Štátny komorný orchester Žilina vystúpil na festivale v Poľsku

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Štátny komorný orchester Žilina vystúpil v nedeľu 31. októbra 2021 na záverečnom koncerte II. ročníka festivalu Beskidzki festiwal klasyki v poľskom meste Bielsko-Biala. Koncert s dielami Josefa Suka, Jána Cikkera a Franza Schuberta zaznel pod taktovkou stáleho hosťujúceho dirigenta ŠKO Martina Leginusa. Sólovo sa predstavili dve členky dychovej skupiny – 1. flautistka ŠKO Klára Přecechtělová a vedúca dychovej skupiny a 1. klarinetistka Bibiána Bieniková.

,,Keďže október je mesiac česko-slovenskej kultúrnej vzájomnosti, dramaturgia zaradila do programu pôvabnú Sukovu sláčikovú serenádu. Druhá polovica programu patrila Schubertovi, ktorý je kvôli pôsobivej melodickosti a kompozičnej dokonalosti jedným z obľúbených autorov ŠKO. Z jeho tvorby zaznela Symfónia č. 6 C dur v energickom naštudovaní Martina Leginusa.“ uviedla Petra Kovačovská, lektorka dramaturgie ŠKO.

Martin Leginus, Klára Přecechtělová, Bibiána Bieniková, ŠKO Žilina, festival Beskidzki festiwal klasyki, Bielsko-Biała, foto: Lucek Cykarsky / Bielskie Centrum Kultury

,,V čase pandémie považujem každú príležitosť zrealizovať koncert a potešiť divákov za výnimočný sviatok. So Štátnym komorným orchestrom Žilina sme mali takúto možnosť hneď dvakrát a predstavili sme sa domácemu i zahraničnému publiku. Obidva koncerty sme otvárali jednou z najkrajších kompozícií, aké kedy boli napísané pre sláčikový orchester – Sukovou serenádou Es dur. Predstavuje typ technicky mimoriadne náročného diela, ale ak doň investujete mnoho úsilia, na konci Vás ako interpretov odmení svojou intenzívnou krásou a v neposlednom rade zážitkom pre divákov.

V prvej polovici ešte zaznela skladba Jána Cikkera Sonatína pre flautu, klarinet a sláčiky. Pôvodnú verziu so sprievodom klavíru zinštrumentoval pre sláčikový orchester dlhoročný významný žilinský pedagóg Bohumil Urban. Sólových partov sa ujali vynikajúce členky ŠKO Žilina flautistka Klára Kubriczká Přecechtělová a klarinetistka Bibiána Bieniková. Sólovými výkonmi vlastných členov orchester ŠKO Žilina neustále ukazuje svoju veľkú vnútornú silu. Som rád, že som mohol tieto skvelé sólistky sprevádzať, spoznať túto sviežu skladbu Jána Cikkera a zároveň ju predstaviť slovenskému i poľskému publiku.

Martin Leginus, ŠKO Žilina, festival Beskidzki festiwal klasyki, Bielsko-Biała, foto: Lucek Cykarsky / Bielskie Centrum Kultury

Dramaturgiu oboch koncertov zavŕšila Symfónia č. 6 C dur Franza Schuberta. Bola to pre mňa po ,,Nedokončenej symfónii“ už druhá a zároveň rovnako radostná príležitosť realizovať jednu zo Schubertových symfónií s ŠKO. Tento repertoár tomuto orchestru veľmi sedí a pre brilantnosť výkonov jednotlivých hráčov si zo Žiliny i z poľského Bielska odnášam ďalšie skvelé hudobné spomienky.“ uviedol pre Opera Slovakia Martin Leginus.

ŠKO Žilina pravidelne hosťuje v poľských mestách, tento rok sa už stihol predstaviť na festivale v Krakove (7. 9. 2021), dlhoročná je aj kultúrna spolupráca so Sliezskou filharmóniu Katowice, ktorá vznikla vďaka európskemu projektu ONE® podporeného programom Kreatívna Európa.

Prečítajte si tiež:
Štátny komorný orchester Žilina sa predstavil v Krakove

S mestom Bielsko-Biala vznikla tento rok dlhodobá cezhraničná kultúrna spolupráca vďaka kandidatúre mesta Žilina na titul Európske hlavné mesto kultúry 2026. Pod názvom ŽILINA BESKYDY 2026 sa Žilina rozhodla pristupovať ku kandidatúre formou cezhraničnej kultúrnej spolupráce s mestami Bielsko-Biala a Frýdek-Místek, ktorou sa mesto symbolicky otvára a redefinuje svoj európsky a regionálny profil a zároveň posilňuje spoločnú značku Beskydy.

Informovala: Petra Kovačovská, ŠKO Žilina

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár