Suchoňova opera Krútňava opäť na javisku SND

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Ponáhľajte sa do Bratislavy na Krútňavu…, takto nadpísala svoj príspevok o Bratislave v britskom denníku Financial Times v septembri 2016 absolventka Oxfordu, kritička Hannah Nepil. Upozornila na jedinečnosť spracovania námetu i mimoriadne hudobné kvality národnej opery Eugena Suchoňa Krútňava v réžii Juraja Jakubiska. Dielo sa vracia do repertoáru Opery SND vždy pri výnimočných príležitostiach. V roku 2016 to bolo Predsedníctvo našej krajiny v Rade EÚ, v januári 2018 zasa vstupujeme do roku, kedy si pripomíname 25 rokov samostatnosti Slovenskej republiky. Krútňavu uvádza SND aj pri tejto príležitosti už 4. januára. V aktuálnej sezóne ju SND uvedie trikrát.

(reklamný text článku dodalo SND)

Eugen Suchoň sa inšpiroval novelou Mila Urbana Za vyšným mlynom. Spolu s ďalšou významnou osobnosťou našej hudobnej kultúry Štefanom Hozom napísali libreto o živote slovenskej dediny po 1. svetovej vojne. Nie je to však opera „folklórna“, je to dráma hriechu a trestu s obrazmi radosti i pokánia, príbeh ponurý i hrdý, príbeh lásky i nenávisti, ktorý je vo svojej podstate drámou svedomia, hľadajúceho útočisko v oslobodzujúcej viere v Boha. Táto téma prekážala vtedajšej „vrchnosti“, a tak zasiahla cenzúra. K pôvodnej verzii sa tvorcovia mohli vrátiť až v šesťdesiatych rokoch minulého storočia.

E. Suchoň: Krútňava, Opera SND,
foto: Alena Klenková

Krútňava mala premiéru 10. decembra 1949 a odvtedy patrí medzi naše najhranejšie operné diela. V zahraničí uviedli Krútňavu vo vyše dvadsiatich operných domoch väčšinou pod názvom Katrena. V USA v roku 1979 sa na premiére na Michiganskej univerzite zúčastnil aj Eugen Suchoň. Tam dielo zaznelo pod názvom The Whirlpool so sólistami z newyorskej Metropolitnej opery – Katrenu spievala Alexandra Hunt a Štelinu Giorgio Tozzi.

Súčasnú inscenačnú podobu dal opere Krútňava v SND filmový mág Juraj Jakubisko, premiéra tejto inscenácie bola 9. decembra 1999. Ako režisér uvádza v bulletine, jeho  zámerom bolo dielo odfolklorizovať, nie však „modernizovať“. „Kladiem dôraz na spätosť človeka s prírodou, ktorá podlieha pravidelným a napriek tomu neuveriteľným premenám“, hovorí Jakubisko… „Aj keď sa v Krútňave prechodne vzdávam svojich filmárskych trikov, pokúšam sa vytvoriť emóciu divadelnými prostriedkami, ktoré majú v konečnom dôsledku rovnakú silu oslovenia ako film… Podobne ako vo svojich filmoch, vychádzajúcich z magického realizmu, chcem i v Krútňave sprostredkovať divákovi taký pohľad na minulosť národa, ktorý je reálny a zároveň snový, odkrývajúci nitky viažuce minulosť s prítomnosťou. Chcem dielo rozospievať ako krásny mýtus o človeku, ktorý žije v súlade s prírodou a Bohom“.

E. Suchoň: Krútňava, Opera SND,
Mária Porubčinová (Katrena), Miroslav Dvorský (Ondrej),
foto: Radovan Rehák

Mravné posolstvo diela umocňuje hudba inšpirovaná slovenskou ľudovou piesňou a majstrovstvom Eugena Suchoňa. SND ho uvádza ako hold slovenským národným tradíciám, ale aj  tvorbe Eugena Suchoňa, ktorého 110. výročie narodenia a 25 rokov od úmrtia si v roku 2018 pripomíname.

Operu Krútňava uvedie SND do konca aktuálnej sezóny trikrát. Prvú príležitosť majú diváci už 4. januára 2018, následne 18. 2. a 9. 3. 2018. Pod taktovkou Dušana Štefánka hlavné postavy stvárňujú Mária Porubčinová (Katrena), Miroslav Dvorský (Ondrej) a Jozef Benci (Štelina).

Vstupenky v predaji  v pokladniciach SND alebo online TU…

Informovala: Izabela Pažítková

PR článok SND

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

redakcia

Zanechajte komentár