Svetoznámy violončelista Luka Šulić uvedie v Bratislave crossoverový projekt

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Už v sobotu 4. septembra 2021 o 20. hod. sa v bratislavskej Incheba Expo Arene uskutoční koncert medzinárodne etablovaného chorvátsko-slovinského violončelistu Luku Šulića. Bratislavskému publiku ponúkne svoj jedinečný crossoverový hudobný projekt. Hosťom Luku Šulića bude bulharský klavirista Evgeny Genchev.

(reklamný článok, Vanity club, s.r.o.)

Luka Šulić do Bratislavy zavíta po niekoľko náhradných termínoch. Na programe koncertu sú nielen najväčšie rockové a popové hity všetkých čias, akými sú Bohemian Rhapsody, Nothing Else Matters, Numb, The Sound of Silence, Smells Like Teen Spirit, Chandelier, populárne soundtracky, napríklad Nuovo Cinema Paradiso, Shallow, ale aj niekoľko klasických majstrovských diel ako Spiegel im Spiegel či Nuvole Bianche.

Luka Šulić

Luka Šulić, syn violončelistu, hral na tento nástroj už ako dieťa vo svojom rodnom Slovinsku. Štúdiá ho priviedli do londýnskej Kráľovskej akadémie hudby (Royal Academy of Music), ktorú absolvoval roku 2011. V tom istom roku spolu nahrali so Stjepanom Hauserom hudobný videoklip – jedinečnú violončelovú verziu piesne Michaela Jacksona “Smooth Criminal” – ktoré sa stalo virálnym a spustilo svetový úspech dua 2Cellos.

Luka Šulić, foto: Simone Di Luca

Ešte predtým Šulić vyhral najvyššie ocenenia na takých prestížnych medzinárodných hudobných súťažiach ako Lutosławského medzinárodná violončelová súťaž, súťaž Medzinárodnej vysielacej únie New Talent, ako aj Royal Academy of Music Patron’s Award vo Wigmore Hall roku 2011. Ako sólista účinkoval s mnohými medzinárodne uznávanými orchestrami, napríklad Deutsche Radio Philharmonie, Australian Chamber Orchestra, Varšavská filharmónia a Ruský (národný?) symfonický orchester.

Úspech dua 2Cellos vyústil do spolupráce so Sirom Eltonom Johnom na jeho svetovom turné a na nahrávkach piatich úspešných albumov pre Sony Masterworks. Duu 2Cellos sa podarilo vypredať hľadiská ikonických svetových hál a arén, ako sú newyorská Radio City Music Hall, londýnska Royal Albert Hall, Arena di Verona, parížska Olympia, Tokijský Budokan a Opera v Sydney.

Evgeny Genchev, Luka Šulić, foto: Simone Di Luca

Po ôsmich rokoch na svetových turné sa Luka Šulić vrátil k svojim koreňom interpreta klasickej hudby a nahral svoj prvý sólový album pre Sony Classical, ktorý sa objavil na prvom mieste v hodnotení časopisu Billboard v kategórii Traditional Classical Albums. Pre túto nahrávku si zvolil jedno z najkultovejších diel klasickej hudby. Jeho dramatická interpretácia Vivaldiho Štyroch ročných období je prvým kompletným záznamom tohto cyklu barokových husľových koncertov v úprave pre sólové violončelo.

V spojitosti s týmto albumom uskutočnil medzinárodné turné, ktoré odštartovalo vypredanou show v milánskom Teatro Dal Verme a navštívil aj niekoľko ďalších popredných svetových koncertných sál a lokalít ako viedenský Konzerthaus alebo Tokijské medzinárodné fórum. Bol aj mimoriadnym medzinárodným hosťom novoročného gala eventu Bilibili v Pekingu a otváral aj Majstrovstvá Európy vo futbale hráčov do 21 rokov, kde hral štátne hymny účastníkov prvého zápasu. (viac info na www.lukasulic.com)

Reklama

Evgeny Genchev

Mladý klavirista Evgeny Genchev postupne získava stále väčšie uznanie a ohlas u publika a kritikov. Narodil sa v Bulharsku a klavír začal študovať v Národnej škole hudby a tanca Dobrina Petkova. Pri jej absolvovaní získal za svoje výkony Veľkú cenu Dobrina Petkova. Vo svojich štúdiách pokračoval na Kráľovskej akadémii hudby v Londýne a v Medzinárodnej klavírnej akadémii “Incontri col Maestro” v talianskom meste Imola. Absolvoval aj program Artist Diploma na Guildhall School of Music & Drama v Londýne v odbore Master in Performance (majster interpretácie?).

Vystúpil s početnými recitálmi a koncertmi v Európe, Severnej Amerike, Číne a Austrálii a získal ceny na vyše pätnástich národných a medzinárodných klavírnych súťažiach, napríklad Grand Prix na Festivale Petera de Groteho v Groningene, na Medzinárodnej mládežníckej súťaži Valerija Gavrilina v regióne Vologda v Rusku a na Medzinárodnej súťaži Long Island School of Music and Arts (LISMA) v New Yorku.

Evgeny Genchev, foto: Simone Di Luca

Evgeny Genchev sa objavil aj na viacerých televíznych kanáloch, medzi inými aj RTL, ARD, ZDF, Deutsche Welle a Pro7. Vystupoval aj na rôznych show ako Heidi Klum’s Next Top Model, MoMa, Willkommen 2017 (pri Brandenburskej bráne pre vyše 800 tisíc divákov), PaRus Festival, v Dubaji spolu s Lukom Šulićom a Filipom Kirkorovom, ďalej na Helene Fischer Christmas Show spolu s Helene Fischerovou a s Andreasom Gabalierom v programe Schlagerbooom.

V posledných sezónach účinkoval s Orquesta Filarmónica de la UNAM (Universidad Nacional Autónoma de México) v hlavnom meste Mexika, s Poľskou baltickou filharmóniou Fryderyka Chopina v Gdańsku, LISMA Festival Orchestra v New Yorku, Orquesta Sinfónica de la Universidad Autónoma de Nuevo León v Monterrey (Mexiko) a s Plovdivským symfonickým orchestrom. Spolupracoval s dirigentmi ako Massimiliano Caldi, Arkadij Lejtuš (Arkady Leytush), Jesus Medina, Yan-Pascal Tortelier and Jan Latham-Koenig. (viac info na www.evgenygenchevpiano.com)

Bližšie info o koncerte na www.vanityclub.cz

Zdroj: Vanity club, s.r.o., promotér koncertu
PR článok

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár