Stravinského Oidipus Rex pod taktovkou Juraja Valčuhu, s rozprávačom Jurajom Kukurom

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Jedna z marcových dvojíc koncertov Slovenskej filharmónie bude patriť opäť slovenskému dirigentovi pôsobiacom na prestížnych zahraničných scénach – Jurajovi Valčuhovi, dvom dielam a skladateľom – na programe zaznie Symfónia č. 6 F dur, op. 68 Pastorálna Ludwiga van Beethovena a opera-oratórium Oidipus Rex Igora Stravinského. Koncerty sa uskutočnia vo štvrtok a piatok 10. a 11. marca 2015 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie.

Igor Stravinsky, skladateľ ruského pôvodu, francúzsky a americký občan zomrel roku 1971, v New Yorku ako 88 ročný. Preslávil sa najmä svojimi baletmi – Svätenie jari, Vták ohnivák, či Petruška a spoluprácou baletným impresáriom Sergejom Ďagilevom. Operu-oratórium Oidipus Rex podľa Sofoklovej tragédie, začal Igor Stravinsky komponovať v roku 1925 na libreto a podnet francúzskeho spisovateľa Jeana Cocteaua, ktorý navrhol pridať do hry postavu rozprávača. Stále aktuálna téma – vzťah syna k rodičom, priťahovala nielen psychológov a psychiatrov, ale aj umelcov.  Premiéra diela zaznela v Paríží 30. mája 1927 pod taktovkou skladateľa. Prvé scénické uvedenie sa uskutočnilo o rok neskôr vo Viedenskej štátnej opere.

Igor Stravinsky, (1882 - 1971)

Igor Stravinsky,
(1882 – 1971)

Reduta

Reduta

Oidipus Rex zaznie v Redute v interpretácii Slovenskej filharmónie, mužskej časti Slovenského filharmonického zboru a sólistov (Gustáv Beláček, Martin Gurbaľ, Ondrej Šaling) na čele s tenoristom Janom Vacíkom, rozprávačom Jurajom Kukurom. Hudba oslavujúca veľkosť antického príbehu zaznie pod taktovkou slovenského svetobežníka Juraja Valčuhu. Program doplní Beethovenova šiesta symfónia Pastorálna. Juraj Valčuha sa so Slovenskou filharmóniou predstaví aj 2. a 3. júla 2016.

www.filharmonia.sk

video: Dramaturg Slovenskej filharmónie Ivan Marton pozýva na koncert.

Informovala: Martina Tolstová

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár