Storočnicu profesora Kořínka si umelci pripomenú výstavou karikatúr a koncertom

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Koncom marca (28. 3. 2015) si hudobná obec pripomenie 100 rokov od narodenia výnimočného človeka – prof. Viliama Kořínka, zakladajúceho člena Slovenskej filharmónie, zástupcu  koncertného majstra nášho prvého symfonického telesa, kde pôsobil 29 rokov do roku 1949 – 1978, ale rovnako dlhoročného a nezabudnuteľného pedagóga bratislavského Konzervatória.

V predvečer jeho nedožitej storočnice pripravili traja jeho absolventi husľovej triedy – Alžbeta Ševečková, Jana TannenbergerováJozef Bobko spomienkové stretnutie spojené s výstavou karikatúr a koncertom.

Viliam Kořínek, karikatúra

Viliam Kořínek, karikatúra

Od roku 1930 prof. Kořínek zachytil vo svojich karikatúrach hudobný život na Slovensku od Mstislava Rostropoviča, Václava Talicha, Bohdana Warchala a ďalších. Jeho úsmevné karikatúry a krátke príbehy vyšli aj knižne pod názvom Obrázky z výstavy.

V piatok 27. marca sa v Klube SF o 16.00 h stretnú členovia rodiny, bývalí žiaci, z ktorých viacerí pricestujú zo zahraničia a spoločne otvoria výstavu jeho prác. Výber karikatúr bude vystavený a prístupný pre návštevníkov koncertov 66. sezóny Slovenskej filharmónie v Klube SF od 27. marca do júna 2015.

Viliam Kořínek, (1915-2006)

Viliam Kořínek,
(1915-2006)

Po tomto stretnutí bude spomienkové popoludnie pokračovať na bratislavskom Konzervatóriu verejným koncertom terajších poslucháčov katedry strunových nástrojov – o 19-tej hodine.

Profesor Kořínek je stále prítomný v spomienkach a srdciach jeho rodiny, žiakov , či kolegov. Veríme, že v týchto priestoroch, ktoré mu boli počas života blízke bude v tento deň s nami – so svojou pohodou a humorom.

Profesor Viliam Kořínek študoval na Majstrovskej škole pražského Konzervatória (HAMU) u Jaroslava Kociana. Neskôr bol členom pražského FOKu, kde získal prvé skúsenosti orchestrálneho hráča. Po návrate do Bratislavy sa stal členom orchestra Čsl. rozhlasu a neskôr pôsobil v orchestri Slovenská filharmónia na poste zástupcu koncertného majstra orchestra SF. Popri koncertnej činnosti sa venoval počas celého svojho života pedagogickej činnosti. Okrem súkromného vyučovania pôsobil na Konzervatóriu a VŠMU v Bratislave. Jeho absolventi a žiaci hrajú v popredných hudobných telesách po celom svete.

Informovala: Martina Tolstová, SF

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár