Straussov Gavalier s ružou z Metropolitnej opery New York naživo v Rádiu Devín

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Májový priamy prenos operného predstavenia z medzinárodnej scény ponúkne poslucháčom Rádia Devín Straussovho Gavaliera s ružou z Metropolitnej opery New York. Rolu Maršálky stvárni americká sopranistka Renée Fleming, pre ktorú bude toto predstavenie rozlúčkou s operným javiskom. Priamy prenos reprízy inscenácie bude 13. mája od 18:30 hod. zo štúdia Rádia Devín naživo komentovať operný kritik Pavel Unger spolu so svojou hostkou muzikologičkou a opernou kritičkou Michaelou Mojžišovou.

Prenos Gavaliera s ružou (Der Rosenkavalier) je ôsmy zo série desiatich operných prenosov sezóny 2016/2017, ktoré prináša RTVS v Rádiu Devín v spolupráci s Európskou vysielacou úniou (EBU). Metropolitná opera v New Yorku uviedla Gavaliera s ružou Richarda Straussa na premiére 13. apríla 2017 v hudobnom naštudovaní Sebastiana Weigla a v réžii Roberta Carsena, ktorý naposledy pre Met zinscenoval v roku 2013 Verdiho Falstaffa. Repríza predstavenia 13. mája je právom očakávanou svetovou opernou udalosťou, pretože bude rozlúčkou americkej sopranistky Renée Fleming s divadelnými doskami, ktorá sa rozhodla ukončiť svoju spevácku kariéru.

R. Strauss: Gavalier s ružou, Metropolitná opera New York,
Renée Fleming (Maršálka), Elīna Garanča (Octavian),
foto: Jonathan Tichler

Pavel Unger,
foto: súk. archív

V sobotu 13. mája o 18:30 čaká poslucháčov Rádia Devín zaujímavý priamy prenos z Metropolitan Opery v New Yorku. Na programe je opera Richarda Straussa Gavalier s ružou, ktorá na Slovensku naživo nezaznela šesť desaťročí. Naposledy bola na programe Opery SND v roku 1958 v naštudovaní Tibora Freša a Miloša Wasserbauera. Ďalším magnetom sobotného večera je sólistické obsadenie, v centre ktorého stojí slávna 58-ročná americká sopranistka Renée Fleming, ktorá práve v tomto predstavení a kostýme Maršálky ohlásila rozlúčku s opernými javiskami.

Nemenej atraktívni sólisti nás čakajú v ďalších hlavných postavách: Octavianom bude lotyšská mezzosopranistka Elīna Garanča, barónom Ochsom rakúsky basista Günther Groissböck a rolu Sophie vytvorí americká sopranistka Elin Morley. Za dirigentským pultom bude stáť svetovo rešpektovaný znalec nemeckej opernej literatúry Sebastian Weigle. Kariéra Renée Fleming je skutočne výnimočná, obsiahla obdobie baroka, klasicizmu, romantizmu i súčasnosť. Popasovala sa s koloratúrnymi, lyrickými i mladodramatickými postavami talianskej, francúzskej, nemeckej i americkej proveniencie, ako aj s Dvořákovou Rusalkou. K nej má, vzhľadom na český pôvod predkov, isté genetické predpoklady navyše.

Počas dvoch prestávok, spolu s hostkou v štúdiu muzikologičkou a opernou kritičkou Michaelou Mojžišovou, načrieme okrem iného aj do histórie uvádzania Straussových opier na Slovensku. V zvukových ukážkach si osviežime dve iné skladateľove opery a napokon prostredníctvom Donizettiho a Händelových árií sa posnažíme poskladať komplexnejší obraz o interpretačnom majstrovstve Renée Flemingovej. Mám pocit, že čas strávený v sobotu večer s Rádiom Devín, nebude márny. Priateľov opery srdečne pozývam.

Richard Strauss: Der Rosenkavalier
Metropolitná opera New York
13. mája 2017 o 18:30 hod. v priamom prenose v Rádiu Devín

libreto: Hugo von Hofmannsthal

dirigent: Sebastian Weigle
réžia: Robert Carsen
scéna: Paul Steinberg
Kostýmy: Brigitte Reiffenstuel
Svetelný dizajn: Robert Carsen, Peter Van Praet
Choreografia: Philippe Giraudeau

osoby a obsadenie

Maršálka: Renée Fleming
Octavian: Elīna Garanča
Sophie: Erin Morley
A Singer: Matthew Polenzani
Faninal: Markus Brück
Baron Ochs: Günther Groissböck

Rádio Devín

www.metopera.org

Umelecký okruh Slovenského rozhlasu – Rádio Devín – prináša popri pravidelnom programe s názvom Operné Rádio Devín, ktorý každú sobotu večer ponúka staršie aj novšie štúdiové nahrávky kompletných operných diel či live nahrávky celých operných predstavení alebo prenosy operných predstavení zo zahraničných divadiel. Prenosy sa uskutočňujú v rámci Európskej vysielacej únie, ktorá vznikla v roku 1950 so sídlom v Ženeve a je najväčším združením národných vysielateľov na svete podporujúcim spoluprácu medzi nimi a uľahčujúcim výmenu audiovizuálneho obsahu s cieľom zabezpečiť vážnosť a kľúčovú úlohu verejnoprávneho vysielania. V sezóne 2016/2017 ohlásilo Rádio Devín desať priamych prenosov z prestížnych divadiel medzinárodnej opernej scény. Z nich už odzneli Belliniho Norma z Kráľovskej opery v Covent Garden, Londýn, Monteverdiho Orfeus z Opéra de Lausanne, Pucciniho Madama Butterfly z Teatro alla Scala, Offenbachové Hoffmanove poviedky z Kráľovskej opery v Covent Garden, Londýn, Mozartov Don Giovanni  z Viedenskej štátnej opery, Rossiniho Viliam Tell a Čajkovského Eugen Onegin z Metropolitnej opery New York.

Nasledujúce prenosy opery v Rádiu Devín v sezóne 2016/2017

3. jún 2017
Nikolaj Rimskij-Korsakov: Zlatý kohútik
Teatro Real Madrid
Ivor Bolton – dirigent
(Dmitri Ulyanov, Sergei Skorokhodov, Alexey Lavrov, Alexander Vinogradov, Olesya Petrova)

1. júl 2017
Giuseppe Verdi: Don Carlos
Viedenská štátna opera
Myung-Whun Chung – dirigent
(Ramón Vargas, Plácido Domingo, Elena Zhidkova, Krassimira Stoyanova)

radio-devin

Pripravil: Ľudovít Vongrej

video

 

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár