Stravinského Osud zhýralca z newyorskej Metropolitnej opery naživo v Rádiu Devín

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
V sobotu 11. júna 2022 od 19. hod. pozýva Rádio Devín počúvať ďalší z priamych prenosov z prestížnej Metropolitnej opery v New Yorku. Na programe je tentokrát dielo Igora Stravinského The Rake’s Progress (Osud zhýralca), unikátne dielo dvadsiateho storočia. O sprievodné slovo sa z bratislavského rozhlasového štúdia postará operný kritik a publicista Pavel Unger.

Inšpiráciou ku skomponovaniu diela sa autorovi stala výstava rovnomennej série ôsmich rytín anglického maliara 18. storočia Williama Hoghartha.

Igor Stravinsky, (1882 – 1971)

Hlavný „hrdina“ príbehu Tom Rakewell je ľahkovážny zaháľač. Sníva o bezstarostnom živote bez práce. Je zasnúbený s počestnou Anne Trulove a pokiaľ sa s ňou chce oženiť, musí si nájsť poriadnu prácu. Je však dôverčivý a lenivý, preto sa stane ľahkým cieľom vteleného diabla Nicka Shadowa. Ten mu nahovorí, že zdedil po zosnulom strýkovi veľké imanie. Tom odchádza do Londýna, kde skutočne prevezme veľké dedičstvo. Začne hýriť a viesť nerestný život. Anna sa rozhodne Toma z pazúrov skazenosti zachrániť. Odchádza za ním do Londýna, kde sa medzitým jej zmyslov zbavený snúbenec oženil s Babou Turkyňou. Nakoniec, keď Tomovi vyprší ročná lehota, stretáva sa s Nickom na cintoríne, kde je mu ponúknutá partia kariet ako posledná hra o jeho dušu. Nick v kartách síce prehrá, ale zošle na Toma šialenstvo. Tom sa ocitá v blázinci, kde onedlho umiera.

Inšpirácia Goetheho Mefistom je zjavná, no tentokrát nejde o bytosť z iného sveta. Nicka má v sebe každý z nás. Je to naše alter ego, ktoré sa ukrýva v podvedomí a zosobňuje všetko, čím nechceme byť.

I. Stravinskij: The Rake’s Progress (Osud zhýralca), Metropolitná opera New York, foto: Marty Sohl/MET

,,Rádio Devín v pravidelnom sobotnom termíne 11.júna neponúka vyslovený kasový hit. V priamom prenose z Metropolitan Opery v New Yorku odvysielame unikátne dielo z pera Igora Stravinského. The Rake’s Progress (Osud zhýralca) mal premiéru v roku 1951 v benátskom Teatro La Fenice. Vtedy jednu z troch hlavných postáv, Nicka Shadowa, stvárnil český barytonista Otakar Kraus, ktorý v rokoch 1936 – 1939 bol popredným sólistom Opery SND. Dielo patrí k pilierom hudobného divadla 20. storočia, pričom je príťažlivé svojím neoklasicistickým štýlom. Má zaujímavú dejovú zápletku a v epilógu nadčasové mravné ponaučenie.

V Opere SND ho naštudoval dirigent Tibor Frešo a režisér Branislav Kriška v roku 1982. V newyorskej inscenácii si v hlavných úlohách vypočujeme Goldu Schultz (Anne Tulove), Bena Blissa (Tom Rakewell) a Christiana Van Horna (Nick Shadow), za dirigentským pultom bude stáť fínska dirigentka Susanna Mälkki. Srdečne pozývam a verím, že pri prijímačoch zotrváte až do záverečnej morality o zhubnosti zaháľačstva a zhýralého života!“ pozýva počúvať priamy prenos Pavel Unger.

Osud zhýralca je divácky najúspešnejšia opera dvadsiateho storočia určite aj vďaka neoklasicistickej hudbe. Veľmi osobitým spôsobom nadväzuje na tradičnú formu talianskej opery osemnásteho storočia, hudobná zložka diela však nezaprie svoj pôvod v dvadsiatom storočí. Zároveň je to hudba plne zrozumiteľná a prístupná. Stravinskij dokonale využíva témy, odkazy na starých majstrov a svoj zmysel absolútne vykresliť desivé moderným hudobným slovníkom.

Zdroj: RD, OS

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár