Štefana Kocána čaká celovečerný koncert v Bratislave

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Agentúra Kapos pripravuje ďalší koncert z cyklu Veľké slovenské hlasy. 11. februára vystúpi v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie špičkový svetovo uznávaný slovenský operný spevák Štefan Kocán (bas) so svojim hudobným hosťom, sopranistkou Máriou Porubčinovou. Koncert s orchestrom Slovenskej filharmónie bude dirigovať Rastislav Štúr.

Štefan Kocán je patrí do mladej generácie vyhľadávaných interpretov na medzinárodnej opernej scéne, kde spieva náročný repertoár. Práve teraz má po premiére Biotovho Mefistofela v Štátnej opere v Prahe, hneď potom nasledoval koncert so Simonom Keenlysidom, ktorý sa uskutočnil 27. januára 2015 taktiež v Prahe. Odtiaľ budú jeho kroky smerovať do Bratislavy, kde ako hudobný hosť vystúpi na odovzdávaní ocenenia Krištáľové krídlo. Po tomto účinkovaní bude nasledovať koncert agentúry Kapos 11. februára 2015 v Bratislave. Od 15. februára začína skúšať Leporella vo Vlaamse Opera v Antverpách (predstavenia budú od marca do apríla 2015). Po tomto hosťovaní odlieta do New Yorku, kde v Metropolitnej opere stvárni Ramfisa vo Verdiho Aide. Na Slovensku ho potom opäť v najbližšom čase uvidia návštevníci košickej Filharmónie a v máji 2015 ho čaká koncert s organom na organovom festivale v Nitre. Medzitým študuje Stravinskeho Svadbu, ktorú bude spievať v júni 2015 v Santa Cecilia v Ríme. Od polovice júna ho čakajú skúšky na novú modernú operu J. Jiráska R.U.R. opäť v Prahe. Premiéra tohto diela bude v druhej polovici júla.

,,Na koncert v Bratislave sa veľmi teším už len preto, že to bude môj úplne prvý sólový koncert s orchestrom na Slovensku. Pri výbere programu som vychádzal z diel, ktoré patria do môjho divadelného repertoáru. Koncert bude koncipovaný ako prierez rôznych štýlov siahajúci od nemeckého klasicizmu cez slovanskú tvorbu až po diela talianskej romantickej opernej tvorby. Mojim hosťom bude sopranistka Mária Porubčinová. Okrem árii sme si špeciálne pripravili aj jednu spoločnú opernú scénu. Predvedieme diela autorov ako W.A.Mozart, A.Dvořák, B.Smetana, N.Rimskij-Korsakov, G.Verdi, A.Boito a iných.“ – povedal pre Opera Slovakia Štefan Kocán a dodal: ,,Na moje prvé vystúpenie v nádhernej koncertnej sieni Slovenskej filharmónie sa nesmierne teším a zároveň k nemu pristupujem s rešpektom, ktorý si sála s takou nádhernou hudobnou tradíciou zasluhuje.

Čo najsrdečnejšie naň pozývam všetkých milovníkov opery, ale aj inštrumentálnej hudby, ktorí by si týmto možno chceli spestriť svoju zaužívanú rutinu. Veľmi sa teším na vynikajúce slovenské publikum, ktoré ma vždy veľmi milo prekvapuje svojou spontánnosťou.“

Koncert Štefana Kocána
Hosť: Mária Porubčinová
Koncertná sieň Slovenskej filharmónie
11. február 2015 o 19.30 h

Slovenská filharmónia
Dirigent: Rastislav Štúr

Predpredaj vstupeniek je prostredníctvom siete Ticketportál.

Program koncertu

W. A. Mozart, Únos zo Serailu, Osmin – Oh wie will ich triumphieren …
W. A. Mozart, Čarovná flauta, predohra
W. A. Mozart, Čarovná flauta, Sarastro – In diesen heil’gen Hallen
A. Dvořák, Rusalka, predohra
A. Dvořák, Rusalka, Měsíčku na nebi hlubokém
A. Dvořák, Rusalka, Vodník – Úbohá Rusalko bledá
B. Smetana, Libuše, Modlitba
Rimskij-Korsakov: Varyazskij gost – O skaly groznye

G. Verdi, Simon Boccanegra: Fiesco – A te, l’estremo addio… Il lacerato spirito
A. Boito : Mefistofele – Son lo spirito
G. Verdi, La Forza del destino, ouverture
G. Verdi, La Forza del destino, duett Patra Guardiana a Leonory
G. Verdi: Otello (Preludio)
G. Verdi, Otello, Desdemona Ave Maria
G. Verdi, Ernani, Silva – I Infelice!…e tuo credevi…Infin che un brando vindice

kocanŠtefan Kocán, bas

Hudobné základy získal pri štúdiu hry na klavír. Nasledovalo štúdium operného spevu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave u Prof. Hany Štolfovej-Bandovej a následne na Viedenskom konzervatóriu pod vedením svetoznámeho ruského basistu Prof. Jevgenija Nesterenka. Po štúdiách sa stal prvým basom Opery v rakúskom Linzi a neskôr prvým basom Opery vo švajčiarskom Bazileji. V týchto divadlách stvárnil popredné postavy basového repertoáru. Už vtedy začal hosťovať v európskych operných domoch, ako sú Viedenská štátna opera, Teatro del Liceu v Barcelone, Kráľovská opera v Kodani, Nomori opera v Tokyu, Opéra de Nice, Štátna opera v Kasseli, Aalto opera v Essene a opera v Grazi. Za stvárnenie Veľkého inkvizítora (Don Carlos) získal roku 2004 v Rakúsku cenu Eberhardta Wechtera udeľovanú každoročne mladým spevákom za najlepšie výkony sezóny. Hneď nato ho angažovala Viedenská štátna opera do rolí Komtúra (Don Giovanni) a Veľkého inkvizítora (Don Carlos). V rakúskej metropole nasledovali postavy ako Raimondo (Lucia di Lammermoor), Sarastro (Čarovná flauta), Padre Guardiano (La forza del Destino), Banco (Macbeth) a Filippo II. (Don Carlos). V Bavorskej štátnej opere v Mníchove sa predstavil ako Zachariáš (Nabucco), Osmin (Únos zo Serailu) a Komtúr (Don Giovanni), v Lyric Opera v Chicagu ako Banco (Macbeth) a Ramfis (Aida), v Tokiu ako Gremin (Eugen Onegin), vo Vlaamse Opere v Antverpách ako Knieža Modrofúz (Hrad kniežaťa Modrofúza) a v Národnom divadle v Prahe ako Vodník (Rusalka). V roku 2011 debutoval v milánskej La Scale ako Masetto (Don Giovanni) pod taktovkou Daniela Baremboina, neskôr nasledoval Banco (Macbeth), Veľký inkvizítor a Filippo II. (Don Carlos). Od roku 2009 každý rok pravidelne účinkuje v rôznych produkciách Metropolitnej opery v New Yorku ako Ramfis (Aida), Sparafucile (Rigoletto), Komtúr (Don Giovanni), Ferrando (Trubadúr), Veľký inkvizítor (Don Carlos), Gremin (Eugen Onegin), Chán Končak (Knieža Igor), ako aj v priamych prenosoch MET Live in HD.

V sezóne 2011/2012 debutoval ako Komtúr v Los Angeles Philharmonic pod taktovkou Gustava Dudamela a v Berlínskej štátnej opere ako Masetto. Do Los Angeles Philharmonic sa vrátil ako Ramfis a v roku 2012 debutoval ako Attila (Attila) v Teatro Municipal v Santiagu de Chile.

Túto sezónu debutoval v titulnej role opery Mefistofele (Boito) v Štátnej opere v Prahe a čaká ho ešte návrat do opery v belgických Antverpách (Leporello) a do MET (Ramfis). V La Scale bude účinkovať ako Banco (Macbeth), v Bavorskej štátnej opere v Mníchove ako Komtúr a v Teatro Municipal di Santiago de Chile ako Attila (Attila). Okrem spomenutých opier do má v repertoári širokú paletu basových postáv rôznych štýlov, napríklad Mefisto (Faust), Mustafa (Talianka v Alžírsku), Basilio (Barbier zo Sevilly), Vodník (Rusalka), Kecal (Predaná nevesta), Don Giovanni (Don Giovanni), Dulcamara (Nápoj lásky), Fiesco (Simon Boccanegra) a ďalšie.

Pravidelne sa venuje aj komornej piesňovej tvorbe a symfonickým vokálno-inštrumentálnym dielam, napríklad Requiem od G. Verdiho a W. A. Mozarta, 9. Symfónia Ludwiga van Beethovena či 8. Symfónia G. Mahlera.

O kariére Štefana Kocána sme písali TU…

www.stefankocan.net

Mária Porubčinová

Mária Porubčinová

Mária Porubčinová, soprán

Mária Porubčinová je vynikajúca mladá slovenská sopranistka reprezentujúca vysokú úroveň slovenskej vokálnej školy. Spev vyštudovala na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v triede Zlatice Livorovej. Svoj talent rozvíjala aj absolvovaním majstrovských kurzov u významných speváckych osobností (Magdaléna Hajóssyová, Naděžda Kniplová, Peter Dvorský) a účasťou na viacerých medzinárodných súťažiach – na Medzinárodnej speváckej súťaži Mikuláša Schneidera-Trnavského v Trnave, kde získala Cenu za najlepšiu interpretáciu diel slovenského autora, na súťaži Hans Gabor Belvedere Singing Competition vo Viedni, kde sa prebojovala do finále, a na súťaži Concorso Iris Adami Coradetti v talianskej Padove. V roku 2008 bola finalistkou Medzinárodnej speváckej súťaže Montserrat Caballé v španielskej Zaragoze, roku 2009 obsadila tretiu priečku na Medzinárodnej speváckej súťaži Hans Gabor Belvedere vo Viedni a získala najvyššie ocenenie spolu s cenou publika na Competizione della opera v Drážďanoch.

Javiskový debut mladej sopranistky sa uskutočnil v roku 2005 titulnou rolou v Dvořákovej opere Rusalka na scéne Janáčkovej opery v Brne. V sezóne 2007/2008 stvárnila v Štátnej opere v Banskej Bystrici postavu Múdrej ženy v rovnomenne jednoaktovke Carla Orffa, ako aj Pucciniho Sestru Angeliku, s ktorou sa predstavila aj na javisku Opery Slovenského národného divadla, kde následne naštudovala postavu Katreny v Jakubiskovej inscenácii Suchoňovej Krútňavy a neskôr Mařenku v Smetanovej Predanej neveste (za ktorú získala Cenu Literárneho fondu a nomináciu na Dosky 2009). Od roku 2010-2011 spolupracovala so Staatstheater Braunschweig v Nemecku, kde účinkovala v inscenácii opery A. C. Gomesa Salvator Rosa a v Mascagniho opere Isabeau. V roku 2010 absolvovala so SND zájazd na Cyprus, kde sa predstavila ako Mimi v Pucciniho Bohéme. Na Vianoce roku 2012 vydala spolu s gitaristom Borisom Bertokom a Hummelovým sláčikovým orchestrom vianočné CD s názvom Tichá noc.

Koncertovala v Českej republike, Poľsku, Taliansku, Nemecku, Rakúsku,Holandsku a USA.
Vstupenky na koncert získate v predpredaji v sieti Ticketportál.

Na najbližšom koncerte  agentúry Kapos vystúpi dňa 16. júna 2015 ďalší zo svetových tenoristov Joseph Calleja.

Agentúra Kapos zároveň ponúka zaujímavú 30 % zľavu. Do 31. januára 2015 si môžete zakúpiť mimoriadne výhodnú kombinovanú vstupenku na dva koncerty – Štefana Kocána a Josepha Calleju.

kocan calleja

vstupenku si zakúpite TU…

Viac informácii o koncertoch agentúry Kapos nájdete na www.kapos.sk.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: Kapos

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár