Svetoznáma sopranistka odspievala predstavenie bezprostredne po úniku z horiacej lode

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Pred viac ako mesiacom prebehla tlačou správa o tragickom požiari na trajekte Norman Atlantic smerujúceho z gréckeho Patrasu do talianskej Ancony, na ktorom zahynulo najmenej trinásť ľudí a ďalších takmer päťsto cestujúcich ostalo na horiacej lodi dočasne uväznených.

Prvé správy uvádzali ešte ďalších takmer štyridsať nezvestných pasažierov, po ktorých pátrali záchranné jednotky. V slovenskej tlači sa málokto zaoberal menami cestujúcich, pretože to vo svetle tragických udalostí nebolo podstatné. Ostalo tak takmer bez povšimnutia, že na lodi bojovala o život aj svetoznáma grécka sopranistka Dimitra Theodossiou, ktorá viackrát účinkovala aj na Slovensku. Bola práve na ceste do Rimini, kde mala v novoročnom predstavení Verdiho opery Nabucco spievať postavu Abigail.

Dimitra Theodossiou

Dimitra Theodossiou

Dimitra Theodossiou patrila našťastie medzi tých, čo prežili a zachránili ju vrtuľníkom. Ako uviedla, na lodi vôbec nezazneli požiarne alarmy a sama sa zobudila len náhodou na dym prenikajúci do kabíny. Následne ju previezli do nemocnice v juhotalianskom Lecce, kde podrobne popísala udalosti. ,,Najprv som utekala k záchranným člnom, avša iba niektoré z nich boli spustené na vodu a iné posádka nakoniec nespustila, a ja netuším prečo”.

Ako je všeobecne známe, loď sa 28. decembra 2014 vznietila a pasažieri celý ďalší deň čakali na vyslobodenie, pričom väčšinu museli odviezť do nemocnice, pretože mnohí boli vážne podchladení a priotrávení exhalátmi zo zhorenej časti. Niektorí uvádzali, že podlaha sa od požiaru tak rozhorúčila, až ich pálili podrážky topánok. Zároveň však bola veľká zima a silný vietor, takže cestujúcim nepretržite hrozil pád cez palubu do ľadového mora.

Záchranárske práce na trajekte Norman Atlantic, foto: Italian Navy, ho

Záchranárske práce na trajekte Norman Atlantic,
foto: Italian Navy, ho

Dimitra Theodossiou sa vyjadrila, že ľudia stáli na vonkajšej palube v strašnom vetre a chlade celých 18 hodín, pričom muži vôbec nedbali na pokyny posádky aby dali prednosť ženám, deťom a starším ľuďom, tisli sa dopredu a ostatných vytláčali preč,. ,,Tiež ma odsotili nabok, ale podarilo sa mi nakoniec pretlačiť do helikoptéry. Mala som vtedy pocit, že teraz alebo nikdy. Bolo to príšerné, nikdy na to nezabudnem”.

Slovenské publikum si grécku sopranistku Dimitru Theodossiou pamätá zo Zámockých hier zvolenských v júni 2007, kde pod taktovkou Mariána Vacha excelovala vo Verdiho Lombarďanoch na prvej križiackej výprave. Spolu s ňou vtedy v predstavení účinkovali aj Riccardo Zanellato a Maurizio Graziani. Pamätníci si azda spomenú, že predstavenie sa síce pôvodne začalo na nádvorí zvolenského zámku, avšak už po zhruba hodine sa muselo kvôli počasiu prerušiť a preniesť do budovy divadla. Členovia zboru (zbor štátnej opery BB a Spevácky zbor Lúčnica) ešte krátko pred predstavením žartovali, že kedykoľvek počas skúšky na nádvorí zámku zaspievali známy zbor ,,Jerusalem”, začalo sa blýskať a hrmieť. A naozaj, aj samotné predstavenie vonku na nádvorí prebehlo len zhruba po toto miesto. Akonáhle zbor zaspieval ,,Jerusalem”, vzápätí začalo liať. Účinkujúci aj diváci sa presunuli do divadla, kde sa zhruba po hodine pokračovalo ďalej.

Skúška Lombarďanov, Zámocké hry zvolenské, Dimitra Theodossiou prvá vľavo vedľa dirigenta Mariána Vacha

Skúška Lombarďanov, Zámocké hry zvolenské,
Dimitra Theodossiou prvá vľavo vedľa dirigenta Mariána Vacha

Tí, ktorí tam vtedy boli, si určite spomenú, že šlo o mimoriadne špičkové predstavenie, pričom Dimitra Theodossiou svojim výkonom doslova nezabudnuteľne uchvátila publikum. V tejto súvislosti treba spomenúť, že ihneď po Zvolene Theodossiou otvárala opernú sezónu v Benátkach svojim ďalším koncertom v Teatro la Fenice pri príležitosti 30. výročia úmrtia jej rodáčky Marie Callas. Mesto bolo doslova oblepené bilboardami a plagátmi s jej portrétmi, takže každý musel vidieť, že tam Theodossiou účinkuje. Škoda, že krátko pred zvolenským festivalom naše médiá venovali len malú pozornosť tomu, že u nás hosťuje speváčka svetových kvalít.

Benátky: jeden z plagátov, ktorými bolo oblepené mesto

Benátky: jeden z plagátov, ktorými bolo oblepené mesto

V Lombarďanoch spolu s Dimitrou Theodossiou v úlohe Pagana účinkoval aj taliansky basista Riccardo Zanellato, ku ktorému sa viaže úsmevná, tak povediac ,,kulinárska“ historka. Keď sa chcel počas skúšok v budove banskobystickej opery naobedovať, zašiel do neďalekej pizzerie. Objednal si špagety a spôsob ich prípravy upresnil ako ,,al dente”. Aké muselo byť jeho prekvapenie, keď prítomný personál v reštaurácii s talianskou kuchyňou netušil, čo po nich tento cudzinec chce. Ešteže boli pri vedľajšom stole vždy šarmantné lúčničiarky a pomohli mu.

Zanellato sa v rámci Zámockých hier zvolenských na Slovensko vrátil aj v roku 2010 ako prorok Zachariáš v Nabuccovi pod taktovkou Mariána Vacha a v novembri minulého roku, keď sa v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave uskutočnil benefičný koncert talianskych a slovenských operných hviezd. (O podujatí písal aj portál Opera Slovakia TU…).

Aj Dimitra Theodossiou naštívila Slovensko znova, a to v roku 2013. Boli to opätovne Zámocké hry zvolenské s Mariánom Vachom za dirigentským pultom a opäť Nabucco. V Nabuccovi mala účinkovať aj v Rimini, kam za dramatických okolností cestovala horiacim trajektom.

Horiaci trajekt Norman Atlantic, foto: Italian Coast Guard

Horiaci trajekt Norman Atlantic,
foto: Italian Coast Guard

Panika, 18 hodinové státie vo vetre a zime, násilné a nekorektné správanie časti cestujúcich bojujúcich o život a mnoho mŕtvych sa podpísali na psychike Theodossiou. Napriek tomu, že bola v šoku a podchladená, opustila nemocnicu v Lecce odhodlaná plánované novoročné predstavenie Nabucca v Rimini odspievať. Hneď na druhý deň po tom, ako ju zachránili, už stála na pódiu a skúšala v divadle. Keď novoročný Nabucco doznel, publikum, ktoré sa stihlo medzičasom dozvedieť o okolnostiach, ju odmenilo frenetickým potleskom. V talianskom denníku Corriere della sera sa na druhý deň písalo, že zachránená speváčka stála na pódiu len pár hodín po najdramatickejších okamihoch svojho života. Článok mal palcový titulok ,,Brava, brava”.

Dimitra Theodossiou (Abigaille), Nabucco v Rimini

Dimitra Theodossiou (Abigaille),
Nabucco v Rimini

Keď pred necelými dvomi rokmi Marián Vach dirigoval Nabucca s Theodossiou ako Abigaille, časť kritikov napísala, že veľmi chladné počasie vo Zvolene sa podpísalo na speváckych výkonoch hlavných predstaviteľov. No vtedy nikto netušil, že tá istá opera s rovnakou predstaviteľkou Abigaille sa bude onedlho uvádzať za oveľa nepriaznivejších okolností, avšak kritici nebudú písať o zlom počasí, ale o odhodlaní špičkovej sopranistky dodržať záväzok voči divadlu a divákom. Ako vidieť, ak nechýba nadšenie, dá sa odspievať takmer čokoľvek a kedykoľvek.

Pripravil: Peter Bleha

www.dimitratheodossiou.com

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajca a publicista

Zanechajte komentár