, Balet ŠD Košice, 2016,
foto: Anton Faraonov

Vo výpravnom baletnom predstavení sa v hlavných postavách alternujú sólisti: Sergej Iegorov a Igor Pashko (Spartakus), Eva Sklyarová a Ami Fujikawa (Frygia), Vasyl Sevastyanov a Maksym Sklyar (Crassus), Shoko Yamada, Ami Fujikawa a Daria Ivanenko (Aegina) a Peter Rolík a Evgenii Korsakov (Harmodius). Okrem nich uvidia diváci v ďalších postavách aj kompletný baletný súbor, ale aj študentov Tanečného konzervatória na Exnárovej ulici v Košiciach a tanečníkov Folklórneho súboru Čarnica.

Aram Iľjič Chačaturjan: Spartakus
premiéra 18. marca 2016
Balet Štátneho divadla Košice

inscenačný tím

Libreto:Kirill Simonov
Réžia, choreografia a dramaturgia: Kirill Simonov
Scéna a kostýmy: Pavol Juráš
Svetelný design: Aleksandr Mustonen
Hudobná nahrávka: Symfonický orchester ZSSR
Štátna akadémia Veľkého divadla, dirigent: Algis Zhuraitis
Asistenti choreografa: Tatiana Iegorova, Oleksandr Khablo
Inšpícia: Beáta Gogová, Lena Képesová

osoby a obsadenie

Spartakus: Sergei Iegorov, Igor Pashko
Frygia: Eva Sklyarova, Ami Fujikawa
Crassus: Vasyl Sevastyanov, Maksym Sklyar
Aegina: Shoko Yamada, Daria Ivanenko
Harmodius: Peter Rolik, Evgenii Korsakov

V ďalších postavách: Lilla Bábos, Giorgia Bergamasco,
Nataliya Bajin Litvinova, Silvia Borsetti, Katarína Frigová,
Ami Fujikawa, Jana Hriadeľová Kolesová, Yuliya Chemitova,
Elena Chetvernya, Daria Ivanenko, Krystina Kostiuchenko,
Anastasia Kravtsova, Simona Paňáková, Eva Sklyarová, Gabriela Sukhanova,
Františka Vargová, Liudmyla Vasylyeva Kolimečkov, Inessa Yagolnik,
Shoko Yamada, Kostiantyn Brandler, Igor Bondarenko, Dalibor Fabián,
Sergii Iegorov, Evgenii Korsakov, Dmytro Krutii, Jozef Marčinský,
Peter Nagy, Igor Pashko, Peter Rolík, Vasyl Sevastyanov, Maksym Sklyar,
Oleksandr Skopintsev, Andrii Sukhanov, Šimon Stariňák, Marek Šarišský

Spoluúčinkujú: študenti Tanečného konzervatória na Exnárovej ulici v Košiciach
Folklórny súbor Čarnica

www.sdke.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: ŠDKE

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár