Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

24. novembra 2017 redakcia Sezóna 2017/2018

Svojím hlasom dobyl svet – taliansky tenorista Roberto Saccà po prvýkrát v Opere SND

Roberto Saccà, zdroj: roberto-sacca.com
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Už 3. decembra sa na doskách Opery SND predstaví výnimočný zjav operného sveta. Bude ním jeden z najpopulárnejších sólistov európskych operných domov, tenorista Roberto Saccà. V Opere SND sa predstaví ako hosť v opere Židovka od Jacqua Fromentala Halévyho v úlohe Éléazara.

(reklamný text článku dodalo SND)

Premiéru inscenácie (ktorá je totožná s tou bratislavskou) poznačili v tom období bezpečnostné opatrenia, ktoré mali zabrániť teroristickému útoku. Návštevníci svetových operných domov boli nútení si na podobné bezpečnostné kontroly zvyknúť. Tvorivý tím sa obával možno o čosi viac, najmä keď atentát v Bruseli ešte stále visel vo vzduchu.

video

Opera sa teší obľube po celom svete vďaka emocionálne silnému príbehu mileneckého vzťahu, ktorý čelí vzbure a pohŕdaniu konfesionálne rozdelenej spoločnosti. Obraz neznášanlivosti a odsudzovania je nosnou témou grand opery Židovka, žiaľ, aktuálnou aj v súčasnosti. Súčasťou uvedenia opery Židovka vo Flámskej opere v Antverpách a Gente bol aj Roberto Saccà, ktorý debutoval v postave Éléazara. Populárny tenorista, ktorý viac ako dve desaťročia spieva na najvýznamnejších scénach v Európe aj v zámorí.

Nemecko-talianske korene mu umožnili objavovať dva svety. V Zürichu začal plodnú spoluprácu s Alexandrom Pereirom a zosnulým Nikolausom Harnoncourtom. Táto spolupráca mu umožnila stáť po boku mezzosopranistky Cecilie Bartoli. Úspechom bol aj jeho Don José z opery Carmen v Antverpách. Koncertne sa predstavil v Brucknerovom oratóriu Te Deum v Tel Avive a Salzburgu pod taktovkou Zubina Mehtu. Dona Josého z Bizetovej opery Carmen predviedol aj na doskách Deutsche Oper Berlin. Nasledovalo množstvo uznávaných turné, najmä v USA. Súčasťou boli vystúpenia v Carnegie Hall v New Yorku a v Kennedyho centre vo Washingtone spolu s Renée Fleming.

Medzníkom v jeho kariére bola účasť na opätovnom otvorení divadla Teatro La Fenice v Benátkach v roku 2004. Vystupoval na inauguračnom koncerte pod taktovkou Riccarda Mutiho a spieval Alfreda v La traviate pod taktovkou Lorina Maazela. Predstavenie bolo vysielané naživo takmer po celom svete a neskôr vydané aj na DVD. (www.roberto-sacca.com)

Opera SND privíta tohto mimoriadneho hosťa už v prvú adventnú nedeľu 3. decembra v inscenácii Halévyho opery Židovka v réžii Petra Konwitschného.

J. F. Halévy: Židovka, Opera SND, 2017,
Katarína Flórová (Rachel), Ľubica Vargicová (Eudoxie),
foto: Pavol Breier

Vstupenky na predstavenie je možné zakúpiť online TU…, alebo v pokladniciach Slovenského národného divadla.

Informovala: Natália Jabůrková PR SND

www.snd.sk

PR článok SND

článok aktualizovaný

video

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024