Súťaž Mládež spieva 2018 sa uskutoční v rámci Roka zborového spevu

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Zborový spev bude mať na Slovensku aj tento rok svoje zastúpenie. Koncom marca začnú prebiehať prvé krajské kolá 49. ročníka najstaršej celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky mládežníckych speváckych zborov Mládež spieva. Jej celoštátne kolo sa následne uskutoční 10. – 12. mája v Rimavskej Sobote. Mládež spieva 2018 sa tento rok uskutoční v rámci Roka zborového spevu.

Mládež spieva je najstaršou súťažnou postupovou prehliadkou v oblasti zborového spevu na Slovensku. Od jej vzniku v roku 1969 ňou prešli stovky slovenských speváckych zborov. Súťažná prehliadka bola pôvodne vytvorená pre detské spevácke zbory, postupne sa však otvorila aj pre mládežníkov. Do základného kola súťaže sa zbory prihlasujú podľa miesta svojho pôsobenia v jednotlivých krajoch a regiónoch.

Mládež spieva 2017,
zdroj: Nocka

Krajské prehliadky

Tento rok sa uskutoční celkovo päť krajských prehliadok – v Prešovskom (22. 3. Vranov nad Topľou), Nitrianskom kraji (28. 3. Nové Zámky), Košickom (6. 4. Michalovce), Trnavskom (10. 4. Dunajská Streda) a Banskobystrickom kraji (13. 4. Banská Bystrica) – pod organizačnou záštitou tamojších osvetových stredísk. „Mládež spieva si ako jediná zo zborových súťaží na Slovensku zachovala postupovú kontinuitu od krajských kôl až po celoštátne kolo. Každoročne sa na podujatí zúčastnia desiatky speváckych zborov z celého Slovenska. Tento rok sa navyše Mládež spieva uskutoční v rámci Roka zborového spevu, ktorý vyhlásila Únia speváckych zborov na Slovensku,“ povedala Dominika Semaňáková z Národného osvetového centra.

Súťaž je otvorená pre všetky detské i mládežnícke spevácke zbory na Slovensku, podmienkou účasti je však nacvičenie povinnej skladby. Tento rok si zbory môžu vybrať z týchto skladieb: Bartolomej Urbanec – Lúčne spevy (pre dievčenské spevácke zbory), Eugen Suchoň – Keď sa Slovák (pre miešané spevácke zbory), Eugen Suchoň – Bodaj by vás (pre miešané spevácke zbory). V prípade, že sa zboru nepodarí nacvičiť povinnú skladbu, môže sa na základnom kole zúčastniť aj nesúťažne. Na všetkých stupňoch súťaže hodnotia výkon zborov renomovaní odborníci predovšetkým z oblasti zborového spevu. Tí po súťaži vedú odborný seminár s vedúcimi súťažných kolektívov, počas ktorého zhodnotia ich výkon a konzultujú s nimi napríklad hlasovú výchovu, techniku dirigovania či dramaturgiu ich súťažného vystúpenia.

Mládež spieva 2017,
zdroj: Nocka

Celoštátne kolo

Vyvrcholením podujatia Mládež spieva 2018 bude celoštátne kolo, ktoré sa uskutoční 10. – 12. mája v Dome kultúry v Rimavskej Sobote. Program podujatia bude pozostávať predovšetkým zo súťažných vystúpení postupujúcich zborov z krajských kôl, z workshopu pre účastníkov, rozborového seminára a zo slávnostného koncertu. Na koncerte sa predstavia spevácke zbory Cambiar la Musica z Pohronskej Polhory a Radost z Prahy.

Spevácky zbor Cambiar la Musica sa stal v roku 2016 absolútnym víťazom Mládeže spieva. Pod vedením mladej dirigentky Veroniky Veverkovej patrí momentálne k najprogresívnejším speváckym zborom na Slovensku. O tom svedčí aj ich minuloročné umiestnenie na prestížnej zborovej súťaži v talianskom Rimini, kde sa v silnej medzinárodnej konkurencii umiestnili v zlatom pásme a získali cenu za najlepšiu skladbu celej súťaže. Pražský zbor Radost bol založený už v roku 1961 a v súčasnosti združuje okolo 120 detských i dospelých spevákov. Zbor pravidelne účinkuje na domácich aj zahraničných zborových festivaloch, kde sa umiestňuje na popredných miestach. K významným úspechom zboru v ostatnom období patrí cenné tretie miesto a cena divákov na festivale vo francúzskom Tours. Zbor vedie dirigent Ján Pirner, ktorý zároveň bude viesť spomínaný workshop pre spevákov.

Okrem už uvedeného programu organizátori pre účastníkov chystajú v spolupráci s Hudobným fondom aj burzu nôt, na ktorej si účastníci budú môcť kúpiť, ale aj vzájomne vymeniť notové materiály.

Vyhlasovateľom a garantom podujatia Mládež spieva je Národné osvetové centrum v spolupráci s regionálnymi a krajskými osvetovými strediskami na Slovensku. Spoluorgnizátorom celoštátneho kola je Mestské kultúrne stredisko v Rimavskej Sobote. Okrem prebiehajúcich príprav tohto ročníka súťaže sa Mládež spieva chystá aj na svoje 50. výročie, ktoré oslávi budúci rok v Prievidzi.

zdroj: Nocka

video

Mládež spieva 2017


Ak vás tento článok zaujal a chceli by ste byť informovaní o novinkách na webe Opera Slovakia, prihláste sa na odber pravidelného týždenného newslettera.

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

redakcia

Zanechajte komentár