Svetový deň hlasu si 16. apríla v tomto roku pripomíname po 15-krát

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava − Svetový deň hlasu je 16. apríla. Po prvýkrát bol vyhlásený v roku 2003 a odvtedy si ho pripomíname každoročne. Je to osvetová iniciatíva, ktorej cieľom je zvýšiť informovanosť verejnosti, poukázať na uvedomenie si svojho hlasu a zlepšiť prevenciu rôznych hlasových porúch. Na Slovensku sa k tejto iniciatíve pridáva aj Opera Slovakia.

Svetový deň hlasu má svoj začiatok v Brazílii, kde − bol v roku 1999 vyhlásený Národný deň hlasu ako reakcia na zvýšený výskyt rakoviny hrtanu u domáceho obyvateľstva. Z pôvodne iba brazílskej akcie sa v priebehu niekoľkých rokov stala svetová akcia a prvý Svetový deň hlasu sa konal v roku 2003.

Cieľom Svetového dňa hlasu je zlepšiť informovanosť o význame hlasu pre medziľudskú komunikáciu a kvalitu života ako aj zvýšiť ostražitosť voči hlasovým chorobám a poruchám. V tento deň organizujú odborníci na hlas – lekári, organizácie, spoločnosti či iní špecialisti rôzne podujatia, napríklad preventívne vyšetrenia hlasiviek spojené s osvetou a prevenciou, deň otvorených dverí, prednášky, vyjadrenia v médiách a podobne.

svetový deň hlasu

Hlas je základným prostriedkom medziľudskej komunikácie, ale pre milióny ľudí po celom svete je hlas aj pracovným nástrojom. V tento deň by sme si mali uvedomiť aký by bol náš život bez hlasu, alebo napr. život s hlasovou poruchou. Neboli by sme schopní kvalitne pracovať, vyjadrovať sa a preto venujte aspoň v tento deň pozornosť svojmu hlasu. Odborníci odporúčajú piť veľa vody, aby ste nemali sucho v krku, obmedziť fajčenie a pobyt v zafajčenom prostredí, obmedziť pitie tvrdého alkoholu, ktorý vysušuje sliznice. Nepreťažujte svoj hlas prílišným či príliš hlasným hovorením.

Opera Slovakia sa k Svetovému dňu hlasu pripája touto informáciou a zároveň ponúka možnosť spoznať ľudský hlas v kultivovanej hudobnej podobe, teda v opernom umení. Ľudský hlas má schopnosť veľmi silného lieku, ale taktiež zákernej zbrane. Hlas vie potešiť, mnohé príjemné veci radi počúvame, chceme ich počuť, alebo ich túžime počuť. Hlas je na druhej strane často zneužívaný na primitívnu formu prejavu, vie ublížiť, zraniť, zničiť životy ľudí. Aj v tento deň využite váš hlas na to, aby bol váš život krajší, zvážte slová a využite hlas na spríjemnenie vášho dňa a dňa vašich blízkych.

Pripájame video, v ktorom si vypočujete čoho všetkého je ľudský hlas v plnej svoje kráse schopný.

video

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár