Svetový deň opery v znamení reštartu

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Tretí ročník Svetového dňa opery – World Opera Day – sa dnes (25. októbra 2021) nesie v znamení reštartu. V rámci iniciatívy World opera day je pre fanúšikov kvalitnej hudby a dobrého divadla pripravených niekoľko zaujímavostí. Mnohé operné domy ale aj komorné zoskupenia po celom svete ponúkajú v tento deň rôzne podujatia, nezaostáva ani iniciatíva na sociálnych sieťach, do ktorých môže každý prispieť krátkym videom označeným značkou hashtag #WorldOperaDay. Celodenný program venovaný mladým talentom ponúka online platforma OperaVision.

Pred niečo vyše troma rokmi sa tri medzinárodné organizácie, ktoré združujú operné spoločnosti a festivaly – Opera Europe, Opera America a Ópera Latinoamerica – spojili rozhodli ustanoviť 25. október za Svetový deň opery. Nie náhodou sa predstavitelia medzinárodných inštitúcií zhodli na dátume 25. októbra. V ten deň – v roku 1838 – sa totiž narodil francúzsky skladateľ Georges Bizet, ktorého Carmen patrí k tým najznámejším a najčastejšie hraným operám. Rovnaký dátum narodenia má aj Johann Strauss mladší – narodil sa v roku 1825 – autor množstva populárnych operiet, za ktoré stačí spomenúť notoricky známeho Netopiera.

Opera Reboot – Reštart opery

Tento ročník Svetového dňa opery sa koná v náročnom kontexte, keď divadlá po celom svete obnovujú svoju činnosť. Bývalé overené postupy boli pandémiou spochybnené a mnohí tvorcovia investovali myšlienky a čas do opätovného objavovania nových ciest, ako pripravovať operné inscenácie. Operné spoločnosti sa znova otvárajú s novými ambíciami. Práve preto je mottom tretieho ročníka heslo Opera Reboot (Reštart opery).

Tematicky sa zameriava na tri hlavné piliere – prácu pre nové generácie talentov, poskytnutie rovnakých možností pre všetkých umelcov a na takzvanú ´zelenú operu´, čiže na tvorbu takých produkcií, ktoré majú na zreteli ochranu životného prostredia. Tieto záväzky sa premietajú do miestnych iniciatív a aktivít na zvýšenie vplyvu každej opernej spoločnosti na jej komunitu. Viac info TU…

Opera Europa, európska asociácia operných spoločností a festivalov, pokračovala v podpore týchto prúdov a v rámci iniciatívy prináša pravidelné kurzy operného manažmentu. Opera Europa a FEDORA, európsky okruh filantropov opery a baletu, spustili pri príležitosti Svetového dňa opery NEXT STAGE – iniciatívu, ktorá finančne prispeje k rozvoju projektov v oblasti udržateľnosti, rovnosti a digitálnej transformácie. Opera Europa a ECHO (European Concert Hall Organisation) sú dvoma hlavnými iniciátormi charty na podporu Slobody a hudby pre Afganistan.

Bohatý program na online platforme OperaVision

Bezplatná streamovacia platforma OperaVision, spolufinancovaná z programu Európskej únie Creative Europe, ponúka deň plný príspevkov z programov pre mladých umelcov z Tokia, Paríža, Londýna, Hannoveru, Amsterdamu, Varšavy a Parmy. Videá budú dostupné do 25. apríla 2022.

Už na 10-tu hodinu nášho času bolo pripravené na OperaVision vysielanie z Nového národného divadla v Tokiu, ktoré k Svetovému dňu opery upriamilo pozornosť na mladých umelcov pri príprave tohtoročnej produkcie zriedkavo uvádzaného diela, komickej opery od Domenica Cimarosu L’impresario in angustie. Ide o príbeh impresária v núdzi, ktorý sa snaží vyrovnať s nespolupracujúcimi spevákmi.

video

Opéra Comique v Paríži od 12. hodiny pripravila spolu s mladou sopranistkou Jodie Devos akúsi virtuálnu prehliadku priestorov historickej budovy Salle Favart a možnosť nahliadnuť do práce súboru La Maîtrise Populaire de l’Opéra.

video

Kráľovská opera Covent Garden rovnako ponúka prostredníctvom platformy OperaVision virtuálnu prehliadku priestorov tohto londýnskeho operného domu. Sprievodcom je mladý umelec Jette Parker, s ktorým diváci od 14. tej hodiny preskúmajú všetky zákutia zákulisia londýnskej opery. Zaznejú aj hlasy sólistov ako napríklad Alexandra Lowe, Kseniia Nikolaieva, Andrés Presno či Chuma Sijega.

Od 16. hodiny divákov OperaVision prevedú zákutiami Staatsoper v nemeckom Hannoveri traja mladí umelci: indický barytonista Darwin Prakash, írska sopranistka Sarah Brady a britský barytonista James Newby. Okrem toho, že ponúknu skladby od Brittena či Mozarta, porozprávajú divákom aj mnoho zaujímavostí zo svojho života.

Holandská národná opera v Amsterdame sa k projektu Svetového dňa opery pripojí na platforme OperaVision o 18. hodine. Sopranistky Claire Antoine, Inna Demenkova, mezzosopranistka Maya Gour, tenorista Ian Castro, barytonista Maksym Nazarenko a bas Chanhee Cho ponúknu film režiséra Edwina Vermeulena, ktorý sledoval túto skupinu mladých umelcov, ich prácu v opernom dome, rôzne školenia a kurzy až po premiéru opery Denis a Katya britského skladateľa Philipa Venablesa.

video

Varšavská Poľská národná opera sa rozhodla zapojiť do projektu World Opera Day prostredníctvom Galakoncertu, ktorého začiatok pripravila na 20-tu hodinu. Mladí umelci z Akadémie opery vo Varšave ponúknu koncert, ktorého repertoár bude zostavený výsostne z diel poľských skladateľov 20. a 21. storočia. Zaznejú tak skladby od Karola Szymanowského, Jana Galla, Ludomira Różyckého, Szymona Laksa, Franciszka Maklakiewicza, Tadeusza Bairda, Henryka Czyża, Pawela Łukaszewského a Mieczysława Weinberga.

video

Záverečným projektorom, ktorý si v rámci Svetového dňa opery budú môcť diváci na platforme OperaVision vychutnať od 22. hodiny, bude koncert s názvom Inconfessabile Verdi. Pripravili ho Festival Verdi Parma a zoskupenie Fabbrica Teatro dell’Opera di Roma, čo je súbor mladých umelcov účinkujúcich pri rímskom opernom dome. Pôjde o sériu individuálnych predstavení, v ktorých sa operný spevák a divák stretávajú v intimite cirkevnej spovednice. Blízko, ale v bezpečí – oddeľuje ich iba prepážka spovednice – si diváci naživo (a tí doma prostredníctvom streamu) vypočujú mladé talenty zo zoskupenia Fabbrica. Prednesú árie a duetá z Aidy, Otella či Rigoletta.

video

Kaukazské gala k Svetovému dňu opery pripravilo Divadlo Azerbajdžanskej Štátnej opery. Predstavili sa na ňom najlepší sólisti tohto štátu. Priamo zo svetovej výstavy World Expo Dubaj priniesla OperaVision projekt Global Harmonies, na ktorom vystúpili sólisti z Holandskej národnej opery a zo Staatsoper Hannover.

Menšími projektami sa do Svetového dňa opery zapojili aj operný dom vo francúzskom Montpellier, z bulharskej Sofie, Albánske národné divadlo, Národné divadlo v Bukurešti, Maďarská Štátna opera, Írska národná opera či Grécka národná opera. Všetky tieto a aj dnešné online predstavenia si budete môcť vyhľadať na stránke www.operavision.eu aj po skončení projektu tretieho ročníka World Opera Day a to až do 25. apríla 2022.

Pripravila: Dáša Juhanová

zdroj: OperaVision, Opera Europa

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár