Svetová premiéra afroamerickej opery na Ostravských dňoch

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Ostrava – Predposledný deň Ostravských dní (piatok 28. augusta) je vyhradený dvom operám. Prvá z nich je od Afroameričana Georga Lewisa, skladateľa a profesora Kolumbijskej univerzity v New Yorku, a volá sa Afterword (Doslov). Začína sa o 18:30 v Divadle Jiřího Myrona a ide o svetovú premiéru diela v inscenačnej podobe, ktoré v Ostrave predvedú traja afroamerickí speváci z Chicaga. Druhou operou bude dielo Master-Pieces (Majstrovské diela) autora Petra Kotíka.

Primárnym zdrojom libreta sú prvky z knihy Georga Lewisa o AACM (Association for the Advancement of Creative Musicians / Asociácia na podporu tvorivých hudobníkov), vydanej v roku 2008 (Power stronger than itself: AACM and American Experimental Music). AACM bola založená roku 1965 v chicagskej štvrti South Side. Získala medzinárodné uznanie za rolu, ktorú zohrala v histórii amerického avantgardného jazzu a novej a experimentálnej hudby.

Napriek tomu, že dielo Afterword je uvádzané ako ,,opera”, od operných konvencií sa výrazne vzďaľuje. Skúšky aj predstavenia sú koncipované ako kombinácia porovnávajúca vopred vystavanú hudbu, texty, scény, výpravu, pohyby analogickými prvkami improvizovanými na mieste. Od operných spevákov, ktorí interpretujú notovanú i improvizovanú hudbu, zvuky a hovorené slovo, sa požaduje herecký a pohybový prejav a zároveň rôzne prevleky, vytváranie a pretváranie kulís vlastnej postavy a vzhľadu. Scénu budú tvoria súbory predmetov i obrazy z verejných a osobných archívov a projekcia sôch, fotografií, videí i audionahrávky.

Dielo Afterword bolo poňaté ako virtuálna porada AACM, medzigeneračnej diskusie, kde sa preberajú zjednocujúce body, s ktorými sa táto organizáciaaj celá spoločnosť stále stretáva. Opera sa zaoberá rôznymi historickými obdobiami, ktorými AACM prešla – veľkou migráciou Afroameričanov, urbanizáciou amerického života, dekolonizáciou a bojom za občianske práva – skúma, ako sa môžu v závislosti na triednych, rasových a genderovo zafarbených ustálených postojoch a obavách amerického kultúrneho života utvárať nové vzťahy medzi prejavom, kultúrou, politikou, rasou a osobnými ambíciami. Cieľom je dotknúť sa tých najzásadnejších ľudských sporov, ktorých vplyv pociťuje každý z nás.

Časť opery už raz zaznela a to v koncertnom uvedení niektorých jej častí v máji 2015 v New Yorku. V kompletnej verzii a v scénickej podobe bude uvedená v Ostrave v svetovej premiére.

Réžie sa ujal Sean Griffin – režisér, skladateľ a dirigent z Los Angeles. Ako sólisti sa predstavia Joelle Lamarre (soprán), Gwendolyn Brown (kontra alt) a Julian Terrell Otis (tenor). V role operného orchestra vystúpi Ostravská banda, ktorej členovia sa zhostia i ďalšieho diela tohto operného večera.

Druhou operou večera bude dielo Master-Pieces (Majstrovské diela) Petra Kotíka. Libreto opery je založené na textoch Gertrudy Stein: ,,Čo sú to majstrovské diela a prečo je ich tak málo“ (1937) a na krátkych výňatkoch z knihy-deníkov ,,Vojny, ktoré som zažila“ (1944-45).

,,Samotná kompozice opery měla zpočátku pouze vizi skladby pro monolog sopránu s houslemi. Jak jsem pokračoval v práci a seznamoval se s kompozicí hudebního divadla (je to moje první taková skladba), začaly vznikat situace a s nimi potřeby, které měnily tento původní koncept. Proces to byl pozvolný, trvající přes rok a půl a změnil tento relativně jednoduchý koncept v dílo, které je určeno pro soprán, tři mužské zpěváky, tři vypravěče a pětičlenný ansámbl.“, povedal o svojom diele autor, český hudobný skladateľ Petr Kotík, ktorý bude svoju operu aj dirigovať.

Petr Kotík a Jiří Nekvasil, počas skúšok v New Yorku

Petr Kotík a Jiří Nekvasil,
počas skúšok v New Yorku

Komorná opera Majstrovské diela Petra Kotíka – meditácia, konverzácia, z časti prednáška a monológ, prerušovaný tromi rozprávačmi – zaznie v Ostrave vo svojej konečnej podobe. Prvá verzia zaznela na festivale NODO v júni 2014 a druhá verzia v newyorskej Paula Cooper Gallery v decembri 2014. Opera bola dokončená v júli 2015, a v New Yorku prebiehali skúšky za účasti režiséra Jiřího Nekvasila. V hlavnej role sa v Ostrave predstavia sopranistka Kamala Sankaram, huslistka Pauline Kim Harris a tri mužské role budú interpetovať Tomas Cruz (tenor), Jeffrey Gavett (barytón) a Adrian Rosas (bas). Opera bude uvedená v réžii Jiřího Nekvasila a v scéne Davida Bazika.

Obe operné predstavenia uvádza Ostravské centrum nové hudby v spolupráci s Národným divadlom moravskoslezským v Ostrave.

www.newmusicostrava.cz

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár