Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

26. marca 2014 Dáša Juhanová Sezóna 2013/2014

Štefan Margita s Dagmarou Peckovou ponúknu Košičanom koncert plný árií a duetov

Dagmar Pecková a Štefan Margita
Veľkosť písma
A
A
A
Košice – Košickí operní fanúšikovia sa môžu tešiť na výnimočný večer. V rámci koncertného turné so zvláštnym názvom – Začíname končiť – sa v Dome umenia 6. mája predstaví svetoznámy operný spevák, košický rodák, Štefan Margita spolu s českou mezzosopranistkou Dagmar Peckovou.

Koncertné turné, ktoré začne práve v Košiciach a neskôr bude pokračovať v českých mestách, ponúkne divákom skladby od takých velikánov svetovej hudby ako sú Gaetano Donizetti, Pietro Mascagni, Francesco Cilea, Jules Masssenet, Camille Saint-Saëns, Petr. I. Čajkovskij, Leoš Janáček či George Gershwin. Štefanovi  Margitovi bude na javisku robiť spoločnosť česká mezzosopranistka Dagmar Pecková.

Teší sa na publikum v rodnom meste

Štefan Margita sa prirodzene na koncert vo svojom rodnom meste teší. „Momentálne sa nachádzam v Houstone, kde budeme 11. apríla premiérovať Wagnerovu operu Rheingold, v ktorej spievam postavu Logeho,“ prezradil spevák. Posledné predstavenie v USA bude mať koncom apríla. „Potom poletím do Prahy a začiatkom mája na koncert do Košíc. Práve v mojom rodnom meste odštartujeme turné Začíname končiť a ja dúfam, že bude trvať niekoľko rokov. Dášu Peckovú poznám už veľmi dlho, vlastne od súťaže Pražská jar v roku 1986… Na svoje rodné mesto sa samozrejme teším. Tu som predsa začínal a zažíval krásne obdobie v divadle. A samozrejme publikum – veľmi sa teším na košické publikum!“

Divákom spolu s D. Peckovou ponúknu krásne operné árie a duetá. „Program bude bohatý a nezabudnem na Lenského a Nemorina – postavy, s ktorými som začínal práve na doskách košického divadla. Po koncerte v Dome umenia naše turné pokračuje, už máme potvrdené koncerty na rok 2015.“

Pracovný kalendár vyťaženého a žiadaného operného speváka zvykne byť ´zabookovaný´ na pomerne dlhý čas dopredu, inak tomu nie je ani v prípade Š. Margitu. „V júni budem koncertovať v Madride. V septembri sa vraciam do Amsterdamu, potom strávim dva mesiace v Berlíne. Budúci rok ma čaká opäť Metropolitná opera v New Yorku – februárová premiéra Borisa Godunova. Koncom roka to bude Chicago a opera Rheingold. V tej istej opere by som sa mal predstaviť v New Yorku v roku 2017. To je však ešte ďaleko, dovtedy sa črtá – po rokoch – aj nová inscenácia Národnom divadle v Prahe,“ dodal.

Štefan Margita je slovenský operný spevák – tenorista, žijúci v Prahe. Pôsobil už na scénach tých najslávnejších operných domov ako je napríklad milánska La Scala, londýnska Covent Garden či newyorská Metropolitná opera.

Narodil sa v Košiciach, kde bol aj žiakom umeleckej priemyslovky – vyštudoval odbor fotografia. Potom nastúpil na konzervatórium, bol poslucháčom profesorky Lydie Šomorjaiovej. V roku 1981 sa stal člnom spevohry v Prešove, odkiaľ prešiel na opernú scénu v Košiciach. V roku 1986 zvíťazil na súťaži Pražská jar a získal angažmán v Národnom divadle v Prahe. V tej dobe bol súčasne sólistom viedenskej Volksoper. V roku 1992 prešiel do Štátnej opery Praha. Od roku 1998 pôsobí ako slobodný umelec a účinkuje na javiskách operných domov po celom svete. Je manželom speváčky Hany Zagorovej.

Dagmar Pecková je česká operná speváčka, mezzosopranistka. Absolvovala pražské konzervatórium a operné štúdium v Drážďanoch. Vystriedala angažmány v drážďanskej opere, v opere v Berlíne a predstavila sa aj v Štutgarte, Ženeve, Mníchove, San Franciscu, Paríži, Barcelone a aj v londýnskej Kráľovskej opere.

V rámci svojej koncertnej činnosti vystupuje na pódiách vo Viedni, Madride, Londýne, Tokiu, Montreale, Moske či v newyorskej Carnegie Hall. Vystupuje i na medzinárodných festivaloch v Salzburgu, Prahe či San Sebastiane.

V roku 1999 dostala cenu Thálie v kategórii opera za rolu Carmen v inscenácii pražského Národného divadla. Je vydatá, má dve deti.

Info a vstupenky

www.sfk.sk

 

www.stefanmargita.com

www.dagmarpeckova.estranky.cz

Pripravila: Dáša Juhanová

 

Zdieľať:

O autorovi

Dáša Juhanová
spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024