Prešov – Famózny slovenský operný spevák Štefan Kocán vystúpi po prvýkrát na východe Slovenska. Samostatným recitálovým programom s klavírnym sprievodom Dagmar Duždovej sa 3. júla o 19.00 hodine predstaví na otváracom koncerte Festivalu komornej hudby ARTIS v Prešove.
Ku kultúrnemu letu patrí aj dobrá hudba. Jej import na východ Slovenska bol však nielen v letných mesiacoch dlhodobým problémom, až kým sa iniciatívy nechopili „občianskí aktivisti“ a nerozhodli, že treba niečo urobiť. A tak zrazu Prešov má ARTIS – nový hudobný festival zasvätený komornej hudbe. Zatiaľ iba letný, no s perspektívou rozrásť sa na celoročné pôsobenie.
Festivalu komornej hudby predchádzali niekoľkoročné „štartovacie“ aktivity jeho súčasnej riaditeľky, koncertnej klaviristky Dagmar Duždovej a jej neúnavná chuť organizovať kultúrny a koncertný život v rodnom meste. Spolu s jeho manažérom Michalom Rychvalským a violistom Lukášom Kmiťom založili občianske združenie ARTIS a vzápätí aj letný hudobný festival, ktorého druhý ročník sa už čoskoro uskutoční.
Festival pozostáva zo štyroch koncertov a prebieha v Ortodoxnej synagóge v Prešove, ktorá návštevníkov očarí nielen svojou charizmou a nevšednou krásou, ale aj vynikajúcimi akustickými podmienkami.
Podľa Duždovej slov je cieľom festivalu ponúknuť poslucháčom príťažlivé, obsahovo i dramaturgicky inovatívne koncerty, a pokúsiť sa návštevníkom na domácej pôde poskytnúť aj taký výnimočný hudobný zážitok, za akým by inak museli cestovať do Bratislavy, Viedne alebo ešte ďalej.
Vystúpením Štefana Kocána v Prešove sa organizátorom festivalu podarilo dosiahnuť aj tie najvyššie usporiadateľské méty. Koncert v Prešove je o to výnimočnejší, že prešovčania budú spomínať aj na svojho rodáka Sergeja Kopčáka, prvého slovenského basistu vystupujúceho v newyorskej MET.
Návštevníci tohto koncertu sa môžu tešiť na program pozostávajúci z piesní a romancí P.I.Čajkovského, M.Musorgského, S.Rachmaninova, ako aj výber z árií svetovej opernej literatúry.
GALA Štefan KOCÁN
otvárací koncert festivalu ARTIS
3. júla o 19.00 hodine
Ortodoxná synagóga v Prešove
Spev: Štefan Kocán
klavírny sprievod: Dagmar Duždová
Najkrajšie ruské romance, slovenské piesne a výber z árií
Štefan Kocán, bas
Vyštudoval spev na Vysokej škole múzických umení v Bratislave ( Hana Štolfová-Bandová). V štúdiu spevu pokračoval na viedenskom konzervatóriu pod vedením basistu Jevgenija Nesterenka. S úspechom sa zúčastnil na medzinárodných súťažiach P. I. Čajkovského v Moskve, Hommage à Lucia Popp v Bratislave a Belvedere vo Viedni. Po štúdiách sa stal členom operného súboru Landestheater v rakúskom Linzi, kde naštudoval o. i. Sarastra v Mozartovej Čarovnej flaute, Raimonda v Donizettiho Lucii di Lammermoor, Filipa II. vo Verdiho opere Don Carlos a Banca v Macbethovi, Kecala v Smetanovej Predanej neveste.

V sezóne 2003/2004 získal ocenenie Eberharda Waechtera za stvárnenie úlohy Veľkého inkvizítora vo Verdiho Donovi Carlosovi. Následne v tejto úlohe a v úlohe Komtúra v Mozartovom Donovi Giovannim debutoval na scéne Wiener Staatsoper, kde je odvtedy pravidelným hosťom. Ďalšie ponuky ho zaviedli do Teatro del Liceo v Barcelone, Royal Danish Opera, Opéra de Nice, Opéra National de Paris, Teatro Communal v Modene, Teatro Ferrara, Theatre Basel, Aalto Theatre v Essene, Staatstheater v Kasseli, Staatsoper v Hannoveri a do Slovenského národného divadla v Bratislave.

Na týchto scénach sa predstavil aj ako Osmin v Mozartovom Únose zo Serailu, Komtúr v Donovi Giovannim, Mustafa v Rossiniho Talianke v Alžíri, Filip II. a Veľký inkvizítor v Donovi Carlosovi, Krížový kráľ v Prokofjevovej Láske k trom pomarančom alebo Smetanov Kecal v Predanej neveste. Významný je jeho debut v newyorskej Metropolitan Opera vo verdiovských rolách Kráľa a Ramfisa v Aide, Sparafucila v Rigolettovi a Veľkého inkvizítora v Donovi Carlosovi, ďalej vystúpenie vo Wiener Staatsoper vo verdiovských rolách Banca v Macbethovi a Guardiana v Sile osudu, v Bayerische Staatsoper v úlohe Osmina, v Theater Graz v úlohe Zachariáša vo Verdiho Nabuccovi a v pražskom Národnom divadle, kde naštudoval rolu Vodníka v Dvořákovej Rusalke. Diváci ho môžu vidieť aj v exkluzívnych priamych prenosoch z Metropolitnej opery v New Yorku prenášaných do vybraných kín po celom svete.

Dagmar Duždová sa narodila v roku 1971 v Prešove. Hru na klavíri študovala na košickom Konzervatóriu a VŠMU v Bratislave. Od roku 2000 bola pedagogičkou komornej hry a korepetítorkou na Royal Scottish Academy of Music and Drama v Glasgowe. V roku 2003 prijala ponuku na hosťovanie v Južnej Kórei, kde pôsobila 5 rokov ako Hudobná riaditeľka koncertnej a opernej spoločnosti „OperaM“. Je vyhľadávanou komornou hráčkou a spolupracuje s mnohými vynikajúcimi našimi aj zahraničnými umelcami. Na konte má veľa koncertných turné v J. Kórei, Japonsku, Číne, Singapure a 7 štátoch Európy. Vystupovala na významných hudobných festivaloch a na pódiách známych koncertných sál, ako sú Saint Martin in the Fields (Londýn), Merchant House (Glasgow), Queen´s Hall (Edinburg), Sejong Art Center (Soul) a i. Organizovala „Euroasia Summer Music Festival“ – cyklus koncertov vážnej hudby a hudobné majstrovské kurzy v Bratislave a Košiciach. V súčasnosti pôsobí ako pedagogička a korepetítorka na Konzervatóriu v Košiciach a SKDK v Prešove.
Ostatné koncerty ARTIS
17. júl – ROMANTICKÉ STRUNY
Na koncerte organizátori privítajú známeho prešovského rodáka Igora KARŠKA (husle), ktorý vystúpi s rodinným sláčikovým triom – Zuzanou Schmitz-Kulanovou (husle) a Thomasom Schmitzom (violončelo). Predvedú na ňom nádherné diela českých a ruských romantických skladateľov.
19. augusta – VÁŽNE vážne SAXOFÓNOVANIE
Na koncerte sa predstavia nielen vynikajúci umelci, ale aj zaujímavý hudobný nástroj – saxofón. Málokto vie, že saxofón pôvodne vznikol v r. 1840, aby vyplnil medzeru medzi drevenými dychovými nástrojmi (klarinet) a plechovými nástrojmi, a to pre potreby skladateľov vážnej hudby! Skladby pre saxofón a klavír, či saxofónové kvarteto prednesú Marek PASTIRIK (saxofón), Alžbeta Klasová (saxofón), Michael BERKI (klavír) a ich hostia.
28. augusta Záverečný koncert – Slovenské tance
Na koncerte vystúpi známy slovenský skladateľ, klavirista a dirigent Peter BREINER so svojimi hudobnými partnermi – Borisom LENKOM (akordeón) a Stanislavom PALÚCHOM (husle). Trojicu doplní hosť MilanRENDOŠ – hráč na ľudové nástroje: fujara, gajdica a písťalky. Na koncerte zaznejú slovenské ľudové piesne v úprave P.Breinera.
Viac informácií o festivale a predaji vstupeniek nájdete na
Pripravil: Ľudovít Vongrej
Pridajte komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.