Stream Slovenskej filharmónie oslavuje svoje 10. narodeniny

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Slovenská filharmónia už desať rokov sprostredkúva záznamy svojich vybraných koncertov aj prostredníctvom modernej digitálnej koncertnej siene na internete. Projekt sa zrealizoval na podnet riaditeľa SF Mariána Lapšanského a prvý záznam koncertu sa uskutočnil presne pred desiatimi rokmi – 22. februára 2008 – pod taktovkou Alexandra Rahbariho. Tento úspešný projekt s celosvetovou sledovanosťou umožnil milovníkom klasickej hudby zhliadnuť doposiaľ viac ako 800 záznamov koncertov Slovenskej filharmónie.

Internetové prenosy a záznamy operných predstavení, koncertov, či iných podujatí sa stali v modernom svete už samozrejmosťou a každá významná inštitúcia týmto spôsobom komunikuje so svojim publikom. Tie najvýznamnejšie operné divadlá dokonca vysielajú svoje predstavenia v priamom prenose aj do tisícok kín takmer na celom svete, vrátane Slovenska. Prostredníctvom týchto výdobytkov modernej doby sa môžu milovníci hudobného umenia zoznámiť s repertoármi významných inštitúcií, spoznávať rozmanité osobnosti, zhliadnuť operné koncerty i koncerty klasickej hudby, ale aj spoznať inscenačné poetiky významných operných domov vo viacerých krajinách.

Na Slovensku sa priekopníkom v tejto oblasti stala Slovenská filharmónia, ktorá ako prvá reprezentačná hudobná inštitúcia prijala výzvu moderného sveta a už desať rokov sa odvážne konfrontuje s významnými zahraničnými hudobnými inštitúciami. Prostredníctvom svoje digitálnej koncertnej siene reprezentuje Slovenská filharmónia našu krajinu celosvetovo.

Koncert Slovenskej filharmónie, 2017,
James Judd, Slovenská filharmónia,
foto: Peter Brenkus

Digitálna koncertná sieň Slovenskej filharmónie už 10 rokov

Slovenská filharmónia uvádza počas sezón celé spektrum koncertov pre návštevníkov všetkých vekových kategórii. Veľké symfonické a vokálno-inštrumentálne koncerty vo štvrtky a piatky, utorkové komorné večery alebo nedeľné popoludnia či koncerty pre deti s rodičmi vo vybrané soboty. Pre tých, ktorí z rôznych dôvodov nemôžu navštíviť koncerty Slovenskej filharmónie, ale aj pre tých, ktorí sú zvedaví a chcú sa zoznámiť s atmosférou koncertov klasickej hudby, alebo pre návštevníkov, ktorí nestihnú prísť na niektoré z koncertov či pre tých, ktorí si chcú spätne svoj hudobný zážitok pripomenúť, Slovenská filharmónia prináša už 10 rokov záznamy svojich vybraných koncertov aj na internete prostredníctvom online archívu na stránke http://stream.filharmonia.sk

Marian Lapšanský vo svojej kancelárii,
foto: Ľudovít Vongrej

Iniciátorom myšlienky zriadiť digitálnu koncertnú sieň Slovenskej filharmónie bol generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie Marián Lapšanský, ktorý v roku 2007 navštívil  fínsky symfonický orchester v Lahti, kde bol oboznámený s projektom ClassicLive – internetovými prenosmi koncertov a divadelných predstavení. ,,Nové možnosti a technológie nám umožňujú šíriť aj hudbu. Keď som sa v roku 2007 vrátil z Fínska, prišiel som s myšlienkou internetového vysielania našich koncertov, pretože ma veľmi oslovilo, keď som tam videl ich digitálnu koncertnú sieň. Minister kultúry sa pre moju myšlienku veľmi nadchol a o zavedenie internetového vysielania sa pričinil aj finančne. Digitálnu koncertnú sieň máme už desať rokov.“, uviedol v nedávnom rozhovore pre Opera Slovakia Marián Lapšanský. Celý rozhovor z novembra 2017 (nielen o digitálnej koncertnej sieni SF) je k dispozícii tu: Marian Lapšanský: Hudba nás harmonizuje a kultivuje

,,Streamboyz“ pripravili už viac ako 800 záznamov koncertov

Koncerty pripravuje tím s výstižným pracovným názvom „Streamboyz“ (Marek Piaček, Vašo Frkal ml., Stano Beňačka, Jozef Chabroň, Renáta Beličová a Peter Gonda). ,,Streamboyz“ sa zároveň podieľali aj na navrhnutí a naprogramovaní digitálnej koncertnej siene. „Prvý záznam sa uskutočnil 22. februára 2008. Pod vedením Alexandra Rahbariho hral orchester Slovenská filharmónia Pucciniho Preludio sinfonico, op. 1, Mendelssohnovu 4. symfóniu „Taliansku“ a po prestávke Čajkovského Talianske capriccio, op. 45, a predohru-fantáziu Rómeo a Júlia,“ hovorí Stano Beňačka z Oddelenia zvukovej, svetelnej techniky a nahrávania SF, ktorý v rozhovore pre Opera Slovakia v roku 2015 na otázku  ako to po technickej stránke vyzerá v zrekonštruovanej budove Redutyodpovedal:

,,V Koncertnej sieni máme 5 kamier – jedna centrálna je upevnená v strede na balkóne, jedna je pod lóžou, na protiľahlej stene ďalšia a vpredu za portálmi sú skryté ešte ďalšie dve. V Malej sále sú umiestnené 4 kamery – tam sú tie pôvodné, s ktorými sme voľakedy začínali vo Veľkej sále. Trošku sme ich museli zmodernizovať, ale svoj účel plnia. Umiestnenie kamier nie je práve najšťastnejšie, ale sme limitovaní súhlasom pamiatkárov. Uvítali by sme možnosť premiestňovať kamery podľa aktuálneho rozmiestnenia orchestra na konkrétny koncert a hlavne všetky nainštalovať nižšie, no bohužiaľ… Z Koncertnej sály robíme záznamy v HD (high definition) kvalite, z Nádvoria a Malej sály v kvalite SD (standard definition). Celý rozhovor so Stanislavom Beňačkom z roku 2015, v ktorom hovorí o príprave záznamov koncertov pre digitálnu koncertnú sieň, ale aj o rôznych zaujímavostiach zo zákulisia ich výroby, si prečítate TU…

Streamboyz,
Stanislav Beňačka, Václav Frkal a Marek Piaček,
foto: Streamboyz

Za desať rokov „Streamboyz“ úspešne pripravili viac ako 800 záznamov vybraných koncertov Slovenskej filharmónie, ktoré je možné zhliadnuť v online archíve inštitúcie. Od roku 2015 sú všetky prenosy sledovateľné aj prostredníctvom mobilných zariadení – telefónov a tabletov. Stačí si zapnúť počítač, tablet, smartfón…, pripojiť sa na internet a pozrieť si koncert Slovenskej filharmónie zo záznamu.

Digitálna koncertná sieň zvýšila záujem o koncerty SF

Vďaka týmto prenosom sa zvýšil reálny záujem o návštevu koncertov Slovenskej filharmónie a reakcie prichádzajú nielen zo Slovenska, ale takmer z celého sveta. ,,Cítime vyšší záujem o reálnu návštevu našich koncertov. Digitálna koncertná sieň je len elektronickou ukážkou našej práce. Naše koncerty si môžu pozrieť milovníci klasickej hudby na celom svete, ale práve na základe toho sa mnohí rozhodnú prísť vypočuť si ich aj naživo. Interpretačné umenie je čosi neopakovateľné, pretože je výsledkom konkrétneho tvorivého momentu každého interpreta na koncertnom pódiu zoči-voči poslucháčovi a tento okamih sa naživo nedá zopakovať. Zopakovať ho môže jedine zvukový záznam. Takže v tomto zmysle vnímam aj nahrávky našich koncertov, ktoré si záujemcovia môžu pozrieť a vypočuť na našej internetovej stránke. Mnohé z interpretačných výkonov boli také vynikajúce, že stojí za to zaznamenať ich a šíriť modernou formou., uviedol pre Opera Slovakia Marián Lapšanský.

Sledovanosť koncertov sa stále zvyšuje a v Slovenskej filharmónii ju počítajú v desaťtisícoch. ,,Teší ma, že nás sledujú nielen na Slovensku, ale takmer na celom svete. Dostávame ohlasy napríklad z Ameriky, Japonska či Austrálie – za iných okolností by sme nemali možnosť osloviť také masy záujemcov. Zároveň sa tým dostávame do medzinárodného povedomia. Zaznamenávame a voľne sprístupňujeme napríklad aj koncerty našej Hudobnej akadémie pre školákov. Môžu sa tak pre mnohých stať zaujímavým inšpiračným zdrojom nielen pre návštevu našich koncertov.“

Všetky záznamy koncertov sú k dispozícii na stránke http://stream.filharmonia.sk/

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár