Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

17. septembra 2015 redakcia Sezóna 2015/2016

Štátne divadlo v Košiciach pripravuje v sezóne 2015/2016 deväť premiér, z toho tri operné

Štátne divadlo Košice
Veľkosť písma
A
A
A
Košice – V novej divadelnej sezóne 2015/2016 je v dramaturgickom pláne Štátneho divadla Košice deväť premiérových titulov – dva baletné, tri operné a štyri činoherné. V opere sa pripravuje svetová premiéra diela Mariána Lejavu.

Do repertoáru opery Štátneho divadla v Košiciach pribudnú Verdiho Trubadúr, Händelova Alcina a dve jednoaktové opery – romantická opera Nikolaja Andrejeviča Rimského-Korsakova Mozart a Salieri a súčasná autorská opera mladého slovenského skladateľa Mariána Lejavu Bohom milovaný. Baletný súbor pripravil Minkusovu Bajadéru a po nej bude nasledovať Spartakus na hudbu Arama Chačaturjana. Činohra pozýva na premiéry hier Solaris, Kto sa bojí Virginie Woolfovej a Rimanka. Štvrtú činohernú premiéru zatiaľ ŠDKE nezverejnilo.

Po slávnostnej premiére baletnej Bajadéry, 18. septembra, bude prvou premiérou opery 16. októbra nová inscenácia opery Giuseppe Verdiho Trubadúr v hudobnom naštudovaní nového šéfdirigenta košickej opery Petra Valentoviča. Pripravuje ho režisérka Zuzana Gilhuus, ktorá v košickom divadle ešte pod dievčenským menom Zuzana Lacková pôsobila pred pätnástimi rokmi ako umelecká šéfka opery.

Na jeseň sa do Košíc vráti aj holandský režisér s anglickými koreňmi Jan Willem van den Bosch, ktorý pripraví spolu s činoherným súborom premiéru dramatizácie známeho sci-fi románu poľského autora Stanislawa Lema Solaris. Premiéra bude 13. novembra 2015 Malej scéne ŠD. Meno holandského režiséra si Košičania možno pamätajú v súvislosti s pikantnou inscenáciou hry súčasného anglického dramatika Patricka Marbera Bližšie od teba, ktorú Štátne divadlo uviedlo v roku 2002 a ktorá získala až štyri divadelné ocenenia DOSKY.

Štátne divadlo Košice
Štátne divadlo Košice

Vo februári 2016 má divadlo naplánované dve premiéry. Činohra uvedie 12. februára 2016 opäť na Malej scéne ŠD hru Edwarda Albeeho Kto sa bojí Virginie Woolfovej v réžii Júlie Rázusovej. Opera pripravuje na 26. februára 2016 na javisku Historickej budovy ŠD premiéru barokovej opery Georga Friedricha Händela Alcina v réžii Lindy Keprtovej, ktorá pri svojom košickom debute pred dvoma rokmi získala za operu Dialógy karmelitánok divadelné DOSKY za najlepšiu réžiu.

Marec bude opäť patriť baletu. Ruský choreograf a režisér Kirill Simonov, ktorý už v Košiciach naštudoval úspešný titul Anna Karenina, tentoraz príde do Košíc ako režisér a choreograf baletu Spartakus na hudbu Arama Chačaturjana. Premiéra bude 18. marca 2016.

V polovici apríla (15. 4. 2016) bude mať v historickej budove premiéru zdramatizovaný román Alberta Moraviu Rimanka v réžii Valérie Schulczovej.

Zaujímavý dramaturgický počin pripravuje na 13. mája operný súbor. V jeden večer odznejú v premiére dve zdanlivo nesúvisiace jednoaktové opery – romantická opera Nikolaja Andrejeviča Rimského-Korsakova Mozart a Salieri a súčasná autorská opera mladého slovenského skladateľa Mariána Lejavu Bohom milovaný v réžii Michala Spišáka. Obe diela spája osobnosť Mozarta a Lejava sa v svojej opere snaží dopovedať príbeh Rimského-Korsakova stvárnením posledných dní života geniálneho skladateľa.

Sezónu uzavrie v júni 2016 činoherná premiéra na Malej scéne.

www.sdke.sk

Informoval: Svjatoslav Dohovič, ŠDKE

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024