Straussova Ariadna na Naxe z Metropolitnej opery New York naživo v Rádiu Devín

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
V sobotu 12. marca 2022 o 19. hodine odvysiela Rádio Devín v rámci Európskej vysielacej únie (EBU) priamy prenos Straussovej opery Ariadna na Naxe z Metropolitnej opery New York. Z bratislavského rozhlasového štúdia sa o sprievodné slovo postará operný kritik a publicista Pavel Unger so svojou hostkou, opernou kritičkou Michaelou Mojžišovou.

Autorom libreta Straussovej Ariadny na Naxe je Hugo von Hofmannstahl. Úmyslom oboch tvorcov bolo oživiť Molliérovu tvorbu na nemeckom javisku. Konkrétne šlo o hru Meštiak šľachticom, ktorá bola comèdie ballet, teda komédia, v ktorej sa spájali hudba, spev, tanec a hovorené slovo. Autori Ariadnu na Naxe venovali Maxovi Reinhardtovi za úspešnú réžiu svetovej premiéry predošlej Straussovej opery Gavalier s ružou v Drážďanoch (1911). Svetová premiéra prvej verzie Ariadny na Naxe sa konala 25. októbra 1912. O rok neskôr Hofmannstahl navrhol prepracovanie opery, ktoré sa však uskutočnilo až roku 1916. Premiéra prepracovanej verzie sa konala 4. októbra 1916 vo viedenskej Hofoper.

R. Strauss: Ariadna na Naxe, Metropolitná opera New York, Lise Davidsen (Primadona / Ariadna), Brenda Rae (Zerbinetta), foto: Marty Sohl/Met Opera

,,Richarda Strauss zanechal pätnásť opier rozmanitých poetík, žánrov, časových rozsahov i veľkosti orchestrálneho obsadenia. Vo svete z nich približne dve tretiny sa s väčšou či menšou pravidelnosťou objavujú v repertoároch divadiel. Na Slovensku je situácia iná. Naživo sme sa stretli len so štyrmi titulmi, po roku 2000 dokonca len s dvoma. Jednou z nich je Ariadna na Naxe, opera v jednom dejstve s prológom, ktorú odvysiela Rádio Devín v priamom satelitnom prenose z newyorskej Metropolitan Opery v sobotu 12. marca 2022 o 19. hodine. Ide o návrat inscenácie Elijaha Moshinského z roku 1993, ktorej 95. predstavenie odznie pod taktovkou 83-ročného nemeckého dirigenta Mareka Janowského. Titulnú postavu stvárni nórska sopranistka Lise Davidsen, Zerbinettu Američanka Brenda Rae.

Práve v tejto úlohe žala v roku 1979 na scéne MET úspechy aj naša Edita Gruberová. Celkovo spievala jednu zo svojich najúspešnejších postáv približne dvestokrát. Priamy prenos by som rád venoval spomienke na nedávno zosnulú „Zerbinettissimu“, rodáčku z bratislavskej Rače. S hostkou v štúdiu, opernou kritičkou Michaelou Mojžišovou, sa cez prestávku porozprávame o straussovskej tradícii na Slovensku, ktorá sa viaže k obdobiu, ktoré už naša generácia nezažila.

Pripomenieme si tiež ďalšiu skvelú slovenskú interpretku opier Richarda Straussa, Luciu Popp a počas vyše 40-minútovej pauzy zaznejú aj zaujímavé hudobné ukážky. V mene redaktorky Silvie Zvarovej, Michaely Mojžišovej z Ústavu divadelnej a filmovej vedy SAV i ja osobne, ako moderátor prenosu, pozývam v sobotu večer k rozhlasovým prijímačom čo najširší okruh váženého operného publika.“ pozýva na sledovanie prenosu Pavel Unger.

Prečítajte si tiež články z roku 2019:
„Hudba a slovo sú brat a sestra“ (Capriccio) – pred 70 rokmi zomrel Richard Strauss
Pred 90 rokmi dirigoval v SND svoje opery excelentný majster Richard Strauss

R. Strauss: Ariadna na Naxe, Metropolitná opera New York, foto: Marty Sohl/Met Opera

Sopranistka Lise Davidsen (Primadona / Ariadna) bude týmto účinkovaním v sérii Met: Live in HD debutovať. Spolu s ňou sa v hlavných úlohách predstavia Isabel Leonard (Skladateľ) Brenda Rae (Zerbinetta), Brandon Jovanovich (Bacchus) a Wolfgang Brendel, ktorý nahradí v role Majordóma pôvodne avizovaného Thomasa Allena a ďalší.

Priamy prenos si môžu diváci pozrieť aj v kinosále Domu umenia v Piešťanoch.

Redakcia OS

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár