Štátne divadlo Košice vstupuje do novej sezóny 2020/2021 s novým vedením a množstvom vízií

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Štátne divadlo Košice (ŠDKE) prešlo v priebehu posledných mesiacov rozsiahlymi zmenami na vedúcich pozíciách. Po konkurze sa od 1. júna tohto roku stal generálnym riaditeľom Ondrej Šoth, ktorý médiám na začiatku aktuálnej sezóny predstavil svoju víziu vedenia košického divadla a trojicu nových ambicióznych riaditeľov súborov: Rolanda Kherna Tótha v opere, Andreja Petroviča v balete a Antona Korenčiho v činohre. Dramaturgický plán opery sľubuje slávnu Editu Gruberovú.

Zmeny nastali v košickom divadle koncom sezóny 2018/19. Po tom, ako vtedajšia ministerka kultúry Ľubica Laššáková odvolala v júni 2019 z postu generálneho riaditeľa Petra Himiča, stal sa zastupujúcim riaditeľom Igor Dohovič. Najprv dostal menovanie na pol roka, neskôr bolo predĺžené o ďalších šesť mesiacov. V máji tohto roku vzišiel z konkurzu nový generálny riaditeľ Ondrej Šoth. Ten v rámci svojej právomoci vymenoval k prvému augustu trojicu nových riaditeľov jednotlivých zložiek divadla.

Nové vedenie divadla sa médiám predstavilo počas tlačovej besedy 3. septembra 2020. Prezentovali chystané premiéry v sezóne 2020/21, vízie nového vedenia, ale i koncepcie, ktoré počas aktuálnej sezóny rátajú aj s uzatvorením sa pre divákov kvôli epidemiologickej situácii.

Tlačová konferencia Štátneho divadla Košice k sezóne 2020/2021, Ondrej Šoth, Roland Khern Tóth, Andrej Petrovič, Anton Korenči, foto: Miroslav Vacula

Základným mottom košického divadla pre sezónu 2020/21 je krok do neznáma, čo naznačuje aj plagát vyhotovený pre novú sezónu. „Našou snahou je úzko prepojiť tri súbory – činohru, operu a balet. Všetci traja noví riaditelia radi súhlasili s tým, že budú zdieľať spoločnú kanceláriu, aby boli v dennom kontakte,“ vysvetlil Ondrej Šoth.

Košické divadlo vsádza na spoluprácu nielen v rámci svojich súborov, no sľubuje bližšiu koordináciu s ďalšími kultúrnymi inštitúciami v metropole východu. Príkladom bude Novoročný koncert orchestra divadla spoločne s orchestrom Štátnej filharmónie Košice. „Projekty na rôzne druhy spolupráce sme rozbehli aj s ďalšími kultúrnymi inštitúciami, či s RTVS, ale najmä so školami. Chceme ponúkať rôzne workshopy, ponúknuť divákom prístup na verejné skúšky, jednoducho – viac sa otvoriť smerom k divákom.“

Zároveň sa divadlo pripravuje aj na možnosť, že bude z nariadenia Ústredného krízového štábu v súvislosti s pandemickou situáciou na nejaké obdobie pre divákov uzatvorené. „V tom prípade chceme každý týždeň ponúkať nový typ predstavenia online. Navyše – sme pripravení aj na možnosť, že divadlo nebude môcť ponúknuť sľubované premiéry – vtedy zvážime obnovu starých premiér, koncertné či komorné podujatia.“

Štátne divadlo Košice, zdroj: cultury.sk

Do aktuálnej sezóny vstupuje košické divadlo 4. septembra 2020 koncertom s názvom Úcta hrdinom, ktorý sa uskutoční na Hlavnej ulici pri súsoší Immaculata od 19. hodiny a predstavia sa na ňom operní sólisti, orchester, zbor, členovia baletu i činohry. Za dirigentským pultom sa vystrieda štvorica – Vinicius Kattah, Igor Dohovič, Karol Kevický a Peter Valentovič.

Divadlo bude pokračovať aj v rôznych marketingových aktivitách, medzi ktoré pravidelne patrí Deň otvorených dverí. Tohtoročný sa uskutoční už 5. septembra od 10. do 18. hodiny. Čo sa týka bežnej prevádzky, počas repríz sú pre divákov pripravené zvýšené epidemiologické opatrenia – sedenie divákov v hľadisku bude usporiadané takzvaným šachovnicovým spôsobom, divadlo pripravilo pre hostí dezinfekčné prostriedky a dbá na zvýšenú hygienu priestorov.

Opera sľubuje Editu Gruberovú

Karola Kevického, ktorý bol riaditeľom košickej opery od roku 2011, vystriedal Roland Khern Tóth. Tento operný manažér má množstvo skúseností, a ako hovorí jeho životopis, okrem iného sa podieľal na organizovaní openair festivalu Opernfestpiele St. Margarethen, spolupracoval so Slovenskou filharmóniou, Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu, Slovenským filharmonickým zborom, Zborom Opery SND, Bratislavským chlapčenským zborom a poprednými slovenskými sólistami.

Tlačová konferencia Štátneho divadla Košice k sezóne 2020/2021, Ondrej Šoth, Roland Khern Tóth, Andrej Petrovič, foto: Miroslav Vacula

Desať rokov je spolupracovníkom opernej divy Anny Netrebko a dcéry Emmericha Kálmána pani Yvonne Kálmán, spolupracoval s poprednými svetovými opernými sólistami ako J. Cura, E. Kulman, E. Schrott, R. Pappe, S. Jo, M. Caballé, E. Garanča, B. Frittoli, M. Alvárez, M. Serafin, M. Vratogna, Y. Eyvazov a mnohými ďalšími.

V priebehu sezóny 2020/2021 by chcel s košickým operným súborom ponúknuť tri premiéry. Už prvá bude pre operných fanúšikov obrovským lákadlom. Po 52 rokoch sa po prvýkrát pod hlavičkou slovenského operného divadla predstaví na javisku svetoznáma slovenská operná hviezda Edita Gruberová. Premiéry Donizettiho opery Roberto Devereux by sa mali uskutočniť 27. novembra1. decembra – obe s Editou Gruberovou. Týmto titulom zároveň ŠDKE nadviaže na belkantovú tradíciu.

Galakoncert Edity Gruberovej vo Viedenskej štátnej opere, 2018, foto: Angelo Capodilupo

Slovenská sopranistka sa predstaví nielen v postave Elisabetty, ale bude sa podieľať aj na režijnom poňatí opery a prisľúbila aj kráľovskú korunu z legendárnej mníchovskej inscenácie. „Bude to takpovediac ´covidová´ inscenácia. Budeme sa snažiť o dvojmetrové odstupy protagonistov. Zároveň to bude pre tunajší ansámbel príležitosť nadviazať na tradíciu belcanta a teší ma, že dokážeme tento titul obsadiť domácimi sólistami,“ uviedol Roland Khern Tóth.

O hudobné naštudovanie opery sa postará Peter Valentovič, ktorý je už niekoľko rokov ´dvorným´ dirigentom Edity Gruberovej. Od 1. decembra zároveň v ŠDKE nastupuje na pozíciu zbormajstra po odchode Lukáša Kozubíka.

Šéfdirigentom košickej opery zostáva brazílsky dirigent Vinicius Kattah, ktorý sa bude podieľať na hudobnom naštudovaní ďalšej premiéry budúcej sezóny. Pôjde o operu Werther Julesa Massenetea, ktorá sa pôvodne mala uskutočniť v závere predchádzajúcej sezóny. Réžia ostáva v rukách českej režisérky Lindy Keprtovej, premiéry sa uskutočnia 26. a 27. februára.

Tlačová konferencia Štátneho divadla Košice k sezóne 2020/2021, Vinicius Kattah, foto: Miroslav Vacula

Poslednou pripravovanou premiérou aktuálnej sezóny bude opereta Vojvodkyňa z Chicaga Emmericha Kálmána, pričom spoluprácu na nej prisľúbila aj dcéra skladateľa Yvonne Kálman. Premiéra je plánovaná na 25. júna a uvažuje sa aj o možnosti, že by sa reprízy tejto operety uskutočnili v open air priestore – v košickom amfiteátri.

Balet sa otvorí aj avantgarde

Novým šéfom košického baletu sa stal Andrej Petrovič, ktorý dlhodobo pracoval v zahraničí – pôsobil v skupinách Editta Braun Company (Salzburg), Fatou Traoré (Brusel), Giorgio Barberio Corsetti Fatore Kappa Physical Theatre (Rím) a Jean Abreu Dance Company (Londýn). Od roku 2007 je členom prestížneho svetového zoskupenia Akram Khan Company (Londýn), kde bol popredným tanečníkom a doposiaľ je asistentom choreografa Akrama Khana.

Venuje sa aj vlastnej tvorbe, v roku 2018 spolupracoval s katedrou tanečnej tvorby VŠMU v Bratislave a vytvoril so študentmi tanečnú inscenáciu Dôvera / Trust. Pre Balet Slovenského národného divadla vytvoril choreografiu Michelle do päťčasťového večera Beatles Go Baroque (2018) na hudbu Petra Breinera.

„Prijal som ponuku pracovať v Košiciach aj preto, že mám pocit, že by som mohol zúročiť svoje skúsenosti zo zahraničia a chcem ich zúročiť doma – na Slovensku,“ uviedol Andrej Petrovič. „Mojou víziou je otvoriť sa napríklad aj anvantgardným umelcom, ponúknuť im priestor v takzvanom kamennom divadle, čo je pomerne vzácna záležitosť. Chceme divákom ponúkať tanečné divadlo od klasiky po modernu, no ponúkať súčasné umenie.“

Tlačová konferencia Štátneho divadla Košice k sezóne 2020/2021, Andrej Petrovič, Anton Korenči, foto: Miroslav Vacula

Prvou baletnou premiérou bude 23. októbra predstavenie Rudolf Nurejev. Réžiu, choreografiu a hudobnú dramaturgiu tohto projektu o živote a diele významného tanečníka a choreografa pripravuje Ondrej Šoth. V apríli bude košický balet spolupracovať s prestížnym tanečníkom Akramom Khanom. V licencii zoskupenia Akram Khan Company z Londýna uvedie košické divadlo premiéru predstavenia s názvom iTMOi/In the mind of Igor.

Činohra privíta hostí

Na poste šéfa činohry vystriedal Milana Antola Anton Korenči. Absolvent divadelnej réžie a dramaturgie doposiaľ spolupracoval okrem košického divadla aj so Slovenským rozhlasom, Bratislavským bábkovým divadlom, či Divadlom Alexandra Duchnoviča, v roku 2017 založil nezávislú platformu pre profesionálne performatívne umenie AntiTeatro. „Nasledujúca sezóna bude takpovediac prechodová. Chceme zrealizovať premiéry, ktoré sme kvôli pandemickej kríze museli odsunúť, zároveň však chceme reflektovať súčasnú situáciu,“ uviedol Anton Korenči.

Činohra má zatiaľ v pláne štyri premiéry. 25. septembra to bude súčasná slovenská hra trojice autorov K. Horák, M. Ditte a M. Baláž – Borodáč alebo Tri sestry. Režijne ju pripravuje Júlia Rázusová. Nasledovať bude 13. novembra hra Čierna voda Rolanda Schimmelfpenniga v réžii Braňa Mazúcha. Obe tieto premiéry sú posunuté z druhej polovice sezóny 2019/2020, ktorá predčasne skončila kvôli pandémii koronavírusu. Vo februárovej premiére hry Stefana Zweiga Netrpezlivosť srdca sa v réžii Júlie Rázusovej predstaví ako hosť Eugen Libezňuk. Poslednou činohernou premiérou aktuálnej sezóny v košickom divadle bude Projekt Dekameron ´21 v réžii Antona Korenčiho. Premiéra sa uskutoční 14. mája a spoluprácu na ňom prisľúbil okrem iných aj Robert Roth.

Bližšie informácie o smerovaní operného a baletného súboru čitateľom Opera Slovakia prinesieme v najbližších týždňoch prostredníctvom rozhovorov s novými šéfmi súborov.

Pripravila: Dáša Juhanová

videozáznam tlačovej konferencie ŠDKE k sezóne 2020/2021

https://www.facebook.com/sdke.sk/videos/1011696109252783/
Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár