Štefan Klimo trocha inak

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Dňa 5. januára t.r. uplynulo dvadsať rokov od smrti legendárneho dirigenta speváckeho zboru Lúčnica Štefana Klimu. V širšej hudobnej verejnosti bol známy ako ten, čo pretvoril zbor lúčničiarov z folklórneho telesa na spevácky zbor skvele interpretujúci vážnu hudbu od Monteverdiho po Mikulu a žal s ním úspechy na najprestížnejších medzinárodných zborových súťažiach. Dovolím si teraz predostrieť obraz tohto húževnatého a pracovitého človeka na základe osobnej skúsenosti.

Keď som sa v roku 1992 stal odborným pracovníkom pre zborový spev na Národnom osvetovom centre Štefan Klimom bol vedúcim poradného zboru, ktorý mi mal radiť a usmerňovať amatérske zborové hnutie na Slovensku. Štefan bral túto nehonorovanú funkciu nesmierne vážne a poctivo.

Štefan Klimo (1919 – 2000), Lúčnica, zdroj: internet

Hoci oficiálne sme sa na poradách stretali väčšinou len dvakrát v kalendárnom roku, naše kontakty boli oveľa častejšie. Predovšetkým sme spolu (aj s ďalšími členmi poradného zboru, v ktorom vtedy pôsobili napríklad Jozef Potočár, Peter Hradil, Ivan Hrušovský a Zdenko Mikula) trávili niekoľko dní na celoštátnych prehliadkach zborov (Mládež spieva v Prievidzi alebo v Turčianskych Tepliciach, Súťaž komorných zborov, Súťaž zborov pri vranovských zborových slávnostiach) organizovaných Národným osvetovým centrom (NOC), ale aj na zborových podujatiach organizovaných inými subjektmi (Akademická Banská Bystrica, Trnavské zborové dni a pod.) Tu Klimo vystupoval väčšinou ako predseda odborných porôt a viedol po súťaži hodnotiace semináre so zbormajstrami zúčastnených zborov. Bol príslovečne prísny, ale aj taktný a vedel vytknúť nedostatky takým spôsobom, aby sa nedotkol niekedy až prílišným sebavedomím sršiacich zbormajstrov.

V posledných rokoch pred svojou predčasnou smrťou zvykol s uspokojením konštatovať „ako nám tie zbory pekne vyrástli“. V priebehu kalendárneho roka okrem toho navštevoval niektoré zbory (najviac SZ Úsmev z Prievidze) ako lektor a jeho pomoc bola jasne čitateľná na výsledkoch týchto telies. Napriek vysokému veku spolu s priateľom skladateľom Zdenkom Mikulom sa vo včasné ráno vlakom „terigal“ do ďalekého Vranova na tamojší festival, aby nestratil prehľad o tom, ako sa na Slovensku spieva, alebo na adventný festival do Veľkého Kýra (záslužne organizovaného Jozefom Kazánom), kde sa stretávali zbory spievajúce v slovenčine, maďarčine či latinčine so slovenskými skladateľmi.

Štefan Klimo (1919 – 2000), zdroj: internet

Jedným z vrcholov vtedajších snažení o pozdvihnutie úrovne amatérskeho zborového spievania bol Festival slovenskej zborovej tvorby (v rokoch 1996 a 1998), pri ktorom bol hlavou výberovej komisie zaručujúcej, že do Bratislavy pricestuje naozaj len výkvet neprofesionálnych zborov (s účasťou 24 resp. 14 zborových telies). Zvlášť činným bol v edičnej činnosti NOC, keď v rokoch 1995 – 1998 zostavoval pre zbormajstrov notové zborníky Prechádzka storočiami zborového spevu resp. Krása tónov, obsahujúce zborové skladby od renesančnej polyfónie po súčasných slovenských i zahraničných autorov.

V súkromných rozhovoroch bol uvážlivým diskutérom, s ktorým sa dalo rozprávať, ba i polemizovať o najrozličnejších témach. Rád spomínal na svoje roky prežité v Lúčnici a spevákov, z ktorých sa potom mnohí uplatnili na domácich i zahraničných operných javiskách. Posledným veľkým zážitkom, ktorý som s ním prežil, bolo jeho vystúpenie so „starým“ speváckym zborom Lúčnice pri jubileu telesa v bratislavskej Redute. A onedlho po tom nás náhle navždy opustil. Dnes nás už nie je veľa takých, čo si ho dobre pamätáme, no spomienka na neho zostáva v našich srdciach.

Autor: Vladimír Blaho

Bližšie info o Štefanovi Klimovi nájdete na stránke Lúčnice TU…

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Vladimír Blaho

operný kritik a publicista, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku