Stručné dejiny vesmíru – svetová premiéra rozhlasovej opery pre deti

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – V sobotu 14. marca zaznie v svetovej premiére rozhlasová opera pre deti s názvom Stručné dejiny vesmíru autorov Mareka Piačeka a Martina Ondrisku. Premiéra sa uskutoční deň pred odovzdávaním cien Radio_Head Awards v Malom koncertnom štúdiu SRo a v priamom prenose ju odvysiela Rádio Devín. Vstup je voľný.

Novú rozhlasovú operu skomponoval slovenský skladateľ Marek Piaček pre dieťa, rozprávača, detský zbor a inštrumentálny sprievod. Svetová premiéra opery sa uskutoční v sobotu 14. marca 2015 o 16.00 hod. v Malom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave, a v priamom prenose ju odvysiela Rádio Devín. Opera vznikla na objednávku RTVS pre festival Radio_Head Awards. Táto opera je druhou operou Mareka Piačeka, ktorá zaznela v rámci festivalu Radio_Head Awards. Minulý rok to bola premiéra jeho opery Apolloopera a tento rok je to premiéra opery Stručné dejiny vesmíru. Vstup na toto koncertné prevedenie opery je voľný.

Dielo je skomponované ako kombinácia hovoreného výkladu a orchestrálneho sprievodu a Marek Piaček ho prirovnáva k hudobnému divadlu.

skúška opery Stručné dejiny vesmíru, A. Kokoš, Š. Bučko, orchester a zbor

skúška opery Stručné dejiny vesmíru,
A. Kokoš, Š. Bučko, orchester a zbor

Opera vychádza z hudobného i slovesného folklóru celého sveta ako sú plačky, zariekania, riekanky, rečňovanky, vyčítanky, hádanky, detské hry, ale i vážne súboje rozumu s poverami. Hlavnou postavou opery je malá Nelli, ktorá svojim rovesníkom zrozumiteľne vysvetľuje veľký tresk, vznik galaxií, hviezd, čiernych dier, vznik slnečnej sústavy, planéty Zem, vývoj ľudstva a civilizácií. Toto osemročné dievčatko, s ktorým Marek Piaček už spolupracoval aj na jeho predchádzajúcej opere 2’16” a pol: Vesmírna odysea, je pre skladateľa veľmi inšpirujúce. Jej pohľad sprevádzajú vedecké teórie Stephena Hawkinga a rozmanité mýty a kozmológie.

Stručné dejiny vesmíru

Vesmír je starý trinásťtisíc sedemsto deväťdesiatosem miliárd rokov – plus mínus tridsaťsedem miliónov rokov. V priebehu hodinovej opery autori (M.Piaček a M.Ondriska) stručne komentujú jeho históriu a rôzne teórie jeho vzniku. Ako uviedol autor Marek Piaček, názov opery treba samozrejme chápať ako slovnú hračku, lebo história vesmíru sa v priebehu trvania tento opery nedá prerozprávať. Rozhovor s Marekom Piačekom o tejto opere nájdete TU…

Marek Piaček a Martin Ondriska
Stručné dejiny vesmíru
Svetová premiéra rozhlasovej opery pre deti
14. marec 2015 o 16.00 hod.
v Malom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave
v priamom prenose na Rádiu Devín

Adrián Kokoš – dirigent

Účinkujú:
Nelli – Barbora Tallová (členka Detskej dramatickej rozhlasovej družiny)
Rozprávač – Štefan Bučko
Detský a dievčenský spevácky zbor Slovenského rozhlasu
Ansámbel Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu


Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár