Súčasťou opernej výstavy v Londýne je aj Mozartov klavír z Národného múzea v Prahe

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Praha / Londýn – Na výstavu “Opera: Passion, Power and Politics“, ktorú pripravilo Victoria and Albert Museum v Londýne, zapožičalo České múzeum hudby jeden z desiatich najvýznamnejších predmetov zbierky Národného múzea – Mozartov kladivkový klavír z 18. storočia. V Prahe vzácny klavír špecialisti pred prevozom rozobrali a vyčistili. Následne ho za prísnych bezpečnostných opatrení previezli do Londýna. Výstava potrvá do 25. februára 2018.

Cenný Mozartov klavír z 2. polovice 18. storočia, ktorý sa dá bežne pozrieť v rámci stálej expozície Národného múzea v Prahe s názvom „Člověk – nástroj – hudba“, previezli do Londýna na výstavu Opera: Passion, Power and Politics za prísnych bezpečnostných podmienok. Táto výstava najväčšieho múzea umenia a designu na svete – Victoria and Albert Museum, ktorej súčasťou je aj Mozartov klavír z Prahy, rozpráva príbeh opery od jej vzniku v neskorom renesančnom Taliansku až po súčasnosť. Súčasťou výstavy sú aj kostýmy operných inscenácií, tlačoviny, karikatúry, rytiny, maľby, noty a iné zaujímavé predmety. Prostredníctvom siedmich premiér zo siedmich európskych miest prevedie výstava návštevníkov cez 400 ročnú cestu vývoja operného umenia vrcholiaceho medzinárodným rozmachom opery v 20. a 21. storočí. Viac info o výstave nájdete TU…

Výstava „Opera: Passion, Power and Politics“ vo Victoria and Albert Museum v Londýne, 2017,
Expozícia Mozart a Viedeň, v strede Mozartov klavír zo zbierky Národného múzea v Prahe,
foto: Victoria and Albert Museum v Londýne

Mozartov klavír pripravovali na transport s najväčšou starostlivosťou. V reštaurátorskej dielni ho rozobrali a vyčistili. Na prevoz použili transportnú schránku vyrobenú na mieru (viac vo videu na konci článku). Na výstave “Opera: Passion, Power and Politics“ vo Victoria and Albert Museum v Londýne je klavír vystavený počas celého trvania výstavy a to od 30. septembra 2017 do 25. februára 2018.

Vybaľovanie Mozartovho klavíra v londýnskom Victoria and Albert Museum,
zdroj: České múzeum hudby

V expozícii  Českého múzea hudby v Prahe s názvom „Člověk – nástroj – hudba“ je dočasne namiesto Mozartovho klavíra vystavený vzácny pentagonálny virginal z roku 1572.

Klavír bol vyrobený približne v roku 1785 a nie je autorsky označený. Predpokladá sa, že ide o prácu viedenského majstra Franza Xavera Christopha (1728 – 1793). Nástroj má celodrevenú konštrukciu, vytvorenú z mahagónového dreva, klávesy vykladané perleťou, nárazovú mechaniku a dve kolenné páky (tie slúžili podobne ako pedále). Rezonančná doska je zdobená bohato vyrezávanou rozetou.

Plaketka na Mozartovom klavíri z 18. storočia zo zbierky Národného múzea v Prahe

Na tomto vzácnom klavíri je umiestená plaketka pripomínajúca geniálneho skladateľa W. A. Mozarta (1756 – 1791), ktorý pri svojej prvej návšteve Prahy vystúpil v Ústave šľachtičien v Novom Meste pražskom v roku 1787, a hral na tento klavír. Plaketka sa však rozchádza s historickými prameňmi. Na klavíri je uvedené, že Mozart pri návšteve zahral melódie z Dona Juana, ale v skutočnosti túto operu zložil až neskôr. Ako a kedy sa plaketka na klavír dostala sa nevie (viac o Mozartovom klavíri zo zbierky Českého múzea hudby sa dozviete vo videu na konci tohto článku).

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: České múzeum hudby, Victoria and Albert Museum

video

Prípravy na prevoz Mozartovho klavíra z Prahy do Londýna

 Odborníčky z Českého múzea hudby predstavujú Mozartov klavír


Výstava „Opera: Passion, Power and Politics“ vo Victoria and Albert Museum v Londýne, 2017
Trailer k výstave

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár