Svetoznámy huslista Renaud Capuçon zavíta do Bratislavy

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Komorný orchester Sinfonietta Bratislava pripravil ďalšie Majstrovské kurzy svetových virtuózov. Pozvanie na štvrtý ročník tentokrát prijal ďalší z najvýznamnejších svetových husľových virtuózov súčasnosti Renaud Capuçon. Koncert tohto mimoriadneho huslistu svetového kalibru v Bratislave, ktorý sa uskutoční 26. októbra 2016 v priestoroch Veľkého evanjelického kostola na Panenskej ulici, bude slávnostným vyvrcholením Majstrovských kurzov svetových virtuózov.

Edukačný projekt Majstrovské kurzy svetových virtuózov prináša na Slovensko každoročne významných medzinárodných umelcov. V predošlých ročníkoch prijali pozvanie virtuózi Julian Rachlin, Ilya Gringolts či Alexandra Soumm. V tomto roku pozvanie do Bratislavy prijal ďalší z najžiadanejších husľových interpretov súčasnosti – francúzsky huslista Renaud Capuçon, ktorý bude dopoludnia 26. októbra 2016 formou otvorených lekcií pre širokú verejnosť v priestoroch Pállfyho paláca na Zámockej ul. v Bratislave pracovať s mladými nadanými slovenskými hudobníkmi.

Majstrovské kurzy svetových virtuózov v Bratislave, Renaud Capuçon, plagát

Celý projekt bude ukončený večerným galakoncertom Renauda Capuçona v priestoroch Veľkého evanjelického kostola na Panenskej ulici 28 v Bratislave v rovnaký deň, teda v stredu 26. 10.2016 o 19:00 hod. Vstupenky na koncert so symbolickou výškou 5 eur, keďže ide o vyvrcholenie edukatívneho projektu, je možné zakúpiť na Ticketportal.

Renaud Capuçon, jeden z najvýznamnejších huslistov sveta, sa narodil v roku 1976 vo francúzskom mestečku Chambéry, na úpätí Savojských Álp. Už počas svojho 5-ročného štúdia na Konzervatóriu National Supérieur de Musique v Paríži získal viaceré prestížne ocenenia. V ďalšom štúdiu pokračoval v Berlíne pod vedením Thomasa Brandisa a Isaaca Sterna. Vyústením tejto neoceniteľnej skúsenosti bolo ocenenie Berlínskej akadémie umení. O jeho talente svedčí okrem iného aj fakt, že v roku 1997 ho Claudio Abbado – jeden z najvýznamnejších dirigentov veľkých symfonických a operných orchestrov v Miláne, Viedni či Londýne – požiadal, aby zastával pozíciu koncertného majstra Jugendorchestra Gustava Mahlera vo Viedni.

Renaud Capuçon

Renaud Capuçon

Vo svojej kariére ako jeden z najuznávanejších sólistov sveta spolupracoval takmer so všetkými svetovými orchestrami, ako napr. Berlin Philharmonic, Boston Symphony, Orchestre de Paris, Simon Bolivar orchestra, ako aj ďalšími poprednými svetovými umelcami ako Argerich, Barenboim, Bronfman, Grimaud, Kovacevich, Pires, Pletnev, Repin, Bashmet a mnohí ďalší. Capuçonove koncerty, na ktorých vystupuje s husľovými sonátami od skladateľa Beethovena ako sólista spolu s klaviristom Frankom Braleym, sa tešia obrovskej obľube a popularite znalcov majstrovského umenia po celom svete. Súčasťou jeho kariéry je aj aktívna podpora filantropických činností, ako napríklad prestížna pozícia veľvyslanca Projektu Zegna&Music, ktorý bol založený v roku 1997 za účelom zvýšenia povedomia o klasickej hudbe a jej hodnotách. Capuçon predvádza svoje neopakovateľné koncerty podľa slov magazínu New York Times medenými tónmi s triezvou nehou v pomalom tempe a v pôvabnej odvahe na husliach Guarneri del Gesù “Panette” vyrobených v roku 1737, takže je sa skutočne na čo tešiť. Viac o umelcovi na www.renaudcapucon.com

Edukačný projekt Majstrovské kurzy svetových virtuózov organizuje Komorný orchester Sinfonietta Bratislava za podpory Nadácie VÚB. Renaud Capuçon sa na koncerte predstaví v klavírnom sprievode vynikajúcej klaviristky Magdy Amara.

Magda Amara, foto: Frank Johnny Schütten

Magda Amara,
foto: Frank Johnny Schütten

Viac info o Majstrovských kurzoch svetových virtuózov na www.sinfonietta.sk

Informoval: Pavel Bogacz ml, Sinfonietta

PR článok

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár