Svetové hviezdy na Lednicko-valtickom hudobnom festivale. Skvelá hudba len kúsok od vás!

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Od 2. do 16. októbra 2021 sa na južnej Morave už po šiestykrát otvoria brány architektonických skvostov Lednicko-valtického areálu koncertom 6. ročníka Lednicko-valtického hudobného festivalu. Najväčšia európska prehliadka tvorby Antonia Vivaldiho za posledných päťdesiat rokov s dôrazom na jeho českú stopu pripomenie 280 rokov od skladateľovho úmrtia. Popri novodobých svetových premiérach a viac než desiatke českých premiér festival ponúkne aj dva mimoriadné české debuty kontratenoristu Jakuba Józefa Orlińského a huslistu Fabia Biondiho so súborom Europa Galante.

(reklamný článok, LVHF)

„Společně s dramaturgem letošního ročníku Eduardem Garcíou Salasem se nám podařilo získat pro festival naprosto fantastické soubory z Itálie, Francie, Španělska a České republiky,“ hovorí Jiří Partyka, riaditeť LVHF. „Přijede Ensemble Matheus s Jeanem-Christophem Spinosim a sólistou Jakubem Józefem Orlińskim, Accademia Bizantina orchestr čerstvě nominovaný na Cenu Gramophone, francouzský soubor Gli Incogniti s houslistkou Amandine Beyer, Ensemble Scaramuccia ze Španělska a 16. října festival zakončí houslista Fabio Biondi se svým souborem Europa Galante.

Prečítajte si tiež:
Ikonická cesta empatie Jakuba Józefa Orlińského
(rozhovor)

Pokládám za naprosto neuvěřitelné, že Europa Galante, ikonické uskupení s miliony prodaných nosičů s hudbou Antonia Vivaldiho po celém světě, se představí v České republice vůbec poprvé ve své třicetileté historii. Přivítáme také vynikající české soubory: Collegium 1704, Collegium Marianum, které společně s Patricií Janečkovou uvede dvě novodobé světové premiéry, Concerto Aventino a orchestr Musica Florea,“ dodáva Jiří Partyka.

Fabio Biondi, foto: Emile Ashley

Nielen hudba

Popri koncertoch čaká na divákov aj séria voľne prístupných prednášok s vivaldiovskou tematikou a výstava fotografií Lednicko-valtického areálu fotografa Honzu Sakařa, zhotovených unikátnou technikou na plech, ktorá bude do 30. novembra zadarmo prístupná všetkým držiteľom vstupeniek na tohtoročný festivalový ročník.

Hudba v Lednicko-valtickom areáli

LVHF opäť prepojí klasickú hudbu s architektonickými skvostmi Lednicko-valtického areálu, ktorý v tomto roku oslávi 25 rokov od zápisu na Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Koncerty festivalu prebehnú v hlavných lichtenštajnských sídlach: v barokovom zámku vo Valticiach a v novogotickom zámku Lednice, romantickom sídle obklopenom jedným z najväčších európskych parkov s palmovým skleníkom, benátskou fontánou, rímskym akvaduktom, čínskym pavilónom, minaretom a umelou zrúcaninou Jánov hrad.

Zámok vo Valticiach, foto: zamek-valtice.cz

Po prvýkrát sa festivalovým návštevníkom otvorí najväčší hraničný medzník na svete Chateau de Frontière a empírový letohrádok Belveder. Svoj pobyt na festivale si môžete spríjemniť i návštevou ďalších zaujímavých miest regiónu. Viac tipov na výlety, nielen po južnej Morave, ale po celom Česku nájdete na webe Kudyznudy.cz.

Festivalový prológ vo Viedni

Vo štvrtok 23. septembra sa v Lichtenštejnskom záhradnom paláci vo Viedni, skvoste viedenskej barokovej architektúry, ktorá sa verejnosti otvára len pri výnimočných príležitostiach, uskutoční mimoriadny festivalový prológ. Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 tu uvedú duchovnú skladbu Antonia Vivaldiho a novodobou svetovú premiéru skladby Johanna Melchiora Pichlera. Lichtenštajnský záhradný palác ukrýva jednu z najväčších súkromných umeleckých zbierok sveta. Bonusom k hudobnému zážitku bude pre všetkých držiteľov vstupeniek možnosť vstúpiť na túto mimoriadnu expozíciu.

Collegium 1704, foto: Petra Hajská

LVHF 2021? To je skvelá hudba len kúsok od Slovenska Spojenie histórie, prírodných krás, prvotriednej gastronómie, pohostinnosti a fantastického umeleckého zážitku. Rezervácie vstupeniek na www.lvhf.cz | +420 774 710 621 | prodej@lvhf.cz

Generálnym partnerom LVHF je spoločnosť ZFP akademie, a. s. Festival sa koná s podporou Ministerstva kultúry Českej republiky a Juhomoravského kraja.

Informovala: Iva Nevoralová, LVHF

PR článok

Archív Lednicko-valtický hudobný festival

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár