Londýn – Veľká strata pre operný svet. Ruský barytonista úspešne etablovaný na medzinárodných scénach Dmitri Hvorostovsky (Dmitrij Alexandrovič Chvorostovskij) zomrel dňa 22. novembra 2017 vo veku 55 rokov v Londýne, kde žil od roku 1994. Smutnú správu priniesla v dopoludňajších hodinách ruská tlačová agentúra Tass.
„Sibírsky tiger“ dal operným javiskám zbohom v decembri 2016 v dôsledku zdravotných komplikácií súvisiacich s rakovinou mozgu, ktorú spevákovi diagnostikovali ešte v roku 2015. V marci 2017 spevák odriekol plánovaný recitál vo viedenskej Staatsoper, 22. júna 2017 sa však objavil na letnom gala v rakúskom Grafeneggu po boku ruskej sopranistky Aidy Garifulliny. Populárny barytonista koncom júna 2017 zrušil všetky záväzky a stiahol sa z verejného života.
„So srdcom plným bolesti oznamujeme úmrtie vo veku 55 rokov milovaného barytonistu, manžela, otca, syna a priateľa Dmitrija Hvorostovského. Po dva a pol ročnom boji s nádorom na mozgu zomrel pokojne, obklopený rodinou v zdravotníckom zariadení neďaleko svojho domu v Londýne. Nech je vrúcnosť jeho hlasu a jeho duch navždy s nami,“ uviedol pre server Tass.com Sean Michael Gross, viceprezident reklamnej spoločnosti 21C Media Group, ktorá mala pod patronátom spevákov marketing. Barytonistu prežila manželka Florence a ich dve maloleté deti – 14 ročný Maxim a 10 ročná Nina. Hvorostovsky mal ešte dve deti z predchádzajúceho manželstva, Daniela a Alexandru.

Dmitri Hvorostovsky (1962 – 2017)
Jeden z najvýraznejších barytónových hlasov súčasnej generácie sa narodil 16. októbra 1962 v sibírskom Krasnojarsku v rodine inžiniera a lekárky. Po vokálnych štúdiách u Jekateriny Joffel a Nikolaja Putilina debutoval v rodnom meste v postave Monterona z Verdiho Rigoletta. Ikonická Verdiho opera o nešťastnom hrbáčovi je Hvorostovského „labuťou piesňou“. Spevákov posledný album, štúdiový komplet Rigoletta, vyšiel na značke Delos Music iba nedávno, 10. novembra 2017. Z nahrávky znie hlas talianskeho tenora Francesca Demura v role Vojvodu, Američanka Nadine Sierra stvárňuje Rigolettovu dcéru Gildu. Sólistický ansámbel, orchester a zbor litovského mesta Kaunas diriguje Hvorostovského dlhoročný spolupracovník americký dirigent arménsko-ruského pôvodu Constantine Orbelian.
Barytonistov diskografický odkaz je veľmi bohatý. Zahŕňa desiatky profilových recitálov s výňatkami z talianskych a ruských opier, arie antiche z barokového Talianska, neapolské canzonetty, klasické ruské romance, pravoslávnu duchovnú hudbu a dva profilové verdiovské albumy – fragmenty zo známych i z menej známych Verdiho opier pod príznačným názvom Verdi arias a album verdiovských operných scén z koncertu z Moskovského konzervatória z roku 2008, na ktorom Hvorostovskému sekunduje mladodramatická heroína Metropolitnej opery Sondra Radvanovsky.

G. Verdi: Trubadúr, Metropolitná opery New York,
Dmitri Hvorostovsky (Gróf Luna),
foto: Kent Howard/MET
Na západoeurópskych javiskách na seba prvýkrát upozornil v roku 1990 v provensálskom Nice, kde si Hvorostovský zaspieval v Pikovej dáme. O rok neskôr zožal úspech na talianskej pôde. Objavil sa v titulnej úlohe pamätného predstavenia Čajkovského Eugena Onegina v Teatro La Fenice v meste na lagúne. Nasledoval piesňový recitál v La Scale (1992) a Leoncavallovi Komedianti (1993) pod vedením talianskej dirigentskej „jednotky“ Riccarda Mutiho. Okrem povestnej milánskej Scaly Dmitrij Hvorostovskij vystupoval tiež na scéne novodobého milánskeho Teatra degli Arcimboldi s repertoárom, ktorý bol jeho srdcu najbližší – bol princom Jeleckým v Pikovej dáme Piotra Iljiča Čajkovského. Talianske publikum s obľubou reflektovalo Hvorostovského večery s Verdiho Traviatou v Benátkach, v Cagliari a naposledy pred desiatimi rokmi v Neapole, kde si ruský bohatier obliekol kostým otca Germonta. Traviatu má barytonista aj na gramokomplete s Kiri te Kanawou a španielskou tenorovou legendou Alfredom Krausom. Hvorostovský mal otvorené dvere vo všetkých dôležitých svetových operných domoch vrátane newyorskej Metropolitnej opery. Široké vrstvy priateľov opery majú v pamäti jeho megakoncert na moskovskom Červenom námestí s krajankou Annou Netrebko v roku 2013, ktorý je dostupný tiež v podobe DVD nosiča.
Sibírsky barytónový rytier stál na javisku aj so slovenskou kráľovnou koloratúry. V roku 1994 účinkoval s Editou Gruberovou v Belliniho Puritánoch v opere na viedenskom Ringu. Zamatový barytón Dmitrija Hvorostovského sme mohli obdivovať aj priamo na Slovensku. V roku 2011 vystúpil v rámci festivalu Viva musica! pod letnou oblohou bratislavského Starého mesta.

Bratislavský koncert Dmitrija Hvorostovského v roku 2011,
zdroj: internet
V septembri 2017 bolo Dmitrijovi Hvorostovskému udelené vysoké štátne vyznamenanie Ruskej federácie Rád za zásluhy za vlasť za neobyčajný prínos v oblasti propagácie ruského vokálneho umenia doma i v zahraničí. Patril k hŕstke ruských spevákov, ktorí sa dokázali vzorovo popasovať s nástrahami talianskeho legata a oslňoval vyspelým interpretačným a ľudským profilom.
Pripravila: Lucia Laudoniu
zdroj: agentúrne správy
video