Straussova Elektra v Slovenskej filharmónii pod taktovkou Juraja Valčuhu

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – V bratislavskej Redute zaznie vo februári po prvýkrát koncertné uvedenie jednodejstvovej opery Richarda Straussa Elektra podľa známej Sofoklovej antickej tragédie. Libreto napísal rakúsky dramatik a básnik Hugo von Hofmannsthal. Koncertné uvedenie opery v Slovenskej filharmónii hudobne naštudoval Juraj Valčuha.

Svetová premiéra opery sa uskutočnila 25. januára  1909 v Drážďanoch. Slovenská premiéra opery v Slovenskom národnom divadle, v hudobnom naštudovaní Karla Nedbala a v réžii Bohuša Vilíma, sa konala 12. októbra 1928. O rok neskôr jedna z repríz tohto naštudovania zaznela pod taktovkou samotného Richarda Straussa. Táto opera bola následne v Bratislave naštudovaná ešte dvakrát – v roku  1943 a 1980.

Richard Straus, (1864 – 1949)

Koncertné uvedenie Straussovho vrcholného diela Elektra je na programe Slovenskej filharmónie vo štvrtok piatok 23.24. februára. Hlavná postava krvilačnej Elektry, prahnúcej po pomste zaznie v interpretácii výnimočnej sopranistky Maidy Hundeling, ktorá v sezóne 2015/2016 debutovala v Metropolitnej opere v New Yorku (Turandot) a je pravidelnou hostkou Opery Slovenského národného divadla v Bratislave. Na pódiu budú mnohí ďalší sólisti – Mária Porubčinová, ktorá sa predstaví v úlohe Chrysothemis, Elektrinej sestry, Denisa Hamarová zaspieva part Klytaimnestry, Elektrinej matky, Jan Vacík (Aegisth), Peter Mikuláš (Orest) a ďalší. Slovenská filharmónia, 24 členov Slovenského filharmonického zboru (zbormajster Jozef Chabroň) a sólisti uvedú toto interpretačne mimoriadne náročné dielo pod taktovkou slovenského, medzinárodne renomovaného dirigenta Juraja Valčuhu. Koncerty sa začnú o 19.00 h.

Slovenská filharmónia,
foto: Peter Brenkus

Pri zakúpení vstupeniek v Pokladnici SF využite februárovú akciu Slovenskej filharmónie – SPOLU NA KONCERT 1+1 vstupenka ZDARMA.

www.filharmonia.sk

informovala: Martina Tolstová, SF

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár